Ana içeriğe atla

İş Yerinde Stresle Başa Çıkmanın 8 Basit Yolu


stresle başa çıkmak


İş yerinde stresle başa çıkmanın yolları birçok çalışan tarafından düşünülmüş bir sorundur. Günümüz iş hayatı geçmiş yıllarla kıyaslandığında çok daha stres barındıran bir durumdadır. Yeni iş alanların açılması satış, çağrı merkezi, bankacılık gibi iş kollarının gittikçe büyümesi bu alanlarda çalışanların sayısını da arttırmış. Ancak bu artış çalışan insanlar üzerinde ise büyük bir stresi de beraberinde getirmiştir.


Peki, iş yerinde stresle nasıl başa çıkılır? Ya da, birçoğumuz inanmasa da, böyle bir şey mümkün müdür? Öncelikle belirmek gerekir ki her şey düşüncelerimizi nasıl yönettiğimizle ilgilidir. Negatif düşünceler negatif duygu ve davranışları; pozitif düşünceler ise olumlu duygu ve davranışları ortaya çıkarmaktadır. Yani, güzel düşün güzel düşün sözü öylesine söylenmiş bir söz değildir.

Stresle başa çıkmanın 8 basit yolu olarak sizlere sunacağımız bilgiler köken olarak yine olumsuz düşüncelerimizi daha iyi yöneterek onları pozitif düşüncelere dönüştürmemize yardımcı olacak ipuçlarıdır. Şimdi bu 9 ipucuna hep birlikte bakalım.kahvaltının önemi


🔴 Güne İyi Başlayın


Güne eğer kahvaltı etmeden sadece bir kahve içerek, ardından çocukları okula bırakarak ve dakikalarca trafikte kalarak başlıyorsanız güne agresif olarak başlamanız oldukça normal. Ancak şöyle düşünün: Dünyanın birçok metropol şehrinde milyonlarca insan sizinle aynı kaderi paylaşıyor. Bunların bir kısmı sizin gibi negatif ve sinirliyken, diğer kısmı öyle değil. Peki, bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Dış faktörler her ne kadar hayatı zorlaştırsa da günün devamındaki stres yükünüzü belirleyecek olan yine sizsiniz. Bir de güne güzel bir kahvaltıyla ve gün içinde yapacağınız işleri planlayarak başladığınızda eskisine oranla stresinizin çok azaldığını göreceksiniz.mesleki tükenmişlik


🔴 Koşullara Karşı Açık Olun


Mesleki tükenmişlik birçok insanın farkında bile olmadığı ancak çalışanların stres yükünü muazzam derecede arttıran iş yerindeki belirsiz koşullardan biridir. Ayrıca iş yerinde sizi bekleyen, iş yerindeki amir ve üstlerin davranışları, şeyin ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız da kendinizi rahatsız ve stresli hissedeceğiniz kesindir. Bu tür bir durumda üstlerinizle sıkıntılarınızı konuşup netleştirmeniz gerekir. Aksi takdirde strese neden olan faktör varlığını korumuş olacaktır.


mobbing🔴 Çatışmadan Uzak Durun

İş yerinde yaşanan kişiler arası çatışmalar size fiziksel ve duygusal açıdan büyük zarar verir. Çünkü iş arkadaşları arasındaki çatışmalar içinden çıkması zor sıkıntılar yaratır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar iş yerinde yaşanabilecek herhangi bir çatışmadan uzak durmak gerekir. Bunun bir diğer anlamı da şudur: Dedikodu yapmayın, siyasal ve dini düşüncelerinizi çok fazla paylaşmayın, hatta diğer arkadaşlarınızla iyi çalışmadığını düşündüğünüz çalışanlar hakkında bile konuşmaktan kaçının. Bunlara dikkat etmek size daha huzurlu bir iş ortamı sağlayacaktır.planlamak


🔴 Düzenli Olun


Düzenli bir insan olmasanız bile, düzen olmaya çabalamanız iş yerinde yaşadığınız stresi azaltacaktır. Zamanınızı planlamanız sabahları daha az telaşlanmanıza ve gün sonunda da tam zamanında işten çıkmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu sizi karmaşa ve kaosun yaratabileceği negatif etkilerden de koruyacaktır.rahat olun


🔴 Rahat Olun


Bir diğer stres yükleyici ise fiziksel olarak kendinizi rahat hissetmemenizdir. Örneğin birkaç dakika rahatsız bir sandalye de çalışmış olsanız, bunu yarattığı stresi fark edemezsiniz. Ancak çalışma sırasından bir süre daha bu sandalyede oturmanız sırtınızın ağrımasına neden olacak ve bundan dolayı da daha strese karşı daha reaktif olacaksınız. Hatta ofise içerisinde, gürültü gibi, çok daha küçük şeyler bile aslında sizi rahatsız eder ve bir miktar da olsa gerilmenize neden olur. Bu faktörlerle ilgili rahatsızlıklarınızı mümkün olduğu kadar gidererek stresinizi azaltabilirsiniz.iş arasında yürüyün


🔴 Öğle Yemeğinde Biraz Yürüyün


İşte stresle başa çıkmanın yollarından bir diğer ise öğle yemeklerine çıktığınızda hareket etmeniz, mümkünse yürümeniz. Çok sayıda insan hareketsiz yaşam tarzından dolayı kendini sağlıksız hissetmektedir. Hâlbuki hareketsizlikle savaşmak sağlık için olduğu kadar, aynı zamanda iş yerinde stres yönetimi için çok faydalıdır. Çalıştığınız iş yerinde öğle yemeklerinde kısa yürüyüşler yapın ve hatta çalışma sırasında vereceğiniz kısa molalarda çok kısa egzersizler yapın.

mükemmeliyetçilik


 🔴 Mükemmeliyetçiliğinizi Kontrol Altında Tutun


Çok başarılı kişiler iş yerinde kendilerini iyi hissetmek konusunda kendilerini kontrol edebilir ve de daha başarılı olabilirler. Öte yandan mükemmeliyetçi bir kişi ise aşırı müdahaleci olabilir. Özellikle yoğun tempolu ve hızlı yapılan işler her zaman mükemmel olmayabilirler. Bu neden bu yönünüzü iş yerinizde kontrol altında tutmalı ve gerçekçi olmalısınız. Bu şekilde davranmak o işi yapmaktan vazgeçmek anlamına gelmez. Sadece bunu takıntı haline getirmeden çabalamak gerektiğini ifade eder.Yolda müzik dinleyin


 🔴 Eve Giderken Müzik Dinleyin


İş yerinde stresle başa çıkmanın 8 basit yolunu anlattığımız bu yazımızda son madde ise iş sonrasında eve giderken müziğin stresi azaltmanın yollarından biri olduğundan söz edeceğiz. Özellikle zorlu bir iş günü geçirdikten sonra eve giderken favori müziklerinizi dinlemek stresinizle savaşacak ve geriliminiz azaltarak bunun minimum seviyede özel hayatınıza yansımasına yardımcı olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019