Ana içeriğe atla

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa testi nasıl yapılır?
Elisa Testi Nedir?


Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:


➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)

Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)

Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)

Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)

Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem ve kas ağrıları ile ortaya çıkan bir hastalık)

Varicella-zoster virüsü (genelde çocuklarda suçiçeğine yol açan olan bir parazitin neden olduğu bir virüs enfeksiyonu)

başka virüs hastalıkları
İlk olarak 1981 yılında, Haitili göçmen eşcinsel erkeklerde ortaya çıkan ve bağışıklık sistemi bozukluklarına neden olan bir hastalık tespit edilmiştir. Bu nadir rastlanan hastalığa o zaman ‘Acquired Immunodefiency Syndrome’ (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) denmiştir. AIDS kısaltması bu tanımlamanın baş harflerinden oluşmaktadır. Yapılan araştırmalardan sonra bu hastalığın üç farklı bulaşma yöntemi açıklanmıştır: 


Kan nakli ile

Doğum ile anneden çocuğa

Cinsel ilişki ile


Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından 1984 yılında HIV antikor testlerinin yapılmasına başlanmıştır.

AIDS ile mücadele konusunda ilk sivil toplum örgütleri 1987 yılında kurulmaya başlanmıştır. Aynı yıllarda Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü özel programlar başlatmıştır. Arkasından Amerika’da AIDS ilacı geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

1996 yılında dünya genelinde AIDShastası sayısı yaklaşık 22 milyon kişi iken, bu sayı 2005 yılında 40 milyonu aşmıştır. Bugün AIDS’e karşı dünya çapında birçok kampanya yürütülmektedir. AIDS’li hasta sayısının bu kadar hızlı artmasında damar içi madde bağımlısı olan kişilerin etkisi çok fazladır.


Ülkemizde AIDS Var mı?


Ülkemizde sayıları az da olsa ne yazık ki AIDS olaylarına rastlanmaktadır ve rakamlar giderek yükselmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre 2016 yılsonu itibariyle HIV hasta sayısı 14.600 civarındadır. Ancak tahminlere göre bilinmeyen hasta sayısı, bilinenlerin üç katı civarındadır.

Virüs günlük normal aktivitelerle, örneğin oturup konuşmakla, oyun oynamakla, öksürmekle, hapşırmakla veya tokalaşmakla kişiler arasında bulaşmıyor. Bu kişilerin hayattan dışlanması son derece hatalıdır.

HIV (Human Immunodeficiency Virus) İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü anlamına geliyor. Bu virüs doğrudan insanların bağışıklık sistemini hedef almakta ve insan vücudunu enfeksiyonlara ve bazı kanserlere karşı savunmasız bırakmaktadır. AIDS, HIV enfeksiyonunun daha ileri bir aşamasıdır.

Ülkemizde genelde AIDS hastaları dışlanır. Amerika’da ilk ortaya çıktığı zamanlarda da davranış şekli farklı değildi. Ancak zamanla insanlar bilinçlendikçe durum değişmiştir.

Bu hastalığın tedavisi zor olsa da imkansız değil. Yabancı ülkelerde ilaçla tedavi konusunda oldukça yol alınmıştır.

AIDS’ten korunma konusunda riskli davranışlara girmemek çok önemlidir. Korunmasız bir cinsel ilişki her zaman risk taşır. En küçük bir endişe varsa hemen AIDS testi yaptırılması gerekmektedir.HIV testi nedir

 Elisa Testi Nasıl Yapılır?


HIV ve AIDS virüslerini tespit etmek amacı ile yapılan Elisa testinin tam adı Enzyme-Linked Immunosorbent Assay, yani enzim bağlı immünosorbent testidir. Bu test kanda peptid, protein, antikor ve hormonları tespit etmek ve miktarını belirlemek için yapılmaktadır.

Daha basitçe anlatmak gerekirse Elisa testinde, antikorlar enzimlerle işaretlenmektedir. Testlerde alkalin fosfotaz, beta galaktozidaz ve peroksidaz gibi enzimler kullanılmaktadır. Bu enzimler renkli ürünlere dönüşmekte ve bunlar spektrofotometri denilen bir cihazla ölçülmektedir.

Elisa testi nasıl yapılır? diye merak edenlere, bu testler için sadece kan örneğinin alınmasının yeterli olduğunu söyleyelim. Bunun için ayrıca yapılması gerekli bir süreç veya hazırlık yoktur.

Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan kan testlerinde, belli bir proteinin bulunup bulunmadığı ve varsa ne miktarda olduğu tespit edilmektedir. Bu çalışmada iki değişken esastır:

Ya kan örneğinde antikor aranır

Ya da kan örneğinde bulunan antikora bağlanan protein tespit edilir

Laboratuvarlarda Elisa testi nasıl yapılır? şeklinde bir araştırma yapılırsa, çok farklı yöntemlerin uygulandığı görülür. Başlıca Elisa testi türleri şunlardır:

Direkt Elisa

İndirekt Elisa

Sandviç Elisa

Kompetatif (yarışmacı) Elisa

➤Capture (yakalamalı) Elisa


AIDS


HIV veya AIDS Virüsü Alınmışsa Nasıl Hissedilir?


Bu virüs vücuda girdiği zaman başlarda hiçbir şey anlaşılmaz. Grip veya soğuk algınlığına benzer durumlar görülse de bunlar genelde HIV veya AIDS virüsünü akla getirmez. Genel olarak insanlar grip olduklarını düşünürler ama aslında vücudun bağışıklık sistemi sinyal vermeye başlamıştır. Yıllar sürebilen bir süreçte virüs ile vücut bir savaş halindedir. Baştan koşullar eşit gibi görülse de zamanla vücudun bağışıklık sitemi çökmeye başlar.

Sıradan olabilecek rahatsızlıklar bu süreçte çok büyük problemlere yol açabilir. Örneğin basit bir grip kısa sürede zatürreye dönebilir. Mide veya bağırsak enfeksiyonları kısa sürede kansere dönüşebilir. Çünkü vücudun savaşacak gücü artık yoktur.

Günümüzde artık AIDS hastaları tedavi edilebiliyor. Bu hastaların ölmeleri büyük ölçüde önlenmiş durumda. Ancak tedavi imkanlarından yeterince yararlanamayan Afrika ve Güneydoğu Asya ülkelerinde hala ölüm olaylarına rastlanmaktadır.


AIDS öldürür mü?


HIV türleri tam olarak 4 gruba ayrılırlar. Bunlar M,N,O ve P’dir. Bu grupların her biri birinden genetik olarak küçük farklarla ayrılmaktadır. Bu dört aynı zamanda maymun ve şempanzelerin avlanması sonucu HIV’in insana bulaştığı teorisini de desteklemektedir. Çünkü SIV adı verilen HIV’in şempanzelerdeki versiyonu olan virüs önce bu formuyla, avlanma sonucu, insanlara bulaştı ve daha sonra dönüşerek/farklılaşarak bu 4 temel grubu oluşturmuştur.

Bu da HIV-1’in türlerinin neden daha fazla sayıda olduğunun açıklamaktadır.


En çok üzerinde çalışılmış olan HIV türü HIV-1, yani M grubudur. Öyle ki dünya çapında en yaygın olan milyonlarca insanın ölümüne de yine bu tür neden olmaktadır. 


Elisa Testi Sonucu Ne Zaman Belli Olur?


Vücutta HIV enfeksiyonu olup olmadığını tespit etmeye yönelik yapılan testlerde, virüse karşı vücudun ürettiği antikorlar araştırılır. Halk arasında bu testler kısaca Elisa testleri olarak bilinir. Ancak Elisa bir test yöntemidir. Sadece HIV virüsü bulmak için değil, çok sayıda başka testler de bu yöntemle yapılır.

İnsanlar arasında Elisa testi nasıl yapılır ve testin sonucu ne zaman belli olur gibi konular hep merak edilir. Genel olarak HIV virüsü, vücudu girdikten sonra 10-21 gün arasında pozitif olur. Vücutta kalış süresi en fazla 3 aydır, ancak 6 aya kadar vücutta kaldığı da olmaktadır. Bu nedenle Elisa testi yapılacaksa ilk 10 gün içinde sonuç alınmaz. 10 gün ile 90 arasında yapılacak testler doğru sonuç verir. Ancak uzmanlara göre daha kesin bir sonuç almak için 3 ay beklemek gerekir. Daha önce yapılacak testler doğru sonuç göstermeyebilir. Üstelik yalancı pozitiflik olarak adlandırılan bir durumla da karşılaşılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü, şüphe duyulan durumlarda test sonucu negatif olsa bile altıncı ayda testin tekrar yapılmasını önermektedir.Elisa Testi Ücreti Ne Kadardır?

Elisa testi ücretini araştırmadan önce hangi testin yaptırılacağına kadar vermek gerekir. Çünkü hastalığın nedeni olan HIV virüsünü belirlemek için uygulanan birçok test yöntemi bulunmaktadır. Doğal olarak bunların ücretleri de farklıdır.

Küçük bir şüphesi bile olsa insanların AIDS testi yaptırmaları, bu hastalığın tedavisi ve yayılmasının önlenmesi açısında çok önemlidir. Bu nedenle insanlar Elisa testi nasıl yapılır kadar test ücreti konusunda da arayış içindedir.

Elisa testi, test yöntemleri içinde ücreti en düşük olan testtir. HIV RNA PCR test yöntemi ise ücreti en yüksek olanıdır. Ancak en erken ve kesin HIV tanısı bu test yöntemi ile konulabilmektedir. Bu yöntemde virüsün genetik yapısı çoğaltılır. Daha kanda antikor oluşmadan önce, varsa HIV virüsü yakalanabilir.

Gelişmiş laboratuvarlarda bu testler sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Ancak Sağlık Bakanlığı, etik kurallar ve insan haklarını gözeten yaklaşımlar doğrultusunda, test ücretlerinin laboratuvarların internet sitelerinde yayınlamalarına izin vermemektedir.

Ancak HIV/AIDS Önleme ve Destek Programı kapsamında kurulan Gönüllü Danışmanlık ve Test Merkezleri’nde, hem bu konuda insanların bilinçlenmesi için çalışmalar yapılmakta hem de, ücret alınmadan ve kimlik bilgisi sorgulanmadan Elisa testi yapılmaktadır.

Elisa testi nedir? Elisa testi nasıl yapılır? adlı yazımızı bitirirken son bir noktaya daha değinelim. Sayıları milyonları bulan insan HIV virüsü taşıyor. Buna karşılık tedavisi yolunda olumlu adımlar atılmıştır. Yine de bu konuda farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirmek amacı ile 1988 yılından beri her yıl 1 Aralık’ta, Dünya AIDS Günü kutlanıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019