Neden Sürekli Karnım Aç?

sürekli acıkmak


Neden sürekli karnım aç? Sorusunu birçok kişi kendine sormuş ve sormaya devam ediyordur. Özellikle çağımız beslenme çeşitliliği ve fast food beslenme bu sorunun daha da fazla sorulmasına neden oluyor. “Çok fazla yemek yememe rağmen karnım hâlâ aç!” iç sesini kaçımız her gün duyuyoruz sizce. Oldukça fazla olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Peki, bunun nedeni sizce nedir? Neden karnımız bir türlü doymuyor?Biliyor muydunuz ? 
Eğer karnınızı tıka basa doldurmak gibi bir huyunuz varsa, bir süre sonra beyniniz doymanın tek yolunun bu şekilde beslenmek olduğunu düşünmeye başlar.Sürekli Açlık Hissinin Nedenleri ve Yapılması GerekenlerCan Sıkıntısı: İnsanların çoğu herhangi bir işle uğraşmadıklarında yemek yemeyi düşünürler. Bu nedenle can sıkıntısı aşırı yemek yemenin en yaygın nedenlerinden biridir.


sıkıntı


Ne Yapmalıyız: Eğer herhangi bir işle uğraşmıyorsanız ya da işsizseniz bu zaman dilimini kilo alarak geçirmemek için kendinize mutlaka bir meşgale bulmalısınız. Bu bilgisayar oynamak da olabilir kitap okumak da veya yabancı dil öğrenmek bile olabilir. Bizim önerimiz ise yalnız kalmaktan uzaklaşmanız olacaktır. Aile ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Hiçbir şey bulamıyorsanız ise flüt çalın. En ekonomik ve kolay çalgıdır flüt. Youtube’da bununla ilgili birçok eğitim videosu bulmanız da mümkün.


Stres: Günümüzde fazla yemek yemenin en büyük nedenlerinde biri ise aşırı strestir. Hızlı modern yaşam ve her alanda belirginleşen rekabet, ilişki problemleri, finansal zorluklar vb. nedenler yaşanılan stresi her geçen gün daha da arttırmaktadır.


stres ve açlık


Ne Yapmalıyız: Daha az stres için yapabilecek şeyler aslında sonsuz ve de değişkendir. Kimi insan balık tutmaktan hoşlanırken, kimisi uyumayı tercih eder, kimisi de arkadaş ortamını sever. Ancak bu noktada yapılacak eylemlerin hepsi bir nebzede olsa stresi azaltacaktır.

Depresyon: Depresyon, ruh halinde ani değişimler ve sosyal geri çekilme iştahta artışa neden olabilmektedir.


açlık hissi neden olur


Ne Yapmalıyız: Depresyonun en önemli tedavisi insanlardan uzaklaşmamak ve iletişim halinde olmaya devam etmektir. Ancak durum daha ciddi ise o zaman bir psikiyatristten yardım almak en doğru yol olacaktır.
Geri Çekilme Belirtileri: Eğer sigara, alkol ya da bir ilaç bağımlılığına son verildiyse bir müddet geri çekilme belirtileri görülür. Bu belirtiler iştahta belli oranda artışa neden olabilmektedir.


geriçekilme


Ne Yapmalıyız: Bir bağımlılıktan kurtulmanız iyi olmasına rağmen, geri çekilme belirtileri daha fazla acıkmanıza neden olabilir. Bu noktada dikkatinizi alkol, sigara, ilaç ya da yiyeceklerden başka bir yöne çevirmeniz yerinde olacaktır. Bu belirtileri bazı ilaçlar azaltabilir ancak bu konuda en doğru olan bir doktordan yardım almak olacaktır.
Bazı İlaçların Kullanımı: Bazı temel ilaçlar iştahınızın artmasına yol açabilirler. Örneğin, ağızdan alınan kortikesteroitler kendinizi sürekli aç hissetmenize neden olur.


açlık ve ilaçlar


Ne Yapmalıyız: Bu durumda yaşam şeklimizi ve ilaçlarımızı bir doktora danışmalıyız. Eğer gerekiyorsa doktorunuz iştahınızı açan ilaçları zaten değiştirme yolunu tercih edecektir.
Acıktık mı? Susadık Mı? : Bazen susama isteğiyle acıkma isteği karıştırılabilir.susamak


Ne Yapmalıyız: Bunu anlamamızın tek yolu test etmektir. Su içtikten sonra karnımızda kısa bir süre sonra açlık hissi oluşuyorsa bu gerçekten aç olduğumuz anlamına gelir. Ancak su içtikten sonra acıkmamışsak bunu sahte açlık hissi olarak yorumlayabilirsiniz. Bu nedenle biraz daha fazla su tüketmenizde fayda vardır.
Medya ve İnternet Baskısı: İnternetin ya da televizyonun karşısında oturuyorken karşılaştığımız birçok şekerli, tuzlu ve karbonhidratlı gıdayı aç olmasak bile tüketmek istiyoruz. Özellikle çocukların bu tür durumdan daha çok etkilendiğini de söyleyebiliriz. Bu da reklamların etkisi olarak yorumlanabilir.reklamlar ve obezite


Ne Yapmalıyız: Bu tür bir durumda çocuğunuzu korumak için onu sürekli kontrol etmeli ve hazır gıdaların zararlarını ve kilo yapıcı etkilerini onlarla konuşarak, bağırmadan, anlatmalıyız. Buna ek olarak, zararlı dediğimiz şeyleri kendimiz de yememeliyiz ki çocuklarımıza da iyi örnek olabilelim.
Duygusal Yemek: Çoğu kez insanlar kızdığında ya da üzüldüğünde fast food ya da abur cubur tüketirler. Bu tüketim ise tamamen duygusal bir tüketimdir.duygusal olarak acıkmak


Ne Yapmalıyız: Duygusal nedenli yemek tüketimi stresi azaltabilir ancak bu geçicidir ve aşırı kiloya neden olur. Bu da değiştirilmesi gerekli davranışlar arasındadır. Bunu öfke kontrolünü öğrenerek yapabiliriz. Bu tür zorlu durumlarda dikkatimizi başka yöne çevirmeli ve kendimizi meşgul edecek başka şeyler bulmaya çalışmalıyız. Ayrıca diyaframdan nefes alarak, doğru nefes alma tekniklerini uygulayabilir ve rahatlayabilirsiniz.
Yeme Alışkanlıkları: Eğer akşam saat 7’den önce yemek yeyiyorsanız ve öğünüz yeterli miktarda protein içermiyorsa kendini pek de iyi hissetmeyebilirsiniz. Temel gıdalardan eksik beslenmek ya da gıdaların emiliminin zayıf olması yemekten sonra da kendinizi aç hissetmenize neden olur. Bu yüzden de canınız geceleri yemek yemek ister ve kilo alırsınız.mutfak kültürü


Ne Yapmalıyız: Et, balık, kümes hayvanları, yumurta, bakliyat, fındık, çekirdek ve soya fasulyesi tüketimi size kendini aç hissettirmeyecek, tok tutucu, besinlerdir. Tüm tahıl içeren ve lifli gıdalar da yine kendini tok hissettirecek besinler arasındadır. Akşam yemeğini biraz erken yedikten sonra, düşük yağlı tatlılar ya da taze meyve yemeniz de de sakınca yoktur.
   

Yorum Gönder

0 Yorumlar