Kedilerde Tüy Yumağı Belirtileri

Kedilerde tüy yumağı belirtileri kesinlikle hayvan sahipleri tarafından göz ardı edilmemesi gereken, çok önemli bir hastalıktır. Kedi midesinde tüy yumağı birikmesi ve bu topak haline gelen tüy yumaklarının kedinin bağırsağını tıkayabilmesi kediler için bazen ölümcül sonuçları olabilmektedir.


kedilerde tüy yumağı nedir?

Kedilerde tüy yumağı oluşumunu ve tedavisini anlatmadan önce bu tüy yumaklarının ne olduğu, nasıl oluştuğu gibi sorulara değinmek gerekmektedir. Peki, kedilerde tüy yumağı sorunu nedir?


Kedilerde Tüy Yumağı Sorunu Nedir?


Kedilerde tüy yumağı nedir? Sorusunun en kısa ve öz yanıtı; özellikle uzun tüylü kedileri kendilerini yalayarak temizlemelerinin ardından bu tüylerin kedinin midesinde bir yumak haline gelmesi sorunudur. Bu eylem kedilerin bir anlamda kendilerini tımarlamasıdır.

Kedinin midesinde toplanan bu yumaklar normalde ya kedi tarafından kusularak ya da dışkılama yoluyla atılır. Ancak bazen bu süreç sekteye uğrar ve kedi ne kusabilir ne de dışkılayarak bu tüy yumağını atabilir. Bundan dolayı da genellikle kediler hastalanır ve bazı belirtiler gösterirler.

Bu hastalık en çok uzun tüylü kedi cinslerinde görülmektedir. Kedilerin temizlenme yöntemi, bilindiği gibi, kendilerini yalamaktır. Dillerinin tırtıklı yüzeyi sayesinde kalın tüyleri toplar ve genellikle de yutarlar. Aslında bu temizlenme işlemi oldukça normaldir. Çoğu tüy sorunsuz şekilde sindirim sistemine ulaşılır. Ancak bazen bu tüyler dışkı ya da kusarak atılmak yerine kedinin midesinde birikirler. Bu olduğunda midenin dış kısmı kendisini kapatır ve bu nedenle de herhangi bir yiyecek de mideye ulaşamaz. Kedi sadece kusma ihtiyacı hisseder ve yapabiliyorsa kusar.


Kedilerde Tüy Yumağının Nedenleri


Kedi midesinde tüy yumağı olması sizleri ürkütmesin. Çünkü kedilerin midesi bu tüylerle uyumlu şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu midelerinde tüy yumağıyla yaşadıkları anlamına gelmez. Sağlıklı bir kedi midesinde tüy yumağı görülmemelidir. Eğer kedinizde tüy yumağı farkederseniz onu hemen bir veterinere götürmelisiniz. Aksi takdirde durum daha kötüye gidebilir.


1. Kedilerde tüy yumağı 2 durumun sonucunda ortaya çıkabilir:

Aşağıdaki nedenlerden dolayı tüy yutmasında bir artış vardır:
Cilt problemleri ya da kaşıntıdan dolayı kedinin kendini fazla temizlemesi
Anksiyete gibi bir davranışsal sorundan dolayı kedinin kendini fazla yalaması
Mevsim geçişlerinde periyodik olarak tüy dökmeleri


2. Kedinin sindirim borusunda bir sağlık problemi olması:

Motilite bozukluğu
Bağırsak iltihabı hastalığı
Lenfoma benzeri tümör olma ihtimalitüy yumağı kusan kedi

Kedilerde Tüy Yumağı Belirtileri


Kedi sahipleri tarafından gözlenen en yaygın kedilerde tüy topaklanması belirtileri şöyledir:

Uyuklama/Tembellik: Kediler için sıklıkla tembel hayvanlar oldukları söylenir. Fakat basit tembellik ile uyuşukluk birbirinden çok farklı şeylerdir. Ayrıca kedi hastalıklı bir görünümde olur ve çevresine karşı ilgisini yitirir.

Kilo ve İştah Kaybı: Bazı kediler çok seçici ya da mızmızdırlar. Ancak kediniz art arda birkaç gün yemek yemeyi reddediyorsa bu durum da kedinizin midesinde ya da bağırsaklarında tüy yumağı olabileceğinin bir göstergesidir.

Kediniz Sürekli Öğürüyorsa Ve Tüy Yumaksız Kusuyorsa: Kedilerde tüy yumağı belirtilerinden en yaygın görüleni budur. Bu durum biraz kafa karıştırabilir; çünkü bu belirtiler kedi astımı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Eğer kediniz kuru kuru ve tüy yumağı olmadan öksürüyor veya kusuyorsa, onu acilen bir veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Kabızlık Ya da Sürekli İshal: Son çözüm olarak kedinin vücudu bu rahatsızlığı dışkılama yoluyla dışarı atmaya çalışacaktır. Fakat eğer tüy yumağı çok büyükse, ishal ya da kabızlığa yol açabilir. Kötü senaryo ise bazı durumlarda tüy yumağının büyüklüğü kedilerde bağırsak tıkanması ile de sonuçlanabilmektedir.

Karın Bölgesinde Şişkinlik: Kedilerde tüy yumağı blokasyonu devam ederse büyür ve bundan ötürü kendinin boğazında ya da midesinde yumru şeklinde şişkinlik belirebilir.

Eğer bu kedinizde 24 saatten daha uzun süre bu belirtiler görülüyorsa, onu hemen bir veteriner hekime götürmeniz gerekir. Bir tüy yumağı en kötü ihtimalle, kedinizin bağırsağının tıkanmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür vak’alarda kedinizin hayatını riske atmayın ve onu vakit kaybetmeden veterinere götürün


Kedilerde Tüy Yumağı Nasıl Önlenir?


Kedilerde tüy yumağının önlemesi için sayacağımız yolları tüy yumağı oluşmadan önce uygulamak daha yerinde olacaktır. Ancak sayacağımız bu yolları, tüy yumağı olan bir kediye uygulamak da onun ağrı ve rahatsızlığının hafiflemesine yardımcı olurken, iyileşme ihtimalini de arttıracaktır.

Kedinizin Yemeğine Yağ Ekleyin: Kedinizin yemeğine bir çay kaşığı kadar sıvı yağ eklemeniz, onun dışkılama sürecini rahatlatacaktır.

Laksativ Tedaviler: Çoğunlukla sıvı ya da jel formları daha uygundur. Özellikle kedinizin daha rahat sindirimi ve dışkılaması için güçlü laksativler kullanılabilir.

Yiyecek Ve Tedaviler İle Kontrol: Bunlar tüy yumağına lif eklenmesine yardım eder ve tüy yumaklarının bağırsaklardan kolay bir şekilde geçmesini sağlarlar. Özellikle kedi malt macunu gibi besinler oldukça işe yarayan yöntemlerdir. Her gün az miktarda malt macunu yedirilen bir kedi zaten zorlanmadan dışkı yoluyla bu yün topaklarını atabilir.

Lifli Kedi Mamaları Kullanmak: Özellikle son yıllarda kedi mamaları daha lifli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise, kedi midesinde tüy yumağı oluşmasını önüne geçebilmektir. Bu nedenle kedinize mama alırken kalitesiz mama almaktan özellikle kaçınmanız kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca kedi malt macunu kullanarak da kedinizin sağlığına katkı sağlamış olursunuz.

Kedilerde tüy yumağı belirtileri üzerine konuştuğumuz bu yazımızı bitirirken küçük bir hatırlatma da yapalım. Eğer sormak istediğiniz ya da eklemek istediğiniz bir nokta olursa, lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.


Kaynaklar
https://www.easyologypets.com
https://www.vetwest.com.au

Yorum Gönder

0 Yorumlar