Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri üzerine tek tek konuşmadan önce magnezyum nedir? sorusuna ve sonrasında ise magnezyumun vücudumuz için neden bu derece önemli olduğu üzerine konuşmak gerekir ki yazımızın devamından anlatacaklarımız net bir şekilde anlaşılabilsin. Bu nedenle yazımız aslında bir dizi soru ve yanıtlardan oluşacak bir yazı olacaktır. Sözü daha fazla uzatmadan hemen başlayalım.

Magnezyum eksikliği neden olur?

Magnezyum Nedir?


Magnezyum nedir? Sorusu için verilebilecek en kısa ve net cevap şudur: Yaşayan her hücremiz için mevcut olan ve birçok biyolojik süreçte hayati rolü bulunan çok önemli bir mineraldir. Magnezyumun kimyasal sembolü Mg’dir. Magnezyum, insan vücudunda en bol bulanan minerallerden biridir ve 325’in üzerinde enzimi kontrol eden bir mineraldir. Bu özelliği onun süper mineral olarak anılmasına neden olmaktadır.    Magnezyumun Vücudumuzdaki Görevleri Nelerdir?


Magnezyumun görevleri arasında en önemlilerinden ilki tansiyonu düzenlemesidir. Tansiyon, magnezyum içeren besinler tüketilerek etkili bir şekilde kontrol altında tutulabilir. Ayrıca magnezyum diyabet hastaları için de oldukça önemli bir mineraldir. Diyabet, nişastayı enerjiye dönüştürmek için gerekli olan insülin üretiminin yetersiz olmasına yol açmaktadır. Magnezyum vücutta karbonhidrat metabolizmasını tesis eden önemli bir elementtir ve bu yüzden diyabet hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynar. Son olarak vücudumuzda histamin seviyesi yükseldiğinde bu durum alerjiye neden olabilir. Magnezyum, histamin seviyesinin düşürülmesinde ve alerjilerin tedavisinde de önemli rol oynar.


Magnezyum Eksikliği Neden Olur?


ABD’de yapılmış olan bazı çalışmalara göre, ABD’deki yetişkin nüfusun çoğunun beslenmesinde magnezyum eksikliği olduğu sonucuna varılmıştır. Bu durum İspanyol kökenliler veya İspanyol kökenli olmayan beyazlar ve İspanyol kökenli olmayan siyah nüfusun daha az miktarda magnezyum tükettiğini de ortaya koymuştur. Özellikle de 70 yaşının üzerindeki kişiler daha genç kişilere göre daha az miktarda magnezyum tüketmektedirler.

Anlaşılacağı üzere magnezyum eksikliğinin sebepleri bölgesel ve ülkesel koşullardan oldukça etkilenmektedir. Dolayısıyla bu nedenler ülkeden ülkeye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin yukarıdaki çalışmada Amerikalılarda görülen magnezyum eksikliğinin en büyük nedeni Amerikan halkına önerilen magnezyum miktarlarının yetersiz olmasına bağlanmıştır.

Bunun dışında magnezyum eksikliği, idrar yoluyla aşırı biçimde vücuttan atılmasından dolayı da gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı gastrointestinal hastalıklar aşırı oranda magnezyum kaybına ya da yetersiz emileme neden olabilmektedirler. Buna ek olarak bazı insanlarda ise magnezyum eksikliği kronik olarak da düşük olabilmektedir.

Magnezyum eksikliği nedenlerinden bir diğer madde ise, diüretik içeren ilaçlar ile bazı kanser türleri için kullanılan temel ilaçların da idrar yoluyla magnezyum kaybının artmasına neden olabilmesidir.

Diyabet hastalarında da sık sık idrar atımı olmasından dolayı bu hastalarda magnezyum oranları normalden düşük seviyelerde olabilmektedir. Ek olarak, aşırı alkol tüketimi de aynı şekilde idrar atımını hızlandırdığından aşırı alkol tüketimine bağlı olarak magnezyum eksikliği oluşabilir.


Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?


Magnezyum eksikliği belirtilerini aşağıdaki şekilde maddeler halinde açıklamamız mümkündür:

Enerji Düşüklüğü: Magnezyum aldığımız gıdaların enerjiye dönüşmesinde önemli rolü olan bir mineraldir. Vücudumuzdaki magnezyum seviyesinin yükselmesi glikozun daha iyi emilmesine olanak tanır ve onu gerekli olan enerjiye dönüştürür. Vücudumuzdaki magnezyum seviyesi olması gerekenden daha düşükse basit aktiviteleri bile yaparken zorlanabiliriz. Böyle bir durumdaysa vücudumuz daha fazla oksijen ve enerjiye ihtiyaç duyar.


Yorgunluk: Vücudumuz günlük faaliyetleri uygulamak için ekstra enerji kullandığında, doğal olarak yoruluruz. Eğer bu yorgunluk uzun süre devam ederse bu da “Kronik Yorgunluk Sendromuna” yol açar. Vücudumuzdaki düşük magnezyum seviyesi çeşitli enzim sistemlerinin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olur.

Zihinsel hastalıklar: Vücudumuzu birkaç kimyasal süreçte magnezyumu kullanır. Magnezyum eksikliği depresyon, anksiyete, asabiyet, kızgınlık gibi bazı psikiyatrik rahatsızlığa neden olabilir. Eğer bu uzun süre gözden kaçırılırsa, bu hastalıklar kişinin yaşamını tehdit eden nöbetlere neden olabilir. Dolayısıyla bu durum magnezyum eksikliği hangi hastalıklara neden olur? sorusunu da sormamıza yol açar.

Baş Ağrıları: Migren ya da baş ağrıları, vücudumuzdaki magnezyum yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Aşırı alkol tüketimi, idrar söktürücüler ve antibiyotikler magnezyum seviyesini daha da düşürebilmektedir. Özellikle migren kaynaklı baş ağrılarını azaltmak için en iyi yol magnezyum seviyesinin tekrar normal seviyeye ulaştırmaktır.

Kas Spazmı ve Kramplar: Magnezyumun en önemli özelliği sinir sistemini gevşetmek ve rahatlatmaktır. Magnezyum ayrıca kan sirkülasyonunun ve kemiklerin rahatlamasına da yardımcı olmaktadır. Son olarak magnezyum eksikliğinin kaslarda ciddi kasılma, ağrı ve krampların oluşmasına da sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Uykusuzluk: İnsomnia magnezyum eksikliğinin en çok görülen belirtilerinden biridir. Magnezyum, uyumaya ve gece boyunca uykuda kalmaya yardımcı olur.

Diğer Belirtiler: Magnezyum eksikliğinin diğer belirtilerinden bazıları yutkunma zorluğu, kabızlık, üriner spazmlar, kabızlık, ışıktan korkma, iştahsızlık, boyun ağrıları, meme hassasiyeti, yorgunluktur. Kadınlarda magnezyum eksikliğinin en önemli belirtisi ise adet dönemi ağrılarının şiddetli olması ve migrendir.


Magnezyum Kimyasal Sembol Simgesi

Magnezyum Nelerde Bulunur?


Magnezyum eksikliği olduğunu düşünen kişiler magnezyum içeren besinler listesi aramaya başlarlar. Peki, gerçekten de magnezyum nelerde var? Ya da bu besinlerden aldığımız magnezyum miktarı vücudumuz için yeterli olacak mı? Şimdi tüm soruların yanıtlarına bakalım.

Magnezyum içeren besinler denildiğinde tüm yeşil renkte olan ve yenilebilen sebzeler akla gelmelidir. Bunun nedeni ise, magnezyumun aslında yeşil bitkilerdeki ‘klorofil molekülünde koordinasyon iyonu’ olarak anahtar bir rolü olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun temel anlamı ise, sebzelerin yeşil rengini aldıkları kaynağın adının magnezyum olduğudur. Yani tüm yapraklı yeşil sebzeler, tatları her ne kadar pek sevilmese bile, muhteşem bir magnezyum kaynağıdırlar. Vücutta magnezyumu azaltan şeyler ise beyaz şeker ve neredeyse tüm buğdaylardır. Ayrıca kızartılmış gıdalar da onarımı imkânsız şekilde hasara neden olurlar. Rafine edilmiş ve işlenmiş peynir ve beyaz ekmek gibi besin maddeleri de magnezyum eksikliğini arttırarak hastalıklara davetiye çıkarırlar. Yani bol sebze tüketimi magnezyum eksikliğini gidermek için en ideal yoldur. Ancak eczanelerde kapsül olarak da magnezyum takviyesi bulunmaktadır. Bu magnezyumlar da doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.  


Günlük Magnezyum İhtiyacı Ne Kadardır?


Günlük magnezyum ihtiyacı hem yaşa hem de cinsiyete bağlı olarak değişmektedir. Bütün bunları göz ardı ederek bir rakam vermek gerekirse günlük ihtiyacın 400 mg kadar olduğu söylenebilir.

19-30 yaş arası erkekler 400 mg; kadınlar ise 310 mg
31 yaş ve üzeri erkekler 430 mg; kadınlar ise 320 mg
Gebelik ve Emzirme Dönemindeki Kadınlar ise 700 mg  


Ancak şunu da unutmamak gerekir: Magnezyumda alınan miktardan çok emilim önem taşır. Magnezyumun emilimi ise kullanılan magnezyum tuzunun kalitesine göre değişmektedir. Magnezyum takviyesi olarak en başlıca magnezyum formları aşağıdaki gibidir:

Magnezyum Oksit  (Emilimi Düşük)
Magnezyum Karbonat  (Emilimi Düşük)
Magnezyum Klorid  (Emilimi Düşük)
Magnezyum Sitrat  (Emilimi ilk üçüne göre daha yüksek)
Magnezyum N Asetil Taurinat  (Emilimi yüksek)


Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır?


Magnezyum eksikliğini tespit için en kolay ve iyi yol magnezyum yükleme testidir. Bir gün boyunca yapılan idrar tek bir yerde toplanır ve bu vasıtayla magnezyum seviyesi ölçülür. Eğer seviyenin düşük olduğu tespit edilirse, hastaya iğne yardımıyla gerekli miktarda magnezyum verilir ve sonrasında seviye tekrar ölçülür. Eğer magnezyum bu işlemden sonra muhafaza edilmeyi başarırsa gerekli olan magnezyum miktarı da anlaşılmış olur ve hastanın tedaviye ihtiyacı olduğu ortaya konulur. Bir diğer tespit yöntemi ise laboratuvar testidir.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? adlı makalemizi burada sonlandırırken, doğal gıdalarla beslenmenin ve bol yeşil yapraklı sebze tüketmenin hem genel sağlığımız hem de magnezyum eksikliği için faydalı olduğu aklımızın bir köşesinde durmalıdır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar