Köpeklerde Zehirlenme

Köpeklerde zehirlenme kimyasallar, böcek ilaçları, bazı bitkiler ve yiyecekler gibi nedenlerden kaynaklanan üzücü bir durumdur. Bu yazımızda köpeklerde zehirlenme dışında bu sağlık sorununun nedenleri ve köpeklerde zehirlenme belirtileri üzerine de konuşacağız.

köpeklerde zehirlenme belirtileri


Normal bir günde bizler aslında birçok kimyasal ve toksinin çevremizde olduğunuz biliriz. Ancak maalesef köpeklerimiz bu zehirli maddelerin bizler gibi farkında olamazlar. Köpekler, ilgilerini çeken şeyleri yalayabilir hatta yiyebilirler. Bu rastgele beslenme ise maalesef sevimli dostlarımızın zehirlenmesine neden olabilir.En yaygın hayvan zehirleri evlerde kullanılan ağartıcılar ve böcek öldürücü ilaçlardır. Yiyeceklerde ise özellikle bozulmuş yiyecekler ev hayvanlarının zehirlenmesine neden olabilmektedir.


Köpeklerde Zehirlenme Çeşitleri


Birçoğumuz hastalandığından ya da zehirlendiğinden şüphelendiğimiz hayvanlara yardım etmek isteriz. Ancak bu noktada zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Veya köpek zehirlenmesine ne iyi gelir? gibi sorulara verilecek cevaplar çok önemlidir. Bunun nedeni, zehirlenme çeşidine göre müdahalenin de değişebilmesidir. Bundan dolayı da aşağıdaki zehirlenme çeşitlerine dikkat etmek ve hayvanın ne yiyip içtiğini öğrenmek gerekmektedir.


Köpeklerde Çikolata Zehirlenmesi


Pek bilinmese de özellikle evlerimizde sık sık bulunan çikolata köpekler için bir zehirdir. Köpekler tarafından her ne kadar deli gibi sevilse bile, küçük miktarda bir çikolata bile köpeklerde zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun nedeni, kakao tohumunda bulunan teobromin adlı doğal uyarıcının bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bu yiyecek türevi zehir, merkezi sinir sisteminin etkilenmesine neden olur ve köpek epileptik nöbetler, kusma, ishal, hiperaktivite gibi belirtiler göstermeye başlar. Zehirin şiddeti, köpeğin yediği çikolata türüne ve miktarına bağlı olarak değişmektedir.


Köpeklerde Fare Zehri Zehirlenmesi


Köpekler genellikle meraklı hayvanlar oldukları için yemek amaçlı olmasa bile ilgilerini çeken buldukları nesneleri yalayabilirler. Buradaki tehlike ise fare ve kemirgen öldürücü ilaçlardır. Bu ilaçların içerisinde zehir bir madde olan brometalin bulunur. Eğer bir köpek bu maddeyi yer ya da yalarsa, zehir köpeğin beyin omurilik sıvısında basınca neden olur ve beyin ödemiyse köpeğin kasılma nöbetleri, kas titremeleri ve dengesiz hareketlere yol açar.


Köpeklerde Kurşun Zehirlenmesi


Kurşun zehirlenmesine en büyük neden köpeğin kurşun içeren oyuncakları yutması, kurşun muhteva eden balık türlerini yemesi ve küçük kurşun saçmalarını yutması gösterilebilir. Bu maddeler köpeğin sindirim ve sinir sistemini etkileyerek zarar verir. Kurşun zehirlenmesinin en önemli belirtileri iştah kaybı, geçici körlük, nöbetler, kusma, kabızlık, ishal ve temel köpek davranışlarındaki değişimlerdir.


Köpeklerde Çinko Zehirlenmesi


Köpeklerde çinko zehirlenmesi en sık görülen zehirlenme türlerinden biridir. Genellikle köpeğin doğrudan ya da dolaylı yoldan galvanizli çelik ürünlerle temas etmesinden dolayı görülür. En önemli belirtileri ise kusma, ishal, böbrek yetmezliği ve iştahta azalmadır.Köpekleri öldüren yiyecekler


Köpeklerde Salmonella Zehirlenmesi


Köpeklerde gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri salmonella zehirlenmesidir. Bu bakteriyel kaynaklı gıda zehirlenmesi köpeğin çiğ et, yumurta ve pişmemiş kemik yemesinden dolayı oluşur ve köpeklerde çok sık görülen bir zehirlenme çeşididir. Bu zehirlenme sonucu köpekte ateş, iştah kaybı, dehidrasyon ve kusma görülür.


Köpeklerde Bitki Kaynaklı Zehirlenme


Nergis, hintyağı, karayemiş, sarısalkım bitkisi ve inci çiçeği gibi bitkiler köpek zehirlenmesine neden olabilen bitkilerdir. Bu bitkileri yiyen köpekte zehirlenme belirtileri hemen görülmeyebilir. Ancak kimyasallar iyice sindirildikten sonra köpeklerde zehirlenme belirtileri görülmeye başlanır. En yaygın belirtiler ise şöyledir:

Ağızda tahriş
Deride döküntüler
Uyuşukluk
Kusma
İshal
İştah kaybı
Salya artışı
Sendeleme
Gerginlik
Solunum Problemleri
Sese ve ışığa karşı aşırı tepki
Kas titremesi
Nöbetler
Kalp durması
Böbrek veya karaciğer sorunları

Zehirlenen köpek nasıl kurtarılır? Diye merak edenlere ise son birkaç noktadan daha bahsedelim. Köpeklerde zehirlenmenin en sık görülme nedeni köpeğin kazayla bir kimyasalı, bitkiyi, ya da zehirli bir gıdayı yemesi sonucunda ortaya çıkar. Ardından ise zehirlenmenin belirtileri görülmeye başlar. Bu belirtiler görülmeye başladığında bir köpeğin hayatını kurtarmak için en iyi yol onu bir veterinere götürmektir. Ancak bunu yapamıyorsak şunu bilmeliyiz: Zehir 2 saatten kısa bir sürede hayvanın midesine iner. Bu nedenle 2 saat içinde hayvanı kusturmaya çalışmak gerekir. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar