Şekeri Azaltmanın Yolları


az şeker tüketmek


Tatlı, her insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Şeker, eklendiği her şeyi çok lezzetli yapmaktadır ancak şeker tüketmenin vücuda verdiği zararları da göz ardı etmemek gerekir. Bu nedenle şekeri kısmak sağlık açısından çok önemli bir adım olacaktır. Sizlere şekeri az tüketmeniz için bazı tüyolar verdik. Hadi gelin bu tüyolara birlikte bakalım:
Şekeri Aniden Kesmeyin


Eğer bir tatlı bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız, şekeri bir kerede kesmek sizin için çok zor olacaktır. Bundan dolayı vücudunuza şeker alımını yavaş yavaş azaltmanızda fayda vardır. Tükettiğiniz tatlı ve yemeklerin içine eklediğiniz şeker miktarını azaltarak, şekerin hayatınızdaki yerini değiştirmeye başlayabilirsiniz.


Sevdiğiniz Lezzetleri Bir Anda Bırakmayın


Tatlıyı her yediğinizde kendinizi kötü hissetmenize gerek yok. Arada sırada bir küçük çikolata parçası yemek, sizin için kötü olmaz. Önemli olan yenilen miktarın abartılmamasıdır. Hiç şeker yememek ya da sevdiğiniz tatlıları her gün yemek yerine, belirli aralıklarla tatlı yiyebilirsiniz.


Her Bakımdan Sağlıklı Bir Yaşam Sürdürmeye Özen Gösterin


Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekeri meyvelerden temin etmek, sağlıklı bir beslenme için en önemli adımdır. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın kökeninde şeker vardır.


Yediğiniz Gıdaların Besin Değerini Araştırın


Aldığınız gıdaların üzerinde yazan besin değerlerini mutlaka okuyun. İçerisinde ne kadar oranda şeker bulunduğunu bilip ona göre tüketin. Şekerin insan vücuduna ne kadar zarar verdiğini her zaman hatırlayın.


rafine şeker


Şeker Katkılı Gıdaları Hayatınızdan Çıkarın


Rafine şeker bulunduran ve işlenmiş gıdaları artık hayatınızdan çıkarın. Bu gıdalar sağlığınızı bozmaktadır. Bu çeşit gıdalar yerine doğal yollar ile beslenme alışkanlıkları edinin. Yapay tatlandırıcılar kullanmak yerine hurma, bali akçaağaç şurubu, pekmez ve tarçın gibi doğal besinler tüketin.


Kahvaltıda Yediklerinize Dikkat Edin


Kahvaltılarınızda işlenmiş gevrek veya paketlenmiş granola yemeyin. Onun yerine bol protein içeren yumurta ve lifli yeşillikler tüketin. Kahvaltı menünüze avokado veya kivi eklerseniz tokluk hissi de sağlayabilirsiniz. Kahvaltınızı süt ve yoğurt ağırlıklı tüketebilirsiniz.


meyveli yoğurt


Meyveyi, Yoğurt ve Suyla Birlikte Yiyin


Hazır meyve sularını içmek yerine, evinizde taze olarak hazırladığınız meyve suyu için. Suyun içerisine çilek, elma, portakal, limon ve nane gibi besinler atarak yeni tatlar denebilirsiniz. Hazır meyveli yoğurtların içerisinde şeker vardır. Bu nedenle meyveli yoğurdunuzu kendiniz evde hazırlayın. Sade yoğurdun içine istediğiniz meyveyi doğrayarak yiyin.


Karbonhidrat Tercihinizi Kompleks Karbonhidrattan Yana Kullanın


Fast food yiyecekler, rafine ekmekler, makarna, mısır ve şekerli içecekler basit karbonatlar grubunda bulunmaktadır. Karbonhidrat tüketirken bu gıdaları değil de, kompleks karbonhidrat gurubuna giren doğal şeker, tam tahıllı ekmek, yulaf, yeşil sebze, mercimek, bulgur ve tatlı patatesten yana kullanın.


Kolanın zararları


Gazlı İçecekleri Hayatınızdan Çıkarın


Kola ve gazoz gibi içecekler sağlık açısından çok zararlıdır. Bu tarz içecekler, şeker patlaması yaşatmakla birlikte aşırı derecede asit barındırmaktadır. Bu nedenle bu içeceklerden uzak durmak, sağlığınız için çok büyük bir iyilik olacaktır. Bu içecekler yerine maden suyu ve su için.


Protein Ağırlıklı Beslenin


Günlük beslenme alışkanlıklarınızda proteine büyük yer ayırın. Protein ağırlıklı beslenirseniz; uzun süre tok kalarak, gereksiz atıştırmalıklar tüketmezsiniz. Böylece şekerden de uzak durmuş olacaksınız.


Light Ürünlerden Uzak Durun


Market raflarında devamlı gördüğünüz light ürünlerin içerisinde de tatlandırıcı ve şeker kullanılmaktadır. Bu sağlıksız ürünleri tüketerek sağlığınız bozmayın.


şekersiz içeceklerÇay ve Kahvede Kullandığınız Şekere Dikkat Edin


Gün boyunca sık sık çay ve kahve tüketenlerdenseniz, mutlaka kullandığınız şeker miktarına dikkat etmelisiniz. İçtiğiniz çaya kahveye eklediğiniz şekerler, vücudunuza zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle artık çayı ve kahveyi şekersiz içmeye yavaş yavaş kendinizi alıştırmanız gerekir.


ballı ekmek


Az Şekerli Tatlı Tarifleri Uygulayın


Tatlıyı çok seven ve çok tüketen bir toplum olarak artık tatlılarımızı sağlığımıza uygun pişirmenin zamanı geldi... Tatlı tariflerinizi uygularken şeker miktarında değişiklikler yapmaya başlayın. Şeker yerine bal, hurma ve pekmez gibi doğal tatlandırıcılar kullanın. Ağır ve çok tatlı pastalar yerine hafif kekler yapmayı deneyin.


Yaşam Tarzınıza ve Vücudunuza Uygun Olan Bir Beslenme Düzeni Oluşturun


İnsanlar, farklı karakterlere sahip oldukları gibi farklı vücutlara da sahiptir. Bu nedenle her insanın beslenme şekli, kendi vücuduna göre farklılık göstermektedir. Kendi yaşam tarzınıza ve vücut yapınıza göre beslenme düzeni oluşturmanız gerektiğini unutmayın.


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Bir haftadır fitness eşliğinde diyet yapmaya çalışıyorum. Şekeri çok büyük oranda hayatımdan çıkardığimi düşünürken varlığını bilmediğim şeker kaynaklarını yazınızda öğrendim. Daha az önce mısır yemistim ve yazıya göre içinde şeker varmış. Yazınız çok faydalı olmuş teşekkürler :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, öncelikle yazıyı beğenmenize çok sevindim.Umarım daha fit olursunuz en kısa zamanda. Sevgiler...

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.