Ana içeriğe atla

Tükürük Ne İşe Yarar?


Tükürük Nedir?


Tükürük ne işe yarar? ya da Tükürük nedir? gibi soruların yanıtları üzerine konuşmadan önce tükürüğün kullanımının geçmişine biraz bakmak oldukça ilginç bilgiler edinmemizi sağlayacaktır. Geleneksel Çin Tıbbının antik doktorları kan ve tükürük için ‘insan bedenindeki kardeşler’ demeleri oldukça ilginçtir. Yine eski Çinli hekimler tükürüğün insan sağlığının en önemli göstergesi olduğunu da belirtmişlerdir. Ek olarak Antik Çin Tıbbı tükürüğün kıvamı, kokusu ve kişinin tükürüğünde hissettiği tadın vücudun temel sağlık durumunu gösterdiğini söylemiştir.


Tükürük nedir? sorusunun en net yanıtı, büyük kısmı sudan oluşan ancak içerisinde dişlerin yapısını güçlendiren ve yiyeceklerin hazmına yardımcı olan çok önemli maddeleri barındıran bir ağız sıvıdır.

Tükürük, tükürük bezlerinde üretilir ve orada salgılanır. Tükürük bezlerinin temel yardımcı ünitesi ise asinik adlı hücre kümesidir. Bu hücreler su, elektrolitler, mukus ve toplayıcı sistemin içinden dışarı atılan asinusu içeren sıvılardır.

Bu sıvıları taşıyan kanal içindeki salgı birleşimi başkalaşır ve bol miktarda sodyum yeniden emilir. Ardından da potasyum ve büyük miktarda bikarbonat iyonu salgılanır. Tükürük bezlerinin içinde bulunan küçük toplayıcı kanallar sıvıları daha büyük kanallara aktarırlar ve sonunda bu sıvıların hepsi ağız boşlunda toplanır.


Tükürüğün En Önemli Görevleri


Ağız İçi Islaklık ve Kayganlık: Tükürükteki mukus yemekleri çiğnedikten sonra aşağı doğru itilmesine yardımcı olarak yemek borusuna zarar gelmeden yutulmasını sağlar.

Kuru Yemeklerin Çözülmesi: Yiyeceklerin lezzetini alabilmemiz için öncelikle yiyeceklerin ağzımızda çözülmeleri gerekir. Tükürük aynı zamanda bu görevi de yerine getirmektedir.

Ağız Hijyeni: Ağız için neredeyse tamamını kaplayan tükürük, ağız içinin, göreceli olarak, temiz olmasına yardımcı olur. Özellikle uyku esnasında tükürük akışının azalması ağız içinde bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Tükürük ne işe yarar? Sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan biri ise tükürüğün içeriğinde bulunan lisozim adlı enzim sayesinde, çok sayıda bakterinin parçalanmasını sağlar ve mikrop popülasyonunun aşırı çoğalmasına engel olmasıdır demek mümkündür.

Sindirimi Başlatmak: Sindirim ağızda başlar sözü aslında tükürük sayesinde gerçekleşmektedir.

Tükürüğümüzü üreten merkez olan tükürük bezleri bazen hastalanabilirler. Kendisini daha çok şişme şeklinde gösteren rahatsızlık ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Şimdi, tükürük bezi şişmesi neden olur? sorusunun cevabına bakalım.

Tükürük Bezi İltihabı

Tükürük Bezi Neden Şişer?


Tükürük bezi şişmesi sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri yukarıda sıkça sözü geçen bakterilerdir. Tükürük bezleri ağız içi bakterilerinden etkilendiklerinde tükürük bezi iltihabı meydana gelir. Bu rahatsızlık, tükürük bezlerinin ürettiği sıvıyı ağız içine taşıyan kanalların içinin iltihaptan dolayı tıkanması sebebiyle oluşur. Bu da tükürük bezlerinin şişmesine neden olabilir.

Her insanda 3 çift tükürük bezi vardır. Bunlar yüzümüzün her iki yanında bulunurlar. En büyük olanı ise kulak altı bezleri ise her iki yanağın içerisinde yer almaktadır. Bu bezlerden bir veya daha fazlasının iltihaplanmasına parotit ya da kulakaltı tükürük bezi iltihabı denir.

Tükürük bezi şişmesi genellikle tek tarafta olur ancak bir tarafta oluşan şişme diğer tarafında şişmesine neden olabilir. Hatta bazı durumlarda bu şişkinlik yüze bile vurabilir ve yüzü de şişirebilir. Diğer belirtileri ise ağızda ağrı, ağızda kuruluk, ağızda kötü tat hissi, konuşurken zorlanma ve ateştir.

Bunların dışında tükürük bezi şişme nedenleri arasında;

HIV
Kabakulak hastalığı
Grip
Herpes
Septisemi
Blumia  
Obezite
Alkolizm
Şeker Hastalığı
Tiroit Yetmezliği
Akut Böbrek Yetmezliği
Tümör ve Kanserler
Dehidrasyon
Uzun dönem idrar söktürücü kullanımı
Lenf Bezi İltihabı

Tükürük Ne İşe Yarar? adlı yazımızı burada noktalarken, yazıyla ilgili olarak sormak ya da eklemek istediklerini yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Kaynaklar

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019