Ana içeriğe atla

Diş Eti Kanaması Neden Oluşur?


Diş eti kanaması neden oluşur sorusunun kesin bir cevabı olmasa da bu durum birçok kişi için oldukça rahatsız edicidir. Sabah uyandığınızda veya bir şey yiyip içerken diş etinizin kanadığını fark edebilirsiniz. Ağzınıza kan tadı geldiğinde bu durumu göz ardı etmemeli ve zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz.

diş eti kanaması nedenleri


Rahatsız edici bir sağlık problemi olabilen diş eti kanaması aynı zamanda başka hastalıklara da işaret edebilir. Bu nedenle üzerine gidilmesi ve önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir.

Diş Eti Kanaması


Birçok kişinin günlük hayatta sıkça karşılaştığı diş eti kanaması başta diş eti iltihabı olmak üzere birçok sağlık sorununun sebebi olabilir. Özellikle sık bir şekilde diş eti kanaması yaşıyorsanız bu oldukça önemli bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.Diş eti kanamasının sebepleri arasında;


💊Diş eti iltihabı

💊Ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması

💊20’lik dişlerin çıkma aşamasında olması

💊Diş ve diş etleri ile uyumsuz protezlerin kullanılması

💊Diş taşları

💊Burun tıkanıklığından dolayı sürekli ağızdan nefes alınması

💊Diş fırçanızın sert olması

💊Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmanız

💊Yeterli miktarda vücudunuza C ve K vitamini alamamanız

💊Çok fazla sigara kullanmanız

💊Aşırı stresli olmanız

💊Uyurken dişlerinizi sıkmanız

💊Diyabet hastalığı

💊Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler

💊Kötü yapılan dolgu ve diş tedavileri

💊Sağlıksız ve dengesiz beslenme

💊Lösemi ve trombosit eksikliği yer alabilir.

Bu hastalıklardan herhangi birisi veya birden fazlası diş eti kanaması yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca Periodontis ve Gingivitis gibi hastalıklar da diş eti kanamasına neden olabilmektedir. En doğru teşhis için mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz.

Diş Eti Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler


🔴 En kısa sürede diş doktoruna giderek diş eti kanaması sorunuzu çözmeniz en kesin yol olacaktır. Bunun dışında süt içmeniz, diş eti hastalıklarını daha az yaşamanıza zemin oluşturacaktır. Düzenli bir şekilde süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde diş eti hastalıklarına daha az rastlanmaktadır.

🔴 C ve K vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeniz de diş eti kanamalarına karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır. Diş eti kanamasının sebeplerinden birisi olan C ve K vitamini eksikliği bu yolla giderilmiş olacaktır.

🔴Tuzlu su ile ağzınızı çalkalamanız ve kısa bir süre bu suyu ağzınızda bekletmeniz de diş eti kanmasından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 2-3 dakika kadar ağzınızı tuzlu ılık suyla gargara yapmanız size fayda sağlayacaktır.

🔴 Diş etlerinize küçük bir miktar bal sürüp bekleyerek diş eti kanamasına karşı bir önlem almış olursunuz. Bal, diş çürüklerine neden olabildiğinden sadece diş eterine uygulanmalıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması balın diş eti hastalıklarına karşı etkili olmasını sağlamaktadır.

🔴 Bu önlemler kesin olarak diş eti kanaması rahatsızlığınızdan kurtulmanıza neden olmasa da sorunlarınızı azaltabilir. Herhangi bir diş eti kanaması durumunda hiç vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalı ve bu rahatsızlığın sebebini kesin olarak öğrenmelisiniz. Diş hastalıklarından korunmak adına sağlıklı ve düzenli beslenmeye, asitli içeceklerden ve sigaradan uzak durmaya özen göstermelisiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019