Cildimizi Güzelleştiren Besinler


güzelleştiren gıdalarSağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak, doğal güzelliğin ilk adımıdır. Pürüzsüz ve lekesiz bir görünüm, hafif pembemsi bir renk, sağlıklı bir cildin en önemli işaretleridir. Güzel bir cilt, ne çok yağlı ne de çok kurudur. Hafifi nemli bir görünümü vardır.


Cildin sağlıklı ve güzel olması, aynı zamanda vücut sağlığıyla da yakından ilgilidir. Bazı besinler, vücut sağlığını korumanın yanında, içeriğinde bulunan özel maddeler sayesinde cilt güzelliğine de katkıda bulunur. Şimdi cildimizi güzelleştiren besinlerin neler olduğuna bir bakalım.


dolmalık biber


Kırmızı Dolmalık Biber


C vitamini bakımından son derece zengin olan dolmalık kırmızıbiber, günlük vitamin ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. İçeriğinde bulunan karatenoid maddesi, kırışıklıkları önler, kan dolaşımını artırır ve daha genç bir görünüm kazandırır. Karatenoidler, aynı zamanda akne oluşumunu önlemede de son derece etkili maddelerdir.


çikolatanın cilde faydasıBitter Çikolata


En sağlıklı çikolata türü olarak bilinen bitter çikolata, içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilde pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca kakao, kan dolaşımını artırarak deri altında bulunan arterleri rahatlatır. Kusursuz bir cilde sahip olmak için, kakao miktarı yüzde 80 olan bitter çikolatalar tercih edilmelidir.


somonun faydaları


Somon Balığı


Cildi güzelleştiren besinler arasında en etkili olanı somon balığıdır diyebiliriz. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan D vitamini ve omega3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu etken maddeler cilt kırışıklıklarını ve akne oluşumunu önler. Ayrıca omega3, cildin dıştan içe doğru sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar.


hindistan cevizi


Hindistan Cevizi Yağı


Cilt sağlığını bozan en önemli etkenler, deri altında yerleşen virüs ve bakterilerin yol açtığı akne ve sivilcelerdir. Hindistan cevizi yağı, içeriğinde bulunan laurik asit sayesinde cildi bu zararlı virüs ve bakterilerden arındırır. Aynı zamanda E vitamini ve doymuş yağlar bakımından da zengin olan Hindistan cevizi yağı, bu yönüyle de cilde pürüzsüz ve nemli bir görünüm kazandırır.


Çay


Yeşil Çay


Genel vücut sağlığı üzerine faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan yeşil çay, bol miktarda antioksidan içeren bir bitkidir. Bu yönüyle vücudu zararlı maddelerden arındırır ve stresi azaltır. Gerginliği giderir, vücudu rahatlatır ve kan basıncını dengeler. İçeriğinde bulunan kateşinler sayesinde yeşil çayın, kanseri ve iltihaplanmaları önlediği kanıtlanmıştır.


ıspanak cilde faydaları

Ispanak


Sağlıklı ve güzel bir cilt için mutlaka bolca tüketilmesi gereken besinlerden biri de ıspanaktır. Cilt sağlığı için en önemli vitaminler olan C,E ve A vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ıspanak aynı zamanda çok değerli bir mineral kaynağıdır. Bu vitaminler, cildi besler, nemlendirir, canlı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır.


tohumların faydaları

Tohumlar


Chia tohumu, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği ve keten tohumu, cildi güzelleştiren harika besinlerdir. Bu tohumlar, E vitamini, selenyum, magnezyum ve omega3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin besinlerdir. E vitamini, cildin nem oranını dengeler, magnezyum stresi önler. Omega3 ise kırışıklıkların ve aknelerin oluşumunu engelleyen yağ asitleridir.
Havuç


Göz sağlığı için çok faydalı olduğu bilinen havuç, aynı zamanda cildi güzelleştiren besinlerden biridir. İçeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini, cildin dış tabakasındaki hücrelerin aşırı miktarda çoğalmasını önler. Bu nedenle cilt kanserine yol açan hücrelerin oluşumu ve gelişimi engellenir. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için, her gün bir adet havuç yenmesi önerilir.

Cildinizi güzelleştiren besinler hakkındaki yazımızı bitirirken son olarak, kozmetik ürünlerin de gece yüzde bırakılmasının zamanla cildin daha cansız görünmesine neden olduğunu unutmamak gerektiğini hatırlatalım.

Yorum Gönder

0 Yorumlar