Ana içeriğe atla

Detoks Hakkında Merak Edilen Her şey

Detoks programı



Detoks Nedir?


Detoks, en anlaşılabilir tanımıyla, vücudu toksinlerden arındırarak enerji seviyesini yükseltmeyi hedefleyen kısa süreli beslenme programıdır. Yediğimiz besinler, sindirim sisteminde ayrıştırılır. Yararlı olan maddeler, kan ve hücreler yoluyla vücuda yayılırken zararlı maddeler de karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar yoluyla dışarı atılır. Aslında insan vücudu, terleme, idrar ve dışkı gibi doğal yollarla kendi kendine detoks yapar. Ancak bazı durumlarda bu işlemler yeterli olmaz ve toksinler vücutta birikebilir. Bu da çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Bu gibi durumlarda belirli bir süre uygulanacak detoks programı, vücudu toksinlerden arındırır ve dolayısıyla rahatlatır.



Ne Zaman Detoks Yapılmalıdır?


Özellikle mevsim geçişlerinde çoğumuzun yaşadığı halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi sorunlar vücuttan atılamayan toksinlerden kaynaklanır. Bu dönemlerde uygulanacak kısa süreli bir detoks programı, enerjinin yükselmesine yardımcı olur.

Ayrıca çeşitli nedenlerle günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkıldığı zamanlarda da detoks uygulanması önerilir. Son zamanlarda, aşırı yağlı ve şekerli gıdalara ağırlık verdiyseniz, sigara ve alkol tüketiminde aşırıya kaçtıysanız, birkaç günlük bir detoksla vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz.


Herkes Detoks Yapabilir mi?


Herhangi bir sağlık sorunu olmayan 20-60 yaş arası her birey, detoks programı uygulayabilir. Ancak hamileler ve emziren anneler, çocuklar ve gelişme çağındaki gençler, yaşlılar ve kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin detoks uygulamaları önerilmez. Bu tür sorunları olan kişiler detoks uygulaması için mutlaka bir sağlık uzmanına danışmalıdır.


Detoks Programı ile Zayıflamak Mümkün mü?


Halk arasındaki yaygın olan algının aksine, detoks bir diyet programı değildir. Fazla kilolardan kurtulmak için yapılan diyetlerde amaç, vücudu fazla yağlardan arındırmaktır. Detoks programı ise, vücutta biriken toksinlerin ve fazla suyun atılımını sağlar. Ödemi azaltır, şişkinliği giderir.

Detoks programı süresince, kırmızı et, süt ürünleri ve unlu mamüllerin tüketimi yasak olduğu için, program sonunda doğal olarak kilo kaybı yaşanabilir. Ancak bu zayıflama kas kaybına bağlı bir durum olduğundan, verilen kilolar kısa sürede tekrar alınabilir. Bunun yanında, detoks programı sonrasında beslenme alışkanlıklarına dikkat edildiğinde kilo kaybını korumak da mümkündür.

kimler detoks yapmalıdır?

Kaç Çeşit Detoks Vardır?


Şu an en çok bilinen ve uygulanan dört çeşit detoks programı vardır.

Total detoks: En az 5 en fazla 21 gün uygulanan total detoks programı süresince, sadece su, bitki çayları, sebze ve meyve suları tüketilir. Total detoks yılda iki kez uygulanabilir.

Bazik detoks: Asit üreten tüm gıdaların yasak olduğu bazik detoksun uygulama süresi en az 7 gün en fazla 6 haftadır. Uzmanlar bu detoks programının, yılda dörtten fazla uygulanmamasını önerirler.

Tek yönlü detoks: Uygulanması kolay olduğu için en çok tercih edilen tek yönlü detoks programında haftanın bir günü, sadece çiğ sebze ve meyve tüketilir. Sıvı olarak su ve sebze-meyve suları içilir. Yıl boyunca her hafta rahatlıkla uygulanabilir.

Tek yönlü sıvı besin detoksu: Yine haftanın bir günü, sadece sıvı besinler tüketilmesine yönelik hazırlanmış bir detoks programıdır. Gün boyunca katı besinler kesinlikle yasaktır. Sadece sıvı gıdalar veya püre haline getirilmiş yiyecekler tüketilir. Yıl boyunca her hafta uygulanabilir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019