Ana içeriğe atla

Hazanbelin Faydaları ve Zararları


Genellikle bataklık ve dere kenarlarında yetişen hazanbel boyu 1,5 metreye kadar ulaşan otsu bir bitki türüdür. Bazı bölgelerde eğir otu, azak eriği ve azak eyeri gibi isimlerle de bilinen hazanbel uçucu yağlar, nişasta, potasyum, violaksantin, zeoksantin ve çeşitli mineraller bakımından zengin olan şifalı bir bitkidir.hazanbel nedir


Hazanbelin Faydaları


🔴Hazanbel bitkisi kullanılarak akne ve çıbanların üzerine pansuman yapıldığında o bölgeyi iyileştirmektedir.

🔴Erkeklerin en büyük korkusu olan prostat hastalığına karşı etkili bir besindir.
 

🔴Mide bulantısı, ülser ve gastrit gibi çeşitli mide hastalıklarına iyi gelir.

🔴Sindirim sisteminin çalışmasını düzenler ve bağırsaklardaki hasarlı dokuları onarır.

🔴Böbrek yetmezliğine iyi gelir ve böbreklerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

🔴Sigara içme alışkanlığını önlemeye yardımcı olan hazanbeli sigarayı bırakamayan kişilerin tüketmesi önerilmektedir.

🔴Cilt hücrelerini yenileyerek cilde daha taze ve parlak bir görünüm verir.

🔴Nefes darlığı, astım ve bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı etkili olan besinlerden birisidir.

🔴Vücutta biriken ve çeşitli hastalıklara yol açan zararlı toksin maddelerin atılmasını sağlar.

🔴Uykusuzluk, stres, aşırı sinirlilik ve bazı ruhsal problemlerin etkilerinin azalmasına yardımcı olan bir bitkidir.

🔴Damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, kalp krizi gibi çeşitli kalp ve damar hastalıklarını iyileştirici özelliği vardır.

🔴Grip, nezle, öksürük ve soğuk algınlığı gibi özellikle kış aylarında yaşanan rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

🔴Vücutta şiddetli ağrılara neden olan kumların kolay bir şekilde dökülmesine yardımcı olur.

🔴Akciğer kanseri başta olmak üzere bazı kanser türlerinin iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

🔴Göğsü yumuşatır, dalak ve pankreasta oluşan rahatsızlıkları giderir.

🔴Hazanbel, hemoroit hastalığına karşı etkili besinlerden birisidir.

🔴Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır ve özellikle küçük yaştaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.


 

Hazanbelin Zararları


Yediğimiz her besinde olduğu gibi hazanbelin de tüketiminde çok aşırıya kaçmamak gerekir. Bu bitkinin çok fazla miktarda tüketimi mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş gibi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Ayrıca hamile bayanların da hazanbel tüketmeden önce doktorlarına danışmaları herhangi bir sağlık problemi yaşamamaları adına daha doğru bir karar olacaktır.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019