Ana içeriğe atla

Köpeklerde Zehirlenme

Köpeklerde zehirlenme kimyasallar, böcek ilaçları, bazı bitkiler ve yiyecekler gibi nedenlerden kaynaklanan üzücü bir durumdur. Bu yazımızda köpeklerde zehirlenme dışında bu sağlık sorununun nedenleri ve köpeklerde zehirlenme belirtileri üzerine de konuşacağız.

köpeklerde zehirlenme belirtileri


Normal bir günde bizler aslında birçok kimyasal ve toksinin çevremizde olduğunuz biliriz. Ancak maalesef köpeklerimiz bu zehirli maddelerin bizler gibi farkında olamazlar. Köpekler, ilgilerini çeken şeyleri yalayabilir hatta yiyebilirler. Bu rastgele beslenme ise maalesef sevimli dostlarımızın zehirlenmesine neden olabilir.En yaygın hayvan zehirleri evlerde kullanılan ağartıcılar ve böcek öldürücü ilaçlardır. Yiyeceklerde ise özellikle bozulmuş yiyecekler ev hayvanlarının zehirlenmesine neden olabilmektedir.


Köpeklerde Zehirlenme Çeşitleri


Birçoğumuz hastalandığından ya da zehirlendiğinden şüphelendiğimiz hayvanlara yardım etmek isteriz. Ancak bu noktada zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Veya köpek zehirlenmesine ne iyi gelir? gibi sorulara verilecek cevaplar çok önemlidir. Bunun nedeni, zehirlenme çeşidine göre müdahalenin de değişebilmesidir. Bundan dolayı da aşağıdaki zehirlenme çeşitlerine dikkat etmek ve hayvanın ne yiyip içtiğini öğrenmek gerekmektedir.


Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi


Pek bilinmese de özellikle evlerimizde sık sık bulunan çikolata köpekler için bir zehirdir. Köpekler tarafından her ne kadar deli gibi sevilse bile, küçük miktarda bir çikolata bile köpeklerde zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun nedeni, kakao tohumunda bulunan teobromin adlı doğal uyarıcının bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu yiyecek türevi zehir, merkezi sinir sisteminin etkilenmesine neden olur ve köpek epileptik nöbetler, kusma, ishal, hiperaktivite gibi belirtiler göstermeye başlar. Zehirin şiddeti, köpeğin yediği çikolata türüne ve miktarına bağlı olarak değişmektedir.


Köpeklerde Fare Zehri Zehirlenmesi


Köpekler genellikle meraklı hayvanlar oldukları için yemek amaçlı olmasa bile ilgilerini çeken buldukları nesneleri yalayabilirler. Buradaki tehlike ise fare ve kemirgen öldürücü ilaçlardır. Bu ilaçların içerisinde zehir bir madde olan brometalin bulunur. Eğer bir köpek bu maddeyi yer ya da yalarsa, zehir köpeğin beyin omurilik sıvısında basınca neden olur ve beyin ödemiyse köpeğin kasılma nöbetleri, kas titremeleri ve dengesiz hareketlere yol açar.


Köpeklerde Kurşun Zehirlenmesi


Kurşun zehirlenmesine en büyük neden köpeğin kurşun içeren oyuncakları yutması, kurşun muhteva eden balık türlerini yemesi ve küçük kurşun saçmalarını yutması gösterilebilir. Bu maddeler köpeğin sindirim ve sinir sistemini etkileyerek zarar verir. Kurşun zehirlenmesinin en önemli belirtileri iştah kaybı, geçici körlük, nöbetler, kusma, kabızlık, ishal ve temel köpek davranışlarındaki değişimlerdir.


Köpeklerde Çinko Zehirlenmesi


Köpeklerde çinko zehirlenmesi en sık görülen zehirlenme türlerinden biridir. Genellikle köpeğin doğrudan ya da dolaylı yoldan galvanizli çelik ürünlerle temas etmesinden dolayı görülür. En önemli belirtileri ise kusma, ishal, böbrek yetmezliği ve iştahta azalmadır.Köpekleri öldüren yiyecekler


Köpeklerde Salmonella Zehirlenmesi


Köpeklerde gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri salmonella zehirlenmesidir. Bu bakteriyel kaynaklı gıda zehirlenmesi köpeğin çiğ et, yumurta ve pişmemiş kemik yemesinden dolayı oluşur ve köpeklerde çok sık görülen bir zehirlenme çeşididir. Bu zehirlenme sonucu köpekte ateş, iştah kaybı, dehidrasyon ve kusma görülür.


Köpeklerde Bitki Kaynaklı Zehirlenme


Nergis, hintyağı, karayemiş, sarısalkım bitkisi ve inci çiçeği gibi bitkiler köpek zehirlenmesine neden olabilen bitkilerdir. Bu bitkileri yiyen köpekte zehirlenme belirtileri hemen görülmeyebilir. Ancak kimyasallar iyice sindirildikten sonra köpeklerde zehirlenme belirtileri görülmeye başlanır. En yaygın belirtiler ise şöyledir:

Ağızda tahriş
Deride döküntüler
Uyuşukluk
Kusma
İshal
İştah kaybı
Salya artışı
Sendeleme
Gerginlik
Solunum Problemleri
Sese ve ışığa karşı aşırı tepki
Kas titremesi
Nöbetler
Kalp durması
Böbrek veya karaciğer sorunları

Zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Diye merak edenlere ise son birkaç noktadan daha bahsedelim. Köpeklerde zehirlenmenin en sık görülme nedeni köpeğin kazayla bir kimyasalı, bitkiyi, ya da zehirli bir gıdayı yemesi sonucunda ortaya çıkar. Ardından ise zehirlenmenin belirtileri görülmeye başlar. Bu belirtiler görülmeye başladığında bir köpeğin hayatını kurtarmak için en iyi yol onu bir veterinere götürmektir. Ancak bunu yapamıyorsak şunu bilmeliyiz: Zehir 2 saatten kısa bir sürede hayvanın midesine iner. Bu nedenle 2 saat içinde hayvanı kusturmaya çalışmak gerekir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019