Diş Eti Kanaması Neden Oluşur?


Diş eti kanaması neden oluşur sorusunun kesin bir cevabı olmasa da bu durum birçok kişi için oldukça rahatsız edicidir. Sabah uyandığınızda veya bir şey yiyip içerken diş etinizin kanadığını fark edebilirsiniz. Ağzınıza kan tadı geldiğinde bu durumu göz ardı etmemeli ve zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz.

diş eti kanaması nedenleri


Rahatsız edici bir sağlık problemi olabilen diş eti kanaması aynı zamanda başka hastalıklara da işaret edebilir. Bu nedenle üzerine gidilmesi ve önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir.

Diş Eti Kanaması


Birçok kişinin günlük hayatta sıkça karşılaştığı diş eti kanaması başta diş eti iltihabı olmak üzere birçok sağlık sorununun sebebi olabilir. Özellikle sık bir şekilde diş eti kanaması yaşıyorsanız bu oldukça önemli bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.Diş eti kanamasının sebepleri arasında;


💊Diş eti iltihabı

💊Ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması

💊20’lik dişlerin çıkma aşamasında olması

💊Diş ve diş etleri ile uyumsuz protezlerin kullanılması

💊Diş taşları

💊Burun tıkanıklığından dolayı sürekli ağızdan nefes alınması

💊Diş fırçanızın sert olması

💊Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmanız

💊Yeterli miktarda vücudunuza C ve K vitamini alamamanız

💊Çok fazla sigara kullanmanız

💊Aşırı stresli olmanız

💊Uyurken dişlerinizi sıkmanız

💊Diyabet hastalığı

💊Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler

💊Kötü yapılan dolgu ve diş tedavileri

💊Sağlıksız ve dengesiz beslenme

💊Lösemi ve trombosit eksikliği yer alabilir.

Bu hastalıklardan herhangi birisi veya birden fazlası diş eti kanaması yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca Periodontis ve Gingivitis gibi hastalıklar da diş eti kanamasına neden olabilmektedir. En doğru teşhis için mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz.

Diş Eti Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler


🔴 En kısa sürede diş doktoruna giderek diş eti kanaması sorunuzu çözmeniz en kesin yol olacaktır. Bunun dışında süt içmeniz, diş eti hastalıklarını daha az yaşamanıza zemin oluşturacaktır. Düzenli bir şekilde süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde diş eti hastalıklarına daha az rastlanmaktadır.

🔴 C ve K vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeniz de diş eti kanamalarına karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır. Diş eti kanamasının sebeplerinden birisi olan C ve K vitamini eksikliği bu yolla giderilmiş olacaktır.

🔴Tuzlu su ile ağzınızı çalkalamanız ve kısa bir süre bu suyu ağzınızda bekletmeniz de diş eti kanmasından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 2-3 dakika kadar ağzınızı tuzlu ılık suyla gargara yapmanız size fayda sağlayacaktır.

🔴 Diş etlerinize küçük bir miktar bal sürüp bekleyerek diş eti kanamasına karşı bir önlem almış olursunuz. Bal, diş çürüklerine neden olabildiğinden sadece diş eterine uygulanmalıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması balın diş eti hastalıklarına karşı etkili olmasını sağlamaktadır.

🔴 Bu önlemler kesin olarak diş eti kanaması rahatsızlığınızdan kurtulmanıza neden olmasa da sorunlarınızı azaltabilir. Herhangi bir diş eti kanaması durumunda hiç vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalı ve bu rahatsızlığın sebebini kesin olarak öğrenmelisiniz. Diş hastalıklarından korunmak adına sağlıklı ve düzenli beslenmeye, asitli içeceklerden ve sigaradan uzak durmaya özen göstermelisiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar