Ana içeriğe atla

Diş Eti Kanaması Neden Oluşur?


Diş eti kanaması neden oluşur sorusunun kesin bir cevabı olmasa da bu durum birçok kişi için oldukça rahatsız edicidir. Sabah uyandığınızda veya bir şey yiyip içerken diş etinizin kanadığını fark edebilirsiniz. Ağzınıza kan tadı geldiğinde bu durumu göz ardı etmemeli ve zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz.

diş eti kanaması nedenleri


Rahatsız edici bir sağlık problemi olabilen diş eti kanaması aynı zamanda başka hastalıklara da işaret edebilir. Bu nedenle üzerine gidilmesi ve önemsenmesi gereken bir sağlık problemidir.

Diş Eti Kanaması


Birçok kişinin günlük hayatta sıkça karşılaştığı diş eti kanaması başta diş eti iltihabı olmak üzere birçok sağlık sorununun sebebi olabilir. Özellikle sık bir şekilde diş eti kanaması yaşıyorsanız bu oldukça önemli bir hastalığa işaret edebilir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka diş doktoruna gitmelisiniz.Diş eti kanamasının sebepleri arasında;


💊Diş eti iltihabı

💊Ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması

💊20’lik dişlerin çıkma aşamasında olması

💊Diş ve diş etleri ile uyumsuz protezlerin kullanılması

💊Diş taşları

💊Burun tıkanıklığından dolayı sürekli ağızdan nefes alınması

💊Diş fırçanızın sert olması

💊Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmanız

💊Yeterli miktarda vücudunuza C ve K vitamini alamamanız

💊Çok fazla sigara kullanmanız

💊Aşırı stresli olmanız

💊Uyurken dişlerinizi sıkmanız

💊Diyabet hastalığı

💊Vücutta yaşanan hormonal değişiklikler

💊Kötü yapılan dolgu ve diş tedavileri

💊Sağlıksız ve dengesiz beslenme

💊Lösemi ve trombosit eksikliği yer alabilir.

Bu hastalıklardan herhangi birisi veya birden fazlası diş eti kanaması yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca Periodontis ve Gingivitis gibi hastalıklar da diş eti kanamasına neden olabilmektedir. En doğru teşhis için mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz.

Diş Eti Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler


🔴 En kısa sürede diş doktoruna giderek diş eti kanaması sorunuzu çözmeniz en kesin yol olacaktır. Bunun dışında süt içmeniz, diş eti hastalıklarını daha az yaşamanıza zemin oluşturacaktır. Düzenli bir şekilde süt ve süt ürünleri tüketen kişilerde diş eti hastalıklarına daha az rastlanmaktadır.

🔴 C ve K vitamini içeren yiyecek ve içecekleri tüketmeniz de diş eti kanamalarına karşı önlem almanıza yardımcı olacaktır. Diş eti kanamasının sebeplerinden birisi olan C ve K vitamini eksikliği bu yolla giderilmiş olacaktır.

🔴Tuzlu su ile ağzınızı çalkalamanız ve kısa bir süre bu suyu ağzınızda bekletmeniz de diş eti kanmasından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. 2-3 dakika kadar ağzınızı tuzlu ılık suyla gargara yapmanız size fayda sağlayacaktır.

🔴 Diş etlerinize küçük bir miktar bal sürüp bekleyerek diş eti kanamasına karşı bir önlem almış olursunuz. Bal, diş çürüklerine neden olabildiğinden sadece diş eterine uygulanmalıdır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olması balın diş eti hastalıklarına karşı etkili olmasını sağlamaktadır.

🔴 Bu önlemler kesin olarak diş eti kanaması rahatsızlığınızdan kurtulmanıza neden olmasa da sorunlarınızı azaltabilir. Herhangi bir diş eti kanaması durumunda hiç vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmalı ve bu rahatsızlığın sebebini kesin olarak öğrenmelisiniz. Diş hastalıklarından korunmak adına sağlıklı ve düzenli beslenmeye, asitli içeceklerden ve sigaradan uzak durmaya özen göstermelisiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019