Ana içeriğe atla

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

kedilerde çiftleşme dönemi


Kedilerde kızgınlık dönemi ortalama 7-15 gün arasında bir zaman dilimini kapsar. Bu çiftleşme evresi, kedi 5-10 aylıkken oluşmaya başlar ve yetişkinliğe ulaşınca da tam olarak belirgin hale gelir.


Kedilerde kızgınlık dönemi, uysal kedilerini genellikle yerde oynarken ya da uzanırken gören kedi sahiplerini biraz şaşırtabilir. Kediniz bu döneme girdiğinde onun olağandışı hareketlerinden dolayı hasta olduğunu sanarak kedinizi veterinere bile götürebilirsiniz. Ama hemen telaşlanmasanız iyi edersiniz. Çünkü kedinizin bu tuhaf davranışlarının arkasında yatan neden aslında çok doğal bir neden olan üreme güdüsüdür. Özellikle kısırlaştırılmamış dişi kediler yetişkinliğe ulaştıklarında kızışma dönemine gireceklerdir.

Tabi bir kedi sahibi olarak bazı soruların cevaplarını merak ediyorsunuz: Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Ya da dişi kedilerde kızışma dönemi ne kadar uzun sürer? Kedilerde kızgınlık dönemi ne zaman olur?

Yazımızın devamına göz atarak aklınızdaki pek çok soruya yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım…

Kedilerde Kızışma Döngüsünü Anlamak


Bir kedi ortalama 6 aylık olduğunda kızışma döneme girmeye başlar. Eğer söz konusu olan dişi bir kediyse, bu kedinizin en doğurgan dönemi ve çoğalma sürecindeki en iyi zaman dilimidir. Bir kedinin kızışma döngüsü proestrus (çiftleşmek istemeyen dişi kedilerin erkek kedilerin ilgisini çekmesi) ile başlar ve bunu metetrus dönemi takip eder.

Üreme dönemiyle kedilerin aktif olmadıkları dönem arasında diestrus olarak bilinen dönem vardır. Yani bu dönem kedilerin çiftleşme istemedikleri anestrus dönemidir.Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?


Kedilerde çiftleşme dönemi en fazla 15 gün sürer. Eğer bu dönemde çiftleşme gerçekleşmemişse, normal olarak çiftleşme dönemi ocaktan ağustosa kadar olan dönemin dışında da sürecektir. Bunun anlamı şudur: Yılda 2 kez kızışma döngüsüne giren köpeklerle karşılaştırılınca, kediler yıl içinde çoklu kızışma dönemine girebilmektedirler.

Kedilerin çoğu yılda 2-4 kez üreme döngüsüne girerler. Fakat bir dişi kedi yavrulamışsa, kızışma dönemi nadiren 4 günden fazla sürer. Bu dişi kedilerin yumurtlaması için önemli bir ayrıntıdır. Öyle ki, bir kedi çiftleşmediyse, yumurtlama gerçekleşmez ve bu dönemin hemen ardından kedilerin inaktif dönemi olan diestrus evresi başlar. Bu inaktif evre 1-3 hafta kadar sürer ve sonrasında tekrardan kedi kızışma dönemine girer.

Kedilerde hamilelik süresi 60-62 gün sürmektedir.  İnsanların aksine kediler, yaşam sürelerinin tamamında hamile kalabilirler. Bu nedenle de kızışma ya da çiftleşme döngüleri de onlar ölene kadar aralıksız devam eder.


Kedinizi Mutlu Etmenin 4 Yolu 


Kedilerde Çiftleşme Dönemi Ne Zamandır?


Kedilerde çiftleşme dönemi yıl boyunca devam etmesine rağmen, kediler genellikle ılıman aylarda çiftleşme dönemine girerler. İşte bu yüzden de kediler mevsimsel olarak üreyen hayvanlardır ve geceler gündüzlerden daha kısa olduğu için yaz ayları boyunca çiftleşme emarelerini gösterirler.

Kediler için gece ve gündüz döngüleri oldukça önemlidir. Çünkü bu döngü geceleri üretilmekte olan melatonin adlı hormonun üretiminde azalmayı tetikler. Kedi vücudunda melatonin seviyesinin düşük olması, sırasıyla, kedilerin kan dolaşımında olan ve yumurtalıklarına doğru hareket eden üreme hormonunu üreten hipotalamusu etkiler.Eğer Kediniz Kızgınlık Dönemiyse Yapmanız Gerekenler


Öncelikle kediniz her zaman olduğundan tuhaf davranabilir. Bunun için endişelenmeyin çünkü kediniz aslında size çiftleşme döneminde olduğunun işaretlerini verecektir. Üreme evresi süresince dişi bir kedinin kızışması kesin bir şekilde bazı belirtiler gösterir ve bunlar bazı kedi sahipleri için oldukça yorucu olabilir.


Mart Kedisi Sesi


Kediler kızışma dönemine girdiklerinde özellikle geceleri ses çıkarırlar. Kedilerin çıkardıkları bu sesler onların normal zamanlarda çıkardıkları seslerden farklıdır ve aslında bu seslerin anlamı çiftleşme çağrısı anlamına gelmektedir. Genellikle bu sesler ağlamayı andırmaktadır.

Sevgi Gösterisi


Kedi sahipleri kedilerinin bazen kızgın ve bazen sevecen olma hallerine alışkındırlar. Eğer kedinize biraz sevgi gösterirseniz, size karşı o an ilgisiz olan kediniz aniden size karşı sevecen olacaktır. Özellikle kızışma dönemine giren kediler, sahiplerine sürekli sokulmak ister ve sırt ve kafalarını okşatırlar.


Yerinde Duramama Ve Yuvarlanma


Kediniz kızışma dönemine girdiyse, onu yerde yuvarlanırken ya da sürekli hareket halinde görebilirsiniz. Yine bu zamanlarda, kediniz sık sık dışarı çıkmak isteyecektir. Bu nedenle de sürekli olarak camın önünde durabilir. Dışarı çıkamaması durumunda ise, kedinizin iştahı azalabilir hatta günlerce yemek yemeden bile durabilir.


kedilerde kızışma dönemi


Genital Organlarını Yalarlar


Kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasındaki en önemli maddelerden biri ise, bu dönemde genital bölgelerinin şişkin ve kırmızı olmasıdır. Bu dönemde kedinizi sürekli genital bölgesini yalarken görebilirsiniz. Ayrıca kedinizin genital bölgesinden az miktarda kan boşalmasına da şahit olabilirsiniz. Endişelenmenize gerek yok. Bunlar çiftleşme dönemindeki olası belirtilerdir.

Tüm bu belirtilerin dışında, kızgınlık dönemindeki erkek kediler de sürekli dışarı çıkmak ve yine kızışma dönemindeki dişi kedileri bulmak isterler. Eğer kediniz dişiyse ve hamile kalmasını istemiyorsanız, onu dışarıya bırakmamanız en iyi yöntem olacaktır.

Kedilerde kızgınlık dönemi ne kadar sürer? Ve bunun gibi pek soruya yanıt vermeye çalıştığımız yazımızın burada sonuna geldik. Eklemek veya sormak istediğiniz noktalar olursa, yorum bölümünde düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019