Ana içeriğe atla

Şekeri Azaltmanın Yolları


az şeker tüketmek


Tatlı, her insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Şeker, eklendiği her şeyi çok lezzetli yapmaktadır ancak şeker tüketmenin vücuda verdiği zararları da göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle şekeri kısmak sağlık açısından çok önemli bir adım olacaktır. Sizlere şekeri az tüketmeniz için bazı tüyolar verdik. Hadi gelin bu tüyolara birlikte bakalım:
Şekeri Aniden Kesmeyin


Eğer bir tatlı bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, şekeri bir kerede kesmek sizin için çok zor olacaktır. Bundan dolayı vücudunuza şeker alımını yavaş yavaş azaltmanızda fayda vardır. Tükettiğiniz tatlı ve yemeklerin içine eklediğiniz şeker miktarını azaltarak, şekerin hayatınızdaki yerini değiştirmeye başlayabilirsiniz.


Sevdiğiniz Lezzetleri Bir Anda Bırakmayın


Tatlıyı her yediğinizde kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Arada sırada bir küçük çikolata parçası yemek, sizin için kötü olmaz. Önemli olan yenilen miktarın abartılmamasıdır. Hiç şeker yememek ya da sevdiğiniz tatlıları her gün yemek yerine, belirli aralıklarla tatlı yiyebilirsiniz.


Her Bakımdan Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmeye Özen Gösterin


Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekeri meyvelerden temin etmek, sağlıklı bir beslenme için en önemli adımdır. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın kökeninde şeker vardır.


Yediğiniz Gıdaların Besin Değerini Araştırın


Aldığınız gıdaların üzerinde yazan besin değerlerini mutlaka okuyun. İçerisinde ne kadar oranda şeker bulunduğunu bilip ona göre tüketin. Şekerin insan vücuduna ne kadar zarar verdiğini her zaman hatırlayın.


rafine şeker


Şeker Katkılı Gıdaları Hayatınızdan Çıkarın


Rafine şeker bulunduran ve işlenmiş gıdaları artık hayatınızdan çıkarın. Bu gıdalar sağlığınızı bozmaktadır. Bu çeşit gıdalar yerine doğal yollar ile beslenme alışkanlıkları edinin. Yapay tatlandırıcılar kullanmak yerine hurma, bali akçaağaç şurubu, pekmez ve tarçın gibi doğal besinler tüketin.


Kahvaltıda Yediklerinize Dikkat Edin


Kahvaltılarınızda işlenmiş gevrek veya paketlenmiş granola yemeyin. Onun yerine bol protein içeren yumurta ve lifli yeşillikler tüketin. Kahvaltı menünüze avokado veya kivi eklerseniz tokluk hissi de sağlayabilirsiniz. Kahvaltınızı süt ve yoğurt ağırlıklı tüketebilirsiniz.


meyveli yoğurt


Meyveyi, Yoğurt ve Suyla Birlikte Yiyin


Hazır meyve sularını içmek yerine, evinizde taze olarak hazırladığınız meyve suyu için. Suyun içerisine çilek, elma, portakal, limon ve nane gibi besinler atarak yeni tatlar denebilirsiniz. Hazır meyveli yoğurtların içerisinde şeker vardır. Bu nedenle meyveli yoğurdunuzu kendiniz evde hazırlayın. Sade yoğurdun içine istediğiniz meyveyi doğrayarak yiyin.


Karbonhidrat Tercihinizi Kompleks Karbonhidrattan Yana Kullanın


Fast food yiyecekler, rafine ekmekler, makarna, mısır ve şekerli içecekler basit karbonatlar grubunda bulunmaktadır. Karbonhidrat tüketirken bu gıdaları değil de, kompleks karbonhidrat gurubuna giren doğal şeker, tam tahıllı ekmek, yulaf, yeşil sebze, mercimek, bulgur ve tatlı patatesten yana kullanın.


Kolanın zararları


Gazlı İçecekleri Hayatınızdan Çıkarın


Kola ve gazoz gibi içecekler sağlık açısından çok zararlıdır. Bu tarz içecekler, şeker patlaması yaşatmakla birlikte aşırı derecede asit barındırmaktadır. Bu nedenle bu içeceklerden uzak durmak, sağlığınız için çok büyük bir iyilik olacaktır. Bu içecekler yerine maden suyu ve su için.


Protein Ağırlıklı Beslenin


Günlük beslenme alışkanlıklarınızda proteine büyük yer ayırın. Protein ağırlıklı beslenirseniz; uzun süre tok kalarak, gereksiz atıştırmalıklar tüketmezsiniz. Böylece şekerden de uzak durmuş olacaksınız.


Light Ürünlerden Uzak Durun


Market raflarında devamlı gördüğünüz light ürünlerin içerisinde de tatlandırıcı ve şeker kullanılmaktadır. Bu sağlıksız ürünleri tüketerek sağlığınız bozmayın.


şekersiz içeceklerÇay ve Kahvede Kullandığınız Şekere Dikkat Edin


Gün boyunca sık sık çay ve kahve tüketenlerdenseniz, mutlaka kullandığınız şeker miktarına dikkat etmelisiniz. İçtiğiniz çaya kahveye eklediğiniz şekerler, vücudunuza zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle artık çayı ve kahveyi şekersiz içmeye yavaş yavaş kendinizi alıştırmanız gerekir.


ballı ekmek


Az Şekerli Tatlı Tarifleri Uygulayın


Tatlıyı çok seven ve çok tüketen bir toplum olarak artık tatlılarımızı sağlığımıza uygun pişirmenin zamanı geldi... Tatlı tariflerinizi uygularken şeker miktarında değişiklikler yapmaya başlayın. Şeker yerine bal, hurma ve pekmez gibi doğal tatlandırıcılar kullanın. Ağır ve çok tatlı pastalar yerine hafif kekler yapmayı deneyin.


Yaşam Tarzınıza ve Vücudunuza Uygun Olan Bir Beslenme Düzeni Oluşturun


İnsanlar, farklı karakterlere sahip oldukları gibi farklı vücutlara da sahiptir. Bu nedenle her insanın beslenme şekli, kendi vücuduna göre farklılık göstermektedir. Kendi yaşam tarzınıza ve vücut yapınıza göre beslenme düzeni oluşturmanız gerektiğini unutmayın.


Yorumlar

  1. Bir haftadır fitness eşliğinde diyet yapmaya çalışıyorum. Şekeri çok büyük oranda hayatımdan çıkardığimi düşünürken varlığını bilmediğim şeker kaynaklarını yazınızda öğrendim. Daha az önce mısır yemistim ve yazıya göre içinde şeker varmış. Yazınız çok faydalı olmuş teşekkürler :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, öncelikle yazıyı beğenmenize çok sevindim.Umarım daha fit olursunuz en kısa zamanda. Sevgiler...

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019