Polen Alerjisi Olanlar İçin Tavsiyelerpolen alerjisi için tavsiyeler


Bahar aylarının ve yaz mevsiminin gelmesi ile beraber polen alerjisi olan kişilerde hapşırık, göz yaşarması ve burun akıntısı kendini göstermeye başlar. Polen alerjisinin ne olduğuna ve ne gibi önlemler alınması gerektiğine hadi gelin beraber bakalım...Polenler, bahar aylarında ortaya çıkan bitkilerin erkek hücreleridir. Bu hücreler döllenmeyi yaparak bitkinin çoğalmasını sağlamaktadır. Çayırlar, ağaçlar, tahıllar ve yabani otlar polenlerin kaynağını oluşturmaktadır. Polenler, kaynağına göre belli dönemlerde havada yoğunlaşmaktadır. Mesela yabani ot polenleri ağustos ve ekim aylarında, ağaç polenleri şubat ve nisan aylarında, çayır polenleri ise mayıs ve temmuz aylarında yayılma gösterirler.


Polen Alerjisi Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?


Polen alerjisi, bahar aylarının gelmesiyle beraber bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler, burun akıntısı, art arda hapşırmalar, kulak, burun ve boğazda kaşıntılar, kuru öksürük, geniz akıntısı ve gözlerde sulanma gibi durumlardır. Havadaki polenler, solunum esnasında buruna yerleşmekte, daha sonra gözlerde ve bronşlarda birikmektedir. Vücut bu yabancı madde ile karşılaştığı zamanda ise, az önce saydığımız belirtileri sergilemektedir. Tedbir alınmadığı zaman polen alerjisi, astım, bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit, baş ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk ve sinirlilik gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Polen mevsimi itibariyle burnunuzda sulanma ve kaşıntı, boğaz ağrısı, öksürük, damağınızda kaşıntı, hapşırma ve gözlerinizde kaşıntı meydana geliyorsa, sizin de polen alerjiniz olabilir. Bu belirtiler sizde var ise, bir doktora görünüp alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu alerji testlerini şubat ve eylül aylarında yaptırmak daha iyidir. Çünkü bu aylarda vücudun alerjiye cevap düzeyi artar ve böylece tanı konulması kolaylaşır.

Eğer polen alerjiniz var ise, bazı durumlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi önlemlerdir:


Tedbirli Olunması Gerekir


Alerjinin tedavisinin temelinde, alerjiye sebep olan etkenden uzak durmak vardır. Alerji için ilaç kullanırken, bir yandan da alerjik etkene maruz kalmanız şikâyetleriniz devam edecektir. Tedavi aşamasında şikâyetler devam ederken, hasta anti alerjik ilaçlar ile kontrol altına alınır. Bazı kişilerde ise aşı tedavisi yapılır.


Dışarı Çıkarken Saatler Belirlenmelidir


Polenler en çok, sabah 05.00 ile 10.00 saatleri aralığında havadadırlar. Mümkünse bu saat aralıklarında dışarı çıkılmaması gerekir. Eğer çıkma zorunluluğunuz var ise ağzınızı ve burnunuzu kapatacak maskeler takarak polenlerden korunabilirsiniz. Spor yapan kişiler de polen zamanlarında açık havada spor yapmaya ara vermelidirler. Gözü polenlerden korumak için güneş gözlüğü kullanmak gerekir. Takılan gözlükler de her gün dezenfekte edilmelidir.


Her Gün Duş Alın


Saçlar, tozu rahatlıkla tutmaktadır. Bu nedenle her gün saçların temizlenmesi için duş alınması gerekir. Böylece polen tozlarından arınılmış olur. Kıyafet değişimine de özen gösterilmesi gerekir. Ancak kıyafet, yatak odasında değiştirilmemelidir. Çünkü kıyafete yapışan polenler odaya dağılırsa, gece uyumakta zorluk çekilir.


polenler

Sabah Saatlerinde Ev Havalandırılmamalıdır


Polen zamanlarında kapı ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Ev içinde polen filtreli klimalar tercih edilmeli ve bu filtreler de devamlı temizlenmelidir. Böylece dışarıdan evin içine gelen polenler önlenmiş olur. Arabanın içinde geçen zamanlarda da camlar kapalı tutulmalıdır.


Çamaşırlar Dışarıda Kurutulmamalıdır


Yıkanmış olan çamaşırlara polenler yapışırlar. Bu nedenle çamaşırlarınızı dışarıda kurutmamanız gerekir. Eğer evcil hayvanlarınız varsa, alerji geçene kadar yatak odasına sokulmamalıdır. Çünkü hayvanların tüyleri de tıpkı insan saçı gibi dışarıdaki polen tozlarını toplamaktadır. Polen alerjisinin ortaya çıktığı aylarda solunumun tıkanmasına neden olan bazı faktörlerden uzak durmak gerekmektedir. Bu faktörler toz, sigara dumanı, boya kokusu, deterjan kokusu ve parfüm gibi etmenlerdir. Bu gibi durumlar, alerji şikâyetlerinin daha da artış göstermesine neden olmaktadır.

Polen alerjisi olanlar için tavsiyeler hakkındaki yazımızı burada noktalarken, yukarıda aktardığımız maddelerin çok işinize yarayacağını ve alerjiniz için en uygun arınma yöntemleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar