Ana içeriğe atla

Havuç Suyunun Faydaları


havucun faydaları


Havuç suyunun faydaları, çoğu zaman havucun suyu çıkarılmadan kullanıldığı için pek farkedilmemektedir. Genellikle yemek ve salatalarda kullanılan havuç tahmin ettiğinizden çok daha faydalı bir sebzedir. İçerisinde barındırdığı yüksek miktarda mineraller, vücudun daha sağlıklı bir hale gelmesine yardımcı oluyor. Havuç suyu son dönemlerde oldukça tercih edilen içecekler arasında yer alıyor. Tadının güzel olması ve sağladığı faydalar havuç suyunun tüketim miktarını da oldukça arttırmıştır.


Özellikle diyet listelerinde ilk sıralarda yer alan havuç suyu, kilo vermek isteyen kişiler için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. İşte merak edilen ve birçok kişi tarafından bilinmeyen havuç suyunun faydaları:


Havuç Suyunun Zayıflamaya Faydası


Havuç suyunun oldukça düşük kalorili olması, diyet yapan kişiler tarafından sıkça tüketilmesine neden oluyor. Tadının güzel olması ve havuç suyuna ilave şeker atılmasına ihtiyaç duyulmaması kilo aldırmasını engelliyor.


Havuç suyunun faydaları arasında kilo verdirmesi de yer almaktadır. İçerisindeki B vitamini metabolizmanın hızlanıp gelişmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda havuç suyu lif yönünden zengin bir sebze olduğundan dolayı, kişilerde tokluk hissi oluşturmakta ve fazla yemek yemenin de önüne geçmektedir. Hem sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenler, hem de kilo kaybetmek isteyen kişiler tarafından havuç suyu düzenli bir şekilde tüketilmelidir.


Havuç Suyunun Cilde Faydası


Havuç suyunun faydaları arasında cildin leke ve aknelerden korunması da yer almaktadır. İçerisinde bulunan potasyum ciltteki kuruluğun yok olmasına ve leke oluşumuna karşı savaşmaktadır. Havuç suyu içen kişilerde lekeler anında tamamen yok olacak diye bir durum söz konusu olmasa da, havuç suyu yeni cilt lekelerinin oluşmasına engel olmaktadır. Siz de daha güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız düzenli bir şekilde havuç suyu içebilirsiniz.


Havuç Suyunun Kolesterole Faydası


Kolesterolün düşmesine yardımcı olabilen havuç suyu kan şekerini de dengelemektedir. Düzenli bir şekilde havuç suyu tüketilmesi karaciğer yağlanmasının da önüne geçebilmektedir.


Havuç Suyunun Göze Faydası


İçerisinde yer alan maddeler göze iyi gelerek fayda sağlamaktadır. İçerisinde yer alan lütein ve beta-karoten gözde retinada yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Bu durum da havuç suyu tüketenlerin görme yetilerinin sağlıklı olmasına neden olmaktadır.


Havuç suyunun faydaları sadece bunlarla da sınırlı değil. Kansere karşı da oldukça etkili bir silah olan havuç suyu eğer sık ve düzenli bir şekilde tüketilirse akciğer kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor. Bağışıklık sistemine güç katan havuç suyu kansızlıkla mücadele eder. İçerisinde bulunan zengin mineraller vücudun daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Solunum sistemini enfeksiyon riskine karşı koruyan ve güçlendiren havuç suyu, astım ve sindirim sistemi hastalıklarını da önlemeye katkı sağlamaktadır.


Havuç Suyunun Sperme Faydası


Havuç suyu içerisinde bulunan karotenoidler sayesinde, erkek spermler hareketliliğini arttırarak doğurganlığı arttırır. Yapılan araştırmalarda sarı ve portakal rengine sahip sebze-meyvelerin, havuç gibi, spermlerin güçlenmesine yardımcı oldukları da ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle kısırlık tedavisi gören ya da cinsel güç problemi olan erkeklerin her gün düzenli şekilde, havuç suyu içine 3-4 damla zeytinyağı damlatarak, havuç suyu içmelerinde büyük fayda vardır.   


Birkaç kez havuç suyu içerek vücudunuza hemen fayda sağlamasını beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Düzenli olarak bir bardak havuç suyu tüketmeniz uzun vadede faydalarını görmenize yardımcı olacaktır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019