Tükürük Ne İşe Yarar?


Tükürük Nedir?


Tükürük ne işe yarar? ya da Tükürük nedir? gibi soruların yanıtları üzerine konuşmadan önce tükürüğün kullanımının geçmişine biraz bakmak oldukça ilginç bilgiler edinmemizi sağlayacaktır. Geleneksel Çin Tıbbının antik doktorları kan ve tükürük için ‘insan bedenindeki kardeşler’ demeleri oldukça ilginçtir. Yine eski Çinli hekimler tükürüğün insan sağlığının en önemli göstergesi olduğunu da belirtmişlerdir. Ek olarak Antik Çin Tıbbı tükürüğün kıvamı, kokusu ve kişinin tükürüğünde hissettiği tadın vücudun temel sağlık durumunu gösterdiğini söylemiştir.


Tükürük nedir? sorusunun en net yanıtı, büyük kısmı sudan oluşan ancak içerisinde dişlerin yapısını güçlendiren ve yiyeceklerin hazmına yardımcı olan çok önemli maddeleri barındıran bir ağız sıvıdır.

Tükürük, tükürük bezlerinde üretilir ve orada salgılanır. Tükürük bezlerinin temel yardımcı ünitesi ise asinik adlı hücre kümesidir. Bu hücreler su, elektrolitler, mukus ve toplayıcı sistemin içinden dışarı atılan asinusu içeren sıvılardır.

Bu sıvıları taşıyan kanal içindeki salgı birleşimi başkalaşır ve bol miktarda sodyum yeniden emilir. Ardından da potasyum ve büyük miktarda bikarbonat iyonu salgılanır. Tükürük bezlerinin içinde bulunan küçük toplayıcı kanallar sıvıları daha büyük kanallara aktarırlar ve sonunda bu sıvıların hepsi ağız boşlunda toplanır.


Tükürüğün En Önemli Görevleri


Ağız İçi Islaklık ve Kayganlık: Tükürükteki mukus yemekleri çiğnedikten sonra aşağı doğru itilmesine yardımcı olarak yemek borusuna zarar gelmeden yutulmasını sağlar.

Kuru Yemeklerin Çözülmesi: Yiyeceklerin lezzetini alabilmemiz için öncelikle yiyeceklerin ağzımızda çözülmeleri gerekir. Tükürük aynı zamanda bu görevi de yerine getirmektedir.

Ağız Hijyeni: Ağız için neredeyse tamamını kaplayan tükürük, ağız içinin, göreceli olarak, temiz olmasına yardımcı olur. Özellikle uyku esnasında tükürük akışının azalması ağız içinde bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Tükürük ne işe yarar? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri ise tükürüğün içeriğinde bulunan lisozim adlı enzim sayesinde, çok sayıda bakterinin parçalanmasını sağlar ve mikrop popülasyonunun aşırı çoğalmasına engel olmasıdır demek mümkündür.

Sindirimi Başlatmak: Sindirim ağızda başlar sözü aslında tükürük sayesinde gerçekleşmektedir.

Tükürüğümüzü üreten merkez olan tükürük bezleri bazen hastalanabilirler. Kendisini daha çok şişme şeklinde gösteren rahatsızlık ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Şimdi, tükürük bezi şişmesi neden olur? sorusunun cevabına bakalım.

Tükürük Bezi İltihabı

Tükürük Bezi Neden Şişer?


Tükürük bezi şişmesi sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri yukarıda sıkça sözü geçen bakterilerdir. Tükürük bezleri ağız içi bakterilerinden etkilendiklerinde tükürük bezi iltihabı meydana gelir. Bu rahatsızlık, tükürük bezlerinin ürettiği sıvıyı ağız içine taşıyan kanalların içinin iltihaptan dolayı tıkanması sebebiyle oluşur. Bu da tükürük bezlerinin şişmesine neden olabilir.

Her insanda 3 çift tükürük bezi vardır. Bunlar yüzümüzün her iki yanında bulunurlar. En büyük olanı ise kulak altı bezleri ise her iki yanağın içerisinde yer almaktadır. Bu bezlerden bir veya daha fazlasının iltihaplanmasına parotit ya da kulakaltı tükürük bezi iltihabı denir.

Tükürük bezi şişmesi genellikle tek tarafta olur ancak bir tarafta oluşan şişme diğer tarafında şişmesine neden olabilir. Hatta bazı durumlarda bu şişkinlik yüze bile vurabilir ve yüzü de şişirebilir. Diğer belirtileri ise ağızda ağrı, ağızda kuruluk, ağızda kötü tat hissi, konuşurken zorlanma ve ateştir.

Bunların dışında tükürük bezi şişme nedenleri arasında;

HIV
Kabakulak hastalığı
Grip
Herpes
Septisemi
Blumia  
Obezite
Alkolizm
Şeker Hastalığı
Tiroit Yetmezliği
Akut Böbrek Yetmezliği
Tümör ve Kanserler
Dehidrasyon
Uzun dönem idrar söktürücü kullanımı
Lenf Bezi İltihabı

Tükürük Ne İşe Yarar? adlı yazımızı burada noktalarken, yazıyla ilgili olarak sormak ya da eklemek istediklerini yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kaynaklar

Yorum Gönder

0 Yorumlar