Ana içeriğe atla

İçeriğinde En Fazla Lif Bulunduran 10 GıdaLifli gıdalar, günlük beslenmede saflık açısından çok fazla önem taşırken, düzenli ve sağlıklı beslenme için de vazgeçilmezdirler. Lifli gıdaları tüketirken bu yazımız sayesinde en lifli gıdaların neler olduğunu öğrenebileceksiniz. İşte sizlere mutfağınızdan ayırt etmemeniz gereken en fazla lif içeren 10 gıda.
lifli gıdalar listesiBulgur


Bulgur, Türk sofralarının vazgeçilmez besinidir. Sahip olduğu önemli miktardaki lif oranı sayesinde listemizde ilk sırada yer almaktadır. iki çorba kaşığı bulgurun içinde yaklaşık 3,5 gram lif vardır. Bulgur, iyi kolesterol olarak bilinen LDL oranını da arttırmaktadır. Ayrıca kalp hastalıkları için de öenmli bir besindir.en lifli besinler


Mercimek


Diğer önemli lif kaynağı da şüphesiz mercimektir. Mercimeğin içinde yüksek miktarda demir, fosfor ve protein vardır. Mercimek, sahip olduğu lif oranı ile hem düzenli beslenmeye hem de uzun süre tok hissetmeye yardımcı olmaktadır. Uzmanlar, özellikle karaciğer rahatsızlıkları olanların ve hamilelerin bol miktarda mercimek tüketmeleri gerektiğini belirtmektedirler.lilfli gıdalarBrokoli


Brokoli çok sevilen ve çeşitli pişirilme türlerine sahip olan bir sebzedir. Brokolinin içinde suda çözünemeyen lifli gıdalar vardır. Dört çorba kaşığı brokolinin içinde yaklaşık 4,4 gram lif bulunmaktadır. Bu oran, midemiz ve sağlığımız açısından brokoliyi çok önemli bir besin maddesi yapmaktadır.


en fazla lif içeren sebzeler


Armut


Armut, lifli meyveler içerisinde başı çekmektedir. Özellikle kabuğuyla tüketildiği zaman daha da fayda sağlamaktadır. Armut, C ve K vitaminleri bakımından çok zengindir. Bir tane büyük armudun içinde ortalama 9,9 gram lif vardır. Ayrıca armut omega 6 bakımından da çok zengin olduğu için kalp sağlığı açısından da çok önemlidir.lif içeren meyvelerYulaf


Lifli gıdalar denildiği zaman tahılların arasından akla ilk gelen yulaftır. Yulaf özellikle kahvaltılarda kullanımıyla ve farklı tarzlarda tüketilmesiyle bilinen bir besindir. Dört çorba kaşığı yulafın içinde yaklaşık 2 gram lif bulunmaktadır. Ayrıca yulaf, uzun süre tok kalınmasını sağlar ve kilo kontrolüne yardımcı olur.


lifli gıdalar listesi


Enginar


Enginar, yüksek oranda antioksidan içerir ve çok iyi bir lif kaynağı olma özelliği taşır. Bir tane enginarın içinde 10,3 gram lif vardır. Ayrıca yapısında magnezyum ve potasyum gibi farklı besin ögelerini de barındırmaktadır. Bununla beraber enginar çok iyi bir mide ve karaciğer dostudur.en lifli ürünler


Bezelye


Bezelye, Türk mutfağının vazgeçilmez besinleri arasında olan ve suda çözülemeyen bir lif kaynağı özelliğine sahiptir. Bir kâse bezelyenin içinde 16,3 gram lif vardır. Ayrıca omega-3 ve omega-6 bakımından da çok zengindir.bezelyede lif var mı


Üzüm


Diğer bir lif kaynağı meyve de üzümdür. Bir avuç üzümün içinde 10 gram lif vardır. Üzüm, yüksek oranda şeker içerdiği için çok fazla tüketilmemelidir. Ancak özellikle kabuğunun içerdiği lif sayesinde harika bir lif kaynağıdır.üzümde lif varmı


Soğan


Neredeyse pişirilen tüm yemek çeşitlerinin içinde kullanılan soğan da çok iyi bir lif kaynağıdır. Orta büyüklükte olan bir soğanın içinde 44 kalori vardır. Ayrıca 2 gram lif içermektedir.soğanda lif varmıdır


Badem


Badem, kuruyemişgiller içerisinde en fazla lif oranına sahip olan besindir. Badem magnezyum, potasyum, demir, fosfor, kalsiyum, lif, doymamış yağ, protein ve karbonhidrat bakımından da çok zengin bir yemiştir. Çok yüksek bir enerjiye sahip olduğu için bademi fazla tüketmek kilo sorununa neden olabilir. 100 gram bademin içinde 12 gram lif vardır.


en lifli kuruyemiş hangisidir
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019