Detoks Hakkında Merak Edilen Her şey

Detoks programıDetoks Nedir?


Detoks, en anlaşılabilir tanımıyla, vücudu toksinlerden arındırarak enerji seviyesini yükseltmeyi hedefleyen kısa süreli beslenme programıdır. Yediğimiz besinler, sindirim sisteminde ayrıştırılır. Yararlı olan maddeler, kan ve hücreler yoluyla vücuda yayılırken zararlı maddeler de karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar yoluyla dışarı atılır. Aslında insan vücudu, terleme, idrar ve dışkı gibi doğal yollarla kendi kendine detoks yapar. Ancak bazı durumlarda bu işlemler yeterli olmaz ve toksinler vücutta birikebilir. Bu da çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Bu gibi durumlarda belirli bir süre uygulanacak detoks programı, vücudu toksinlerden arındırır ve dolayısıyla rahatlatır.Ne Zaman Detoks Yapılmalıdır?


Özellikle mevsim geçişlerinde çoğumuzun yaşadığı halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi sorunlar vücuttan atılamayan toksinlerden kaynaklanır. Bu dönemlerde uygulanacak kısa süreli bir detoks programı, enerjinin yükselmesine yardımcı olur.

Ayrıca çeşitli nedenlerle günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkıldığı zamanlarda da detoks uygulanması önerilir. Son zamanlarda, aşırı yağlı ve şekerli gıdalara ağırlık verdiyseniz, sigara ve alkol tüketiminde aşırıya kaçtıysanız, birkaç günlük bir detoksla vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz.


Herkes Detoks Yapabilir mi?


Herhangi bir sağlık sorunu olmayan 20-60 yaş arası her birey, detoks programı uygulayabilir. Ancak hamileler ve emziren anneler, çocuklar ve gelişme çağındaki gençler, yaşlılar ve kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin detoks uygulamaları önerilmez. Bu tür sorunları olan kişiler detoks uygulaması için mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalıdır.


Detoks Programı ile Zayıflamak Mümkün mü?


Halk arasındaki yaygın olan algının aksine, detoks bir diyet programı değildir. Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlerde amaç, vücudu fazla yağlardan arındırmaktır. Detoks programı ise, vücutta biriken toksinlerin ve fazla suyun atılımını sağlar. Ödemi azaltır, şişkinliği giderir.

Detoks programı süresince, kırmızı et, süt ürünleri ve unlu mamüllerin tüketimi yasak olduğu için, program sonunda doğal olarak kilo kaybı yaşanabilir. Ancak bu zayıflama kas kaybına bağlı bir durum olduğundan, verilen kilolar kısa sürede tekrar alınabilir. Bunun yanında, detoks programı sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiğinde kilo kaybını korumak da mümkündür.

kimler detoks yapmalıdır?

Kaç Çeşit Detoks Vardır?


Şu an en çok bilinen ve uygulanan dört çeşit detoks programı vardır.

Total detoks: En az 5 en fazla 21 gün uygulanan total detoks programı süresince, sadece su, bitki çayları, sebze ve meyve suları tüketilir. Total detoks yılda iki kez uygulanabilir.

Bazik detoks: Asit üreten tüm gıdaların yasak olduğu bazik detoksun uygulama süresi en az 7 gün en fazla 6 haftadır. Uzmanlar bu detoks programının, yılda dörtten fazla uygulanmamasını önerirler.

Tek yönlü detoks: Uygulanması kolay olduğu için en çok tercih edilen tek yönlü detoks programında haftanın bir günü, sadece çiğ sebze ve meyve tüketilir. Sıvı olarak su ve sebze-meyve suları içilir. Yıl boyunca her hafta rahatlıkla uygulanabilir.

Tek yönlü sıvı besin detoksu: Yine haftanın bir günü, sadece sıvı besinler tüketilmesine yönelik hazırlanmış bir detoks programıdır. Gün boyunca katı besinler kesinlikle yasaktır. Sadece sıvı gıdalar veya püre haline getirilmiş yiyecekler tüketilir. Yıl boyunca her hafta uygulanabilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar