Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?


Kinoa Bitkisi


Bitkilerin insan sağlığına olan faydası, daha sağlıklı ve güzel bir yaşam sürülebilmesine olanak sağlıyor. Sağlığa faydalı bitkilerden birisi de ülkemizde pek fazla bilinmeyen ‘Kinoa’ bitkisidir. Peki, Kinoa nedir? Bir tür tahıl olan Kinoa, ülkemizde pek fazla bilinmemekte ancak ABD, Güney Amerika ve Avrupa’da ciddi bir şekilde tüketilmektedir. Yurt dışında sıkça tüketilmesi insanların Kinoa’ya karşı ne kadar ilgi gösterdiklerini gözler önüne sermektedir.


İnsan vücudu için gerekli olan maddeleri bünyesinde barındıran tahıl türünün geçmişi M.Ö 5000’li yıllara kadar dayanıyor. Şili, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde sıkça yetişen Kinoa aşırı sıcak veya soğuğa karşı dayanıksız bir bitkidir. Bu nedenle dünyada en fazla Kinoa bitkisi Bolivya ve Peru’da üretilmektedir. Bu ülkelerden diğer Avrupa ülkelerine ve ABD – Güney Amerika’ya dağılmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde de ilgi görmeye başlayan Kinoa bütün aminoasitleri bünyesinde barındırmaktadır.


Kinoa Nasıl Yenir?


Pişmemiş Kinoa’nın kalori oranı yüksektir. Bu nedenle pişirilerek yenmesi diyet yapan kişiler için daha mantıklı bir seçim olacaktır. İçerisinde bulunan su yüzdesi pişirildiğinde daha yüksek olan Kinoa, pişmemiş bir şekilde tüketildiğinde içerisinde daha az su olacaktır. Pişmeden tüketilen Kinoa’nın kalorisi daha yüksek olacaktır.

Kinoa’yı pişirmeden önce dışındaki kabuktan temizlemeniz tadının daha güzel olmasını sağlar. Dış yüzeyinde bulunan kabuk acıdır. Bu nedenle kabuksuz bir şekilde pişirilmesi daha iyi olacaktır.

Kinoa Faydaları

Kinoa Faydaları Nelerdir?


Bu tahıl türünün faydalı olması tüketilmesini de arttırmaktadır. Son dönemlerde ülkemizde de Kinoa tüketimi artmaya başlamış ve bu tahılla ilgili ‘Kinoa Nedir?’ şeklinde araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. İşte merak edilen bitki Kinoanın faydaları:


Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm aminoasitleri içeren Kinoa, bu özelliği ile tam protein içeren gıdalardan birisidir. Ayrıca sağlıklı yapısıyla da protein tüketmesi gereken bireyler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.


Diyet yapan kişiler rahatlıkla Kinoa tüketebilir. Kalori olarak yüksek bir değere sahip olmayan bu tahıl, kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca Glüten diyeti uygulayanlar ve Çölyak hastaları tarafından da Kinoa rahatlıkla tüketilebilmektedir.


Yoğun lif içeren Kinoa, sindirim sistemini düzenlemekte ve sindirime katkı sağlamaktadır.


Antioksidan özelliği ile Kinoa, hücreleri korumaktadır. İçerisinde yer alan Manganez, hücrelerin hasarlarının onarılmasına katkı sağlamaktadır.


Kinoanın faydaları arasında migren’e iyi gelmesi de bulunuyor. Magnezyum içeren Kinoa, damarları rahatlatma etkisine sahip. Bu da migren’e olumlu bir etki yapmaktadır.

Kinoa faydaları ile daha fazla ilgi çekecek ve tüketimi ilerleyen zamanlarda artacak olan bir tahıl türüdür. Özellikle diyet yapan kişilere de diyet listelerinde önerilmesi Kinoa tüketimini ülkemizde de arttıracak etkenlerden birisidir. İnternet üzerinden veya Aktar’lar aracılığı ile kolay bir şekilde Kinoa bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar