Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?


arı ısırması


Arı sokması, özellikle yaz aylarında çok daha fazla görülen böcek sokması vakaları aralarında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda daha çok kırsal kesimde görülürken, kentleşmenin Türkiye’nin her yerinde yükselmesi ile yaşam alanı daralan arıların şehirlerde yaşaması arı sokması vakalarını daha da arttırmıştır. Arı sokmasının yaşanmasının ardından sokulan bölgede ağrı, şişme ve kaşıntı olması birçok kişiye arı sokmasına ne iyi gelir? Ya da arı sokmasına ne yapılır? gibi soruların sorulmasına neden olmaktadır.Arı Soktuğunda Ne Olur?


İnsanların çoğu arı sokmasında sadece şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi şikâyetlerin oluşacağını düşünür.  Ancak bu belirtiler arı sokması alerjiniz yoksa ön plandadır. Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz varsa daha fazla problem oluşabilir. Hatta bu problemler ölümcül bile olabilir.

Bir arı sizi sokarsa, iğnesi cildinize saplanır. Arılar iğnelerini cildinizde bıraktıktan sonra ölürler. Ancak eşekarıları ve diğer böcekler iğnelerini soktuktan sonra bırakmazlar.

Eğer bir arı cildinizi sokarsa, soktuğu yerde şiddetli acı ve diğer belirtilere yol açabilen zehirli toksinler bırakırlar. Bazı insanları ise bu toksinlere karşı alerjileri vardır. Hafif alerjik reaksiyonlar ısırılan bölgede aşırı kızarma ve şişmeye neden olabilir.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar ise;

🔴 Ürtiker (Kurdeşen)
🔴 Derinin beyazlaşması
🔴 Şiddetli Kaşıntı
🔴 Dil ve boğazda şişme
🔴 Nefes almada zorluk
🔴 Hızlı kalp atımı
🔴 Bulantı ve kusma
🔴 İshal
🔴 Baş dönmesi
🔴 Bilinç kaybı / Baygınlık

Arı sokmasının ardından bu belirtiler görülüyorsa, hemen bir hastaneye başvurun. Zira belirtiler sizin anaflaktik şok geçirmenize neden olarak, yaşamınız tehdit edebilir.   Arı Sokması Nasıl Tedavi Edilir?Acil Servise Gidin: Eğer arı sokmasına karşı alerjinizin olduğunu biliyorsanız veya yukarıdaki belirtilerin tamamı sizde varsa zaman kaybetmeden bir acil servise başvurmanız gerekmektedir.


Arının İğnesi Hâlâ Cildinizde mi? : Eğer arının iğnesi cildinizdeyse bunu gözünüzle tespit edebilirsiniz. Arının bıraktığı iğne daha çok siyah bir nokta gibi görünür. Bu iğnenin vakit kaybetmeden deriden alınması gerekir. Bunun için doktorlar kredi kartı ya da köreltilmiş bir bıçak kullanılabilir ve iğne ciltten kaldırılabilir.


Arı Sokması Ev Tedavisi: Birçok kişi arı sokmasına ne iyi gelir evde sorusunun cevabını merak ediyordur. Arının soktuğu bölgede, zehirli toksinden dolayı ağrı ve şişlik oluşur. Bunu azaltmak için, su ve sabunla bölge temizlenmelidir. Arı sokması kaşıntısı nasıl geçer? diye merak edenler ise burayı iyi okumalılar. Arının soktuğu bölge su ve sabunla temizlendikten sonra, varsa, hidrokortizon krem bölgeye uygulanarak ağrı ve kaşıntının şiddeti azaltılabilir. Buna ek olarak, arının soktuğu yerin üzerine soğuk pres uygulanmalıdır. Ağrıyı azaltmak içinse bir ağrı kesicide kullanılabilir.

Arının iğnesi ciltten çıkarılınca birkaç güne kalmadan ağrı ve şişlik kendiliğinden azalacaktır. Bunun yanı sıra, eğer arı sokmasına karşı bir alerjiniz yoksa arı sokmasının evde tedavisi de edilebilmektedir. Şimdi bu nokta yapılabileceklere de biraz değinelim.Arı Sokmasının Evde Tedavisi


Arı sokmasına ne iyi gelir evde? Sorusunda önemli nokta arı zehrine karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Eğer alerjiniz yoksa evde de tedaviniz yapılabilir. Arı sokması ilk yardım hakkında yukarıda anlattığımız gibi ilk önce arının iğnesi bir kart ya da körleştirilmiş bir bıçak ile deriden çıkarılmalıdır. Bu ağrının ve şişkinliğin azalabilmesi için çok önemlidir.

Arı sokması ev tedavilerinin çoğunun bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmediğini de ayrıca belirtmemiz gerekmektedir. Bu tedaviler daha çok nesilden nesile aktarılan bilgilerdir. Ancak yine de arı sokmasının neden olduğu ağrı ve kaşıntı belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilirler.

Sodyum Bikarbonat (Kabartma Tozu)

Su ve kabartma tozundan el edilen bir hamur ya da macun, arı zehrini nötralize ederek zehrin neden olduğu ağrı, kaşıntı ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Su ve sodyum bikarbonattan elde edilen bu macun, arının soktuğu bölgeye kalın bir tabaka olarak uygulanmalıdır. Ardından bu macunun üzeri sargı beziyle sarılmalı ve en az 15 dakika bu şekilde beklenmelidir. Bu yöntem ihtiyaç görüldüğü kadar, cilde rahatlama hissi gelene dek, uygulanabilir.

Bal

Özellikle arı sokmasına ne iyi gelir? Sorusuna bitkisel yanıtlar arayanlar için bal oldukça bitkisel bir çözüm yöntemidir. Arı sokmasını şişkinliğine ne iyi gelir? diye merak ediyorsanız, bununda cevabı baldır.
Bal ile tedavi etmek için arının soktuğu bölge ya da bölgelere az miktarlarda bal sürülmelidir. Ardından 1 saat kadar sargı bezi sarılarak beklenmelidir. Bu yöntem arının zehrinin verdiği ağrı, şişme ve kaşıntıyı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Sirke arı zehrinin nötralize edilmesine yardımcı olabilir. Arının soktuğu yer, derin bir kase içine dökülen elma sirkesinin içinde en az 15 dakika tutulmalıdır. Ayrıca arının soktuğu yer sirkeli sargı beziyle de sarılabilir.Arı Sokmasına İyi Gelen Bitki ve Yağlar🔴 Aloe Vera: Bu bitki cilt yatıştırıcısı ve ağrı rahatlatıcısı olarak da bilinir. Aloe Vera’nın yapraklarını kopardıktan sonra iyice ezip arının soktuğu yerin üstüne uygulayabilirsiniz.

🔴 Aynısafa Kremi:  Bu bitki daha çok cilt iltihabını ve küçük yaraları rahatlatmak için kullanılan bir antiseptiktir. Krem doğrudan arının soktuğu yere sürülür ve ardından bir sargı beziyle sarılır.

🔴Lavanta Esansı Yağı: Bu yağ anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve şişliğin azaltılması için yardımcı olabilir. Lavanta yağı kullanmadan önce seyreltilmelidir. Seyreltme işlemi hindistancevizi ya da zeytinyağıyla yapılabilir. Sonrasında şişmiş bölgeye sürülebilir.  

🔴 Çay Ağacı Yağı: Bu yağ doğal bir antiseptiktir ve arı sokmasının ağrısını azaltabilir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırıldıktan sonra (zeytinyağı gibi) arının soktuğu bölgeye az miktarda damlatarak uygulanabilir.

Arı sokmasına ne yapmalı? Veya arı sokunca ne yapılır? gibi soruları cevaplamaya çalıştığım bu yazı da umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.  


Yorum Gönder

0 Yorumlar