Ana içeriğe atla

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?


arı ısırması


Arı sokması, özellikle yaz aylarında çok daha fazla görülen böcek sokması vakaları aralarında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda daha çok kırsal kesimde görülürken, kentleşmenin Türkiye’nin her yerinde yükselmesi ile yaşam alanı daralan arıların şehirlerde yaşaması arı sokması vakalarını daha da arttırmıştır. Arı sokmasının yaşanmasının ardından sokulan bölgede ağrı, şişme ve kaşıntı olması birçok kişiye arı sokmasına ne iyi gelir? Ya da arı sokmasına ne yapılır? gibi soruların sorulmasına neden olmaktadır.Arı Soktuğunda Ne Olur?


İnsanların çoğu arı sokmasında sadece şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikâyetlerin oluşacağını düşünür.  Ancak bu belirtiler arı sokması alerjiniz yoksa ön plandadır. Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz varsa daha fazla problem oluşabilir. Hatta bu problemler ölümcül bile olabilir.

Bir arı sizi sokarsa, iğnesi cildinize saplanır. Arılar iğnelerini cildinizde bıraktıktan sonra ölürler. Ancak eşekarıları ve diğer böcekler iğnelerini soktuktan sonra bırakmazlar.

Eğer bir arı cildinizi sokarsa, soktuğu yerde şiddetli acı ve diğer belirtilere yol açabilen zehirli toksinler bırakırlar. Bazı insanları ise bu toksinlere karşı alerjileri vardır. Hafif alerjik reaksiyonlar ısırılan bölgede aşırı kızarma ve şişmeye neden olabilir.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar ise;

🔴 Ürtiker (Kurdeşen)
🔴 Derinin beyazlaşması
🔴 Şiddetli Kaşıntı
🔴 Dil ve boğazda şişme
🔴 Nefes almada zorluk
🔴 Hızlı kalp atımı
🔴 Bulantı ve kusma
🔴 İshal
🔴 Baş dönmesi
🔴 Bilinç kaybı / Baygınlık

Arı sokmasının ardından bu belirtiler görülüyorsa, hemen bir hastaneye başvurun. Zira belirtiler sizin anaflaktik şok geçirmenize neden olarak, yaşamınız tehdit edebilir.   Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?Acil Servise Gidin: Eğer arı sokmasına karşı alerjinizin olduğunu biliyorsanız veya yukarıdaki belirtilerin tamamı sizde varsa zaman kaybetmeden bir acil servise başvurmanız gerekmektedir.


Arının İğnesi Hâlâ Cildinizde mi? : Eğer arının iğnesi cildinizdeyse bunu gözünüzle tespit edebilirsiniz. Arının bıraktığı iğne daha çok siyah bir nokta gibi görünür. Bu iğnenin vakit kaybetmeden deriden alınması gerekir. Bunun için doktorlar kredi kartı ya da köreltilmiş bir bıçak kullanılabilir ve iğne ciltten kaldırılabilir.


Arı Sokması Ev Tedavisi: Birçok kişi arı sokmasına ne iyi gelir evde sorusunun cevabını merak ediyordur. Arının soktuğu bölgede, zehirli toksinden dolayı ağrı ve şişlik oluşur. Bunu azaltmak için, su ve sabunla bölge temizlenmelidir. Arı sokması kaşıntısı nasıl geçer? diye merak edenler ise burayı iyi okumalılar. Arının soktuğu bölge su ve sabunla temizlendikten sonra, varsa, hidrokortizon krem bölgeye uygulanarak ağrı ve kaşıntının şiddeti azaltılabilir. Buna ek olarak, arının soktuğu yerin üzerine soğuk pres uygulanmalıdır. Ağrıyı azaltmak içinse bir ağrı kesicide kullanılabilir.

Arının iğnesi ciltten çıkarılınca birkaç güne kalmadan ağrı ve şişlik kendiliğinden azalacaktır. Bunun yanı sıra, eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz yoksa arı sokmasının evde tedavisi de edilebilmektedir. Şimdi bu nokta yapılabileceklere de biraz değinelim.Arı Sokmasının Evde Tedavisi


Arı sokmasına ne iyi gelir evde? Sorusunda önemli nokta arı zehrine karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Eğer alerjiniz yoksa evde de tedaviniz yapılabilir. Arı sokması ilk yardım hakkında yukarıda anlattığımız gibi ilk önce arının iğnesi bir kart ya da körleştirilmiş bir bıçak ile deriden çıkarılmalıdır. Bu ağrının ve şişkinliğin azalabilmesi için çok önemlidir.

Arı sokması ev tedavilerinin çoğunun bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmediğini de ayrıca belirtmemiz gerekmektedir. Bu tedaviler daha çok nesilden nesile aktarılan bilgilerdir. Ancak yine de arı sokmasının neden olduğu ağrı ve kaşıntı belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Sodyum Bikarbonat (Kabartma Tozu)

Su ve kabartma tozundan el edilen bir hamur ya da macun, arı zehrini nötralize ederek zehrin neden olduğu ağrı, kaşıntı ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Su ve sodyum bikarbonattan elde edilen bu macun, arının soktuğu bölgeye kalın bir tabaka olarak uygulanmalıdır. Ardından bu macunun üzeri sargı beziyle sarılmalı ve en az 15 dakika bu şekilde beklenmelidir. Bu yöntem ihtiyaç görüldüğü kadar, cilde rahatlama hissi gelene dek, uygulanabilir.

Bal

Özellikle arı sokmasına ne iyi gelir? Sorusuna bitkisel yanıtlar arayanlar için bal oldukça bitkisel bir çözüm yöntemidir. Arı sokmasını şişkinliğine ne iyi gelir? diye merak ediyorsanız, bununda cevabı baldır.
Bal ile tedavi etmek için arının soktuğu bölge ya da bölgelere az miktarlarda bal sürülmelidir. Ardından 1 saat kadar sargı bezi sarılarak beklenmelidir. Bu yöntem arının zehrinin verdiği ağrı, şişme ve kaşıntıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Sirke arı zehrinin nötralize edilmesine yardımcı olabilir. Arının soktuğu yer, derin bir kase içine dökülen elma sirkesinin içinde en az 15 dakika tutulmalıdır. Ayrıca arının soktuğu yer sirkeli sargı beziyle de sarılabilir.Arı Sokmasına İyi Gelen Bitki ve Yağlar🔴 Aloe Vera: Bu bitki cilt yatıştırıcısı ve ağrı rahatlatıcısı olarak da bilinir. Aloe Vera’nın yapraklarını kopardıktan sonra iyice ezip arının soktuğu yerin üstüne uygulayabilirsiniz.

🔴 Aynısafa Kremi:  Bu bitki daha çok cilt iltihabını ve küçük yaraları rahatlatmak için kullanılan bir antiseptiktir. Krem doğrudan arının soktuğu yere sürülür ve ardından bir sargı beziyle sarılır.

🔴Lavanta Esansı Yağı: Bu yağ anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve şişliğin azaltılması için yardımcı olabilir. Lavanta yağı kullanmadan önce seyreltilmelidir. Seyreltme işlemi hindistancevizi ya da zeytinyağıyla yapılabilir. Sonrasında şişmiş bölgeye sürülebilir.  

🔴 Çay Ağacı Yağı: Bu yağ doğal bir antiseptiktir ve arı sokmasının ağrısını azaltabilir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldıktan sonra (zeytinyağı gibi) arının soktuğu bölgeye az miktarda damlatarak uygulanabilir.

Arı sokmasına ne yapmalı? Veya arı sokunca ne yapılır? gibi soruları cevaplamaya çalıştığım bu yazı da umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.  


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019