Ana içeriğe atla

Polen Alerjisi Olanlar İçin Tavsiyelerpolen alerjisi için tavsiyeler


Bahar aylarının ve yaz mevsiminin gelmesi ile beraber polen alerjisi olan kişilerde hapşırık, göz yaşarması ve burun akıntısı kendini göstermeye başlar. Polen alerjisinin ne olduğuna ve ne gibi önlemler alınması gerektiğine hadi gelin beraber bakalım...Polenler, bahar aylarında ortaya çıkan bitkilerin erkek hücreleridir. Bu hücreler döllenmeyi yaparak bitkinin çoğalmasını sağlamaktadır. Çayırlar, ağaçlar, tahıllar ve yabani otlar polenlerin kaynağını oluşturmaktadır. Polenler, kaynağına göre belli dönemlerde havada yoğunlaşmaktadır. Mesela yabani ot polenleri ağustos ve ekim aylarında, ağaç polenleri şubat ve nisan aylarında, çayır polenleri ise mayıs ve temmuz aylarında yayılma gösterirler.


Polen Alerjisi Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?


Polen alerjisi, bahar aylarının gelmesiyle beraber bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler, burun akıntısı, art arda hapşırmalar, kulak, burun ve boğazda kaşıntılar, kuru öksürük, geniz akıntısı ve gözlerde sulanma gibi durumlardır. Havadaki polenler, solunum esnasında buruna yerleşmekte, daha sonra gözlerde ve bronşlarda birikmektedir. Vücut bu yabancı madde ile karşılaştığı zamanda ise, az önce saydığımız belirtileri sergilemektedir. Tedbir alınmadığı zaman polen alerjisi, astım, bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit, baş ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk ve sinirlilik gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Polen mevsimi itibariyle burnunuzda sulanma ve kaşıntı, boğaz ağrısı, öksürük, damağınızda kaşıntı, hapşırma ve gözlerinizde kaşıntı meydana geliyorsa, sizin de polen alerjiniz olabilir. Bu belirtiler sizde var ise, bir doktora görünüp alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu alerji testlerini şubat ve eylül aylarında yaptırmak daha iyidir. Çünkü bu aylarda vücudun alerjiye cevap düzeyi artar ve böylece tanı konulması kolaylaşır.

Eğer polen alerjiniz var ise, bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi önlemlerdir:


Tedbirli Olunması Gerekir


Alerjinin tedavisinin temelinde, alerjiye sebep olan etkenden uzak durmak vardır. Alerji için ilaç kullanırken, bir yandan da alerjik etkene maruz kalmanız şikâyetleriniz devam edecektir. Tedavi aşamasında şikâyetler devam ederken, hasta anti alerjik ilaçlar ile kontrol altına alınır. Bazı kişilerde ise aşı tedavisi yapılır.


Dışarı Çıkarken Saatler Belirlenmelidir


Polenler en çok, sabah 05.00 ile 10.00 saatleri aralığında havadadırlar. Mümkünse bu saat aralıklarında dışarı çıkılmaması gerekir. Eğer çıkma zorunluluğunuz var ise ağzınızı ve burnunuzu kapatacak maskeler takarak polenlerden korunabilirsiniz. Spor yapan kişiler de polen zamanlarında açık havada spor yapmaya ara vermelidirler. Gözü polenlerden korumak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Takılan gözlükler de her gün dezenfekte edilmelidir.


Her Gün Duş Alın


Saçlar, tozu rahatlıkla tutmaktadır. Bu nedenle her gün saçların temizlenmesi için duş alınması gerekir. Böylece polen tozlarından arınılmış olur. Kıyafet değişimine de özen gösterilmesi gerekir. Ancak kıyafet, yatak odasında değiştirilmemelidir. Çünkü kıyafete yapışan polenler odaya dağılırsa, gece uyumakta zorluk çekilir.


polenler

Sabah Saatlerinde Ev Havalandırılmamalıdır


Polen zamanlarında kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Ev içinde polen filtreli klimalar tercih edilmeli ve bu filtreler de devamlı temizlenmelidir. Böylece dışarıdan evin içine gelen polenler önlenmiş olur. Arabanın içinde geçen zamanlarda da camlar kapalı tutulmalıdır.


Çamaşırlar Dışarıda Kurutulmamalıdır


Yıkanmış olan çamaşırlara polenler yapışırlar. Bu nedenle çamaşırlarınızı dışarıda kurutmamanız gerekir. Eğer evcil hayvanlarınız varsa, alerji geçene kadar yatak odasına sokulmamalıdır. Çünkü hayvanların tüyleri de tıpkı insan saçı gibi dışarıdaki polen tozlarını toplamaktadır. Polen alerjisinin ortaya çıktığı aylarda solunumun tıkanmasına neden olan bazı faktörlerden uzak durmak gerekmektedir. Bu faktörler toz, sigara dumanı, boya kokusu, deterjan kokusu ve parfüm gibi etmenlerdir. Bu gibi durumlar, alerji şikâyetlerinin daha da artış göstermesine neden olmaktadır.

Polen alerjisi olanlar için tavsiyeler hakkındaki yazımızı burada noktalarken, yukarıda aktardığımız maddelerin çok işinize yarayacağını ve alerjiniz için en uygun arınma yöntemleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019