Kalp Damarı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?


kalp krizi belirtileri


Kalp damarı tıkanıklığının belirtileri nelerdir? Sorusu maalesef günümüzde yaşlılar tarafından olduğu kadar genç ve orta yaşlılar tarafından da sıkça sorulan bir soru haline gelmiştir. Özellikle çağımızın stres yükü çok yüksek bir çağ olduğu düşünülürse pek çok nedenle kalp hastalıklarımızı kapımızı çalabilmektedir.

Bu hastalıkların en başında ise, üzülerek söylemek gerekir ki, kalp damar tıkanıklığı gelmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse, ABD’de ölüm nedenleri arasında koroner kalp hastalığı ilk sırada yer alır. Bu hastalık ise, kalp damar tıkanıklığının en büyük nedeni olan hastalıktır. Kalp vücudumuzun en hayati organıdır ve her gün 3000 galondan fazla kanın vücuduma pompalanmasından sorumludur. Ancak kanımızdaki kolesterol yükseldikçe ve kalp damarlarının iç duvarları yağ katmanıyla kaplandıkça, fiziksel olarak damarların yapısı değişmeye başlar. Bu da ya kalbe gitmesi gereken kan akışını bloke eder ya da bu kan akışının sınırlanmasına neden olur. Peki, kalp damarları başka hangi nedenlerden dolayı tıkanabilir? Şimdi kısaca bu soruya yanıt verelim.


Kalp Damarlarının Tıkanmasının Nedenleri


Kalp damarları, elastik ve pürüzsüz bir tüp biçimdedir. Bu tüpler, kanın damarlarda kolayca akmasına izin verirler. Kalp damarlarında plak oluşumunun ana nedeni kandaki kalsiyum ve proteinler, iltihaplı hücreler ve de kolesterolden kaynaklanır. Bu sorunları zamanla artması damarları daralması ve tıkanmasıyla sonuçlanır.

Bu plaklar kan akışını durdurmalarının yanı sıra damarı sertleştirdiği için de damar duvarlarının hasar görmesine neden olur. Bir plağın dışı sert olduğu için ve yumuşak iç kısmı damarın çatlaması ya da yırtılmasına yol açabilir. Sonuçta ise tüm bu sebepler kalp damarlarının daha fazla tıkanmasına yol açabilirler.

Kalbe yeterli kan akışının, tıkalı kalp damarından dolayı, yeterli sevilerde olmaması kalbin oksijensiz kalmasına neden olur. Böyle bir durumda, iskemi olarak adlandırılan ve keskin bir göğüs ağrısı olarak kendini hissettiren durum yaşanır. Eğer kalbe olan kan akışı tamamen kısıtlanırsa, o zaman kalp kası hasarı ya da kalp krizi meydana gelir. Aynı zamanda kandaki pıhtılaşma da kalp kaslarına kan akışını kesebilir. Dolayısıyla pıhtılaşmanın yüksek olması da kalp krizi riski üzerinde arttırıcı yönde etki yapar. Bu tür durumlarda kalp, kalbe kan akışına yardımcı olan yeni kan damarları geliştirebilir. Bu duruma kollateral dolaşım denmektedir.

Kalp damar tıkanması

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?


Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Sorusu için verilebilecek cevaplar aslında oldukça belirgin şekilde herkesin vücudunda hissedebileceği emarelerdir. Bunlar şöyledir:

🔴Göğüs Ağrısı (Angina) : Kalp kasıldığı zaman en belirgin özelliği göğsün sol kesiminde oluşan yanmayı andıran göğüs ağrısıdır. Angina olarak da bilinen ağrı kalpteki tıkanmış damarın neden olduğu en belirgin işarettir. Birçok insan bunu mide ekşimesi ya da hazımsızlıkla karıştırır. Çünkü hazım ve mide sorunları da aşağıdaki gibi belirtiler gösterirler:

➤Göğüste ağırlık/daralma
➤Baskı
➤Göğüste yanma hissi
➤Uyuşma
➤Sol omuzda, kollarda, boyunda ve çenede karıncalanma

Angina belirtileri genellikle stresli bir işle uğraşılıyorsa birkaç dakikadan fazla sürmez. İlaç ve dinlenmeyle göğüs ağrısı geçer. Bu kararlı angina pektorist’ir. Ancak kalp damarının iç duvarlarında kan pıhtılaşması oluştuğunda arterler şiddetle daralmaya veya büzülmeye başlarlar ve uzun süreli göğüs ağrısı oluşur. Buna kararsız angina denir. Kararsız angina ise kalp krizinin bir işareti olabilir.  

🔴Nefes Darlığı: Kalbimiz eğer yeterli seviyede kan pompalamazsa, özellikle yorucu işlerle uğraşırken nefes almakta zorlanabiliriz. Buna aşırı halsizlik ve mide bulantısı da eşlik edebilir.

🔴Düzensiz Kalp Atımları: Çarpıntı ya da aşırı hızlı kalp atımlarıyla birlikte düzensiz kalp atışları kalp damarlarının tıkalı olmasının belirtisi olabilir. Kadınlarda ise, ani ve süratli kalp atımları kalp damarlarında tıkanıklık olduğunun işareti olabilmektedir.

🔴Kalp Krizi: Bazı durumlarda tıkalı damarlar herhangi bir belirti vermeden kalp krizine neden olabilmektedir. Kalp krizinin belirtileri genellikle göğsü sol yanında ağrı, omuzlarda ve kollarda ağrı, nefes darlığı (özellikle yorucu işler yaparken), soğuk terleme, bulantı, kusma ve baş dönmesidir. Kalp krizleri kalp kaslarında kalıcı hasara ya da ölüme neden olabilirler.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?


Tıkalı kalp damarı tespiti için EKG, kan testi ve egzersiz testi gibi bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler hem doktor tarafından tıkanıklık oranını anlamak hem de tedavi etmek için en iyi yoldur.


Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tıkalı kalp damarı tedavisi için 2 temel yol olduğu söylenebilir. Tabi burada kaç damarın tıkalı olduğu ve ne oranda tıkalı olduğu da çok önemlidir. İlk yol ilaçlar ve yaşam şekli değişikliğidir. Diğer yol ise cerrahi müdahaledir.

🔴Yaşam Şeklini Değiştirmek: Beslenme şeklimiz, sigara kullanımımız, tansiyonumuz ve şeker seviyelerimiz çok önemlidir. Özellikle kilo vererek ve her gün düzenli egzersiz yaparak, doktor kontrolünde tabi, damar tıkanıklığına faydalı olabilir.

🔴İlaç Tedavisi: Göğüs ağrısını azaltmak için, nitrogliserin tabletler ya da spreyler doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir.  Anjiotensin-dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ve beta blokerlar, kan basıncını kontrol altında tutmak için kullanılabilmektedirler. Kan pıhtılaşmasından dolayı aspirin gibi antikoagulanlar da reçete edilebilmektedir. Buna ek olarak, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kalsiyum kanal blokerleri de bazı kalp damar tıkanıklığı durumlarında tedavi için kullanılabilmektedir.  


anjiyo nasıl yapılırCerrahi Müdahaleler

🔴Balon Anjiyoplasti: İnce bir tüp ya da kateter kan damarının içine sokulur. Kateterin ucuna yerleştirilen ufak ve şişirilmiş bir balon tıkalı damara yerleştirilir. Bu yöntem kalp damarının duvarındaki tıkanmaya neden olan plağa basınç uygulayarak damarın açılmasını sağlar. Bazen bu balonun için damarın tekrar tıkanmasını engellemek için stent adı verilen parçalar da yerleştirilebilir.

🔴Koroner Arter Baypas Ameliyatı: Bu yöntemde göğüs kafesi cerrahi yolla açılır. Ameliyat sırasında hastanın ayak damarlarından alınan damarlar, kalpteki tıkanmış damarlarla uzun bir operasyon neticesinde değiştirilir.

Kalp damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir? sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız yazımızı burada noktalarken, kalp damar tıkanıklığının en büyük nedenlerinin hareketsiz yaşamak, aşırı yağlı hazır gıdalarla beslenmek ve kilo olduğunu son bir kez hatırlamak istiyoruz.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Benim göğsümde ağrı var. Kalp damarım tıkalı olabilirmi. Aritmi de var..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, aritminiz taşikardi mi bradikardi mi? Aritmi de bazen göğüs ağrısı yapabilir. Ayrıca her göğüs ağrısı kalp damar tıkanıklığı ile ilgili değildir. Bu nedenle önce bir kardiyoloji bölümüne gidin. Eğer kalple ilgili bir sorun yoksa doktorunuz sizi göğüs hastalıklarına yönlendirecektir. Şimdiden geçmiş olsun.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.