Ana içeriğe atla

Kalp Damarı Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?


kalp krizi belirtileri


Kalp damarı tıkanıklığının belirtileri nelerdir? Sorusu maalesef günümüzde yaşlılar tarafından olduğu kadar genç ve orta yaşlılar tarafından da sıkça sorulan bir soru haline gelmiştir. Özellikle çağımızın stres yükü çok yüksek bir çağ olduğu düşünülürse pek çok nedenle kalp hastalıklarımızı kapımızı çalabilmektedir.

Bu hastalıkların en başında ise, üzülerek söylemek gerekir ki, kalp damar tıkanıklığı gelmektedir. Buna bir örnek vermek gerekirse, ABD’de ölüm nedenleri arasında koroner kalp hastalığı ilk sırada yer alır. Bu hastalık ise, kalp damar tıkanıklığının en büyük nedeni olan hastalıktır. Kalp vücudumuzun en hayati organıdır ve her gün 3000 galondan fazla kanın vücuduma pompalanmasından sorumludur. Ancak kanımızdaki kolesterol yükseldikçe ve kalp damarlarının iç duvarları yağ katmanıyla kaplandıkça, fiziksel olarak damarların yapısı değişmeye başlar. Bu da ya kalbe gitmesi gereken kan akışını bloke eder ya da bu kan akışının sınırlanmasına neden olur. Peki, kalp damarları başka hangi nedenlerden dolayı tıkanabilir? Şimdi kısaca bu soruya yanıt verelim.


Kalp Damarlarının Tıkanmasının Nedenleri


Kalp damarları, elastik ve pürüzsüz bir tüp biçimdedir. Bu tüpler, kanın damarlarda kolayca akmasına izin verirler. Kalp damarlarında plak oluşumunun ana nedeni kandaki kalsiyum ve proteinler, iltihaplı hücreler ve de kolesterolden kaynaklanır. Bu sorunları zamanla artması damarları daralması ve tıkanmasıyla sonuçlanır.

Bu plaklar kan akışını durdurmalarının yanı sıra damarı sertleştirdiği için de damar duvarlarının hasar görmesine neden olur. Bir plağın dışı sert olduğu için ve yumuşak iç kısmı damarın çatlaması ya da yırtılmasına yol açabilir. Sonuçta ise tüm bu sebepler kalp damarlarının daha fazla tıkanmasına yol açabilirler.

Kalbe yeterli kan akışının, tıkalı kalp damarından dolayı, yeterli sevilerde olmaması kalbin oksijensiz kalmasına neden olur. Böyle bir durumda, iskemi olarak adlandırılan ve keskin bir göğüs ağrısı olarak kendini hissettiren durum yaşanır. Eğer kalbe olan kan akışı tamamen kısıtlanırsa, o zaman kalp kası hasarı ya da kalp krizi meydana gelir. Aynı zamanda kandaki pıhtılaşma da kalp kaslarına kan akışını kesebilir. Dolayısıyla pıhtılaşmanın yüksek olması da kalp krizi riski üzerinde arttırıcı yönde etki yapar. Bu tür durumlarda kalp, kalbe kan akışına yardımcı olan yeni kan damarları geliştirebilir. Bu duruma kollateral dolaşım denmektedir.

Kalp damar tıkanması

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?


Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Sorusu için verilebilecek cevaplar aslında oldukça belirgin şekilde herkesin vücudunda hissedebileceği emarelerdir. Bunlar şöyledir:

🔴Göğüs Ağrısı (Angina) : Kalp kasıldığı zaman en belirgin özelliği göğsün sol kesiminde oluşan yanmayı andıran göğüs ağrısıdır. Angina olarak da bilinen ağrı kalpteki tıkanmış damarın neden olduğu en belirgin işarettir. Birçok insan bunu mide ekşimesi ya da hazımsızlıkla karıştırır. Çünkü hazım ve mide sorunları da aşağıdaki gibi belirtiler gösterirler:

➤Göğüste ağırlık/daralma
➤Baskı
➤Göğüste yanma hissi
➤Uyuşma
➤Sol omuzda, kollarda, boyunda ve çenede karıncalanma

Angina belirtileri genellikle stresli bir işle uğraşılıyorsa birkaç dakikadan fazla sürmez. İlaç ve dinlenmeyle göğüs ağrısı geçer. Bu kararlı angina pektorist’ir. Ancak kalp damarının iç duvarlarında kan pıhtılaşması oluştuğunda arterler şiddetle daralmaya veya büzülmeye başlarlar ve uzun süreli göğüs ağrısı oluşur. Buna kararsız angina denir. Kararsız angina ise kalp krizinin bir işareti olabilir.  

🔴Nefes Darlığı: Kalbimiz eğer yeterli seviyede kan pompalamazsa, özellikle yorucu işlerle uğraşırken nefes almakta zorlanabiliriz. Buna aşırı halsizlik ve mide bulantısı da eşlik edebilir.

🔴Düzensiz Kalp Atımları: Çarpıntı ya da aşırı hızlı kalp atımlarıyla birlikte düzensiz kalp atışları kalp damarlarının tıkalı olmasının belirtisi olabilir. Kadınlarda ise, ani ve süratli kalp atımları kalp damarlarında tıkanıklık olduğunun işareti olabilmektedir.

🔴Kalp Krizi: Bazı durumlarda tıkalı damarlar herhangi bir belirti vermeden kalp krizine neden olabilmektedir. Kalp krizinin belirtileri genellikle göğsü sol yanında ağrı, omuzlarda ve kollarda ağrı, nefes darlığı (özellikle yorucu işler yaparken), soğuk terleme, bulantı, kusma ve baş dönmesidir. Kalp krizleri kalp kaslarında kalıcı hasara ya da ölüme neden olabilirler.

Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Tespit Edilir?


Tıkalı kalp damarı tespiti için EKG, kan testi ve egzersiz testi gibi bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testler hem doktor tarafından tıkanıklık oranını anlamak hem de tedavi etmek için en iyi yoldur.


Kalp Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tıkalı kalp damarı tedavisi için 2 temel yol olduğu söylenebilir. Tabi burada kaç damarın tıkalı olduğu ve ne oranda tıkalı olduğu da çok önemlidir. İlk yol ilaçlar ve yaşam şekli değişikliğidir. Diğer yol ise cerrahi müdahaledir.

🔴Yaşam Şeklini Değiştirmek: Beslenme şeklimiz, sigara kullanımımız, tansiyonumuz ve şeker seviyelerimiz çok önemlidir. Özellikle kilo vererek ve her gün düzenli egzersiz yaparak, doktor kontrolünde tabi, damar tıkanıklığına faydalı olabilir.

🔴İlaç Tedavisi: Göğüs ağrısını azaltmak için, nitrogliserin tabletler ya da spreyler doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir.  Anjiotensin-dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ve beta blokerlar, kan basıncını kontrol altında tutmak için kullanılabilmektedirler. Kan pıhtılaşmasından dolayı aspirin gibi antikoagulanlar da reçete edilebilmektedir. Buna ek olarak, kolesterol düşürücü ilaçlar ve kalsiyum kanal blokerleri de bazı kalp damar tıkanıklığı durumlarında tedavi için kullanılabilmektedir.  


anjiyo nasıl yapılırCerrahi Müdahaleler

🔴Balon Anjiyoplasti: İnce bir tüp ya da kateter kan damarının içine sokulur. Kateterin ucuna yerleştirilen ufak ve şişirilmiş bir balon tıkalı damara yerleştirilir. Bu yöntem kalp damarının duvarındaki tıkanmaya neden olan plağa basınç uygulayarak damarın açılmasını sağlar. Bazen bu balonun için damarın tekrar tıkanmasını engellemek için stent adı verilen parçalar da yerleştirilebilir.

🔴Koroner Arter Baypas Ameliyatı: Bu yöntemde göğüs kafesi cerrahi yolla açılır. Ameliyat sırasında hastanın ayak damarlarından alınan damarlar, kalpteki tıkanmış damarlarla uzun bir operasyon neticesinde değiştirilir.

Kalp damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir? sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız yazımızı burada noktalarken, kalp damar tıkanıklığının en büyük nedenlerinin hareketsiz yaşamak, aşırı yağlı hazır gıdalarla beslenmek ve kilo olduğunu son bir kez hatırlamak istiyoruz.

Yorumlar

  1. Benim göğsümde ağrı var. Kalp damarım tıkalı olabilirmi. Aritmi de var..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, aritminiz taşikardi mi bradikardi mi? Aritmi de bazen göğüs ağrısı yapabilir. Ayrıca her göğüs ağrısı kalp damar tıkanıklığı ile ilgili değildir. Bu nedenle önce bir kardiyoloji bölümüne gidin. Eğer kalple ilgili bir sorun yoksa doktorunuz sizi göğüs hastalıklarına yönlendirecektir. Şimdiden geçmiş olsun.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019