Ana içeriğe atla

Yeteri Kadar Su İçmediğinizin 10 Kanıtı


Özellikle yaz aylarında 1 bardak soğuk suyu herkes iştahla içer. Ancak su, sadece yaz mevsiminin değil tüm mevsimlerin önemli bir parçası olmak zorundadır. Suyun bu önemi, pek çok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Bazı insanlar ise su içmeyi unuttuklarını söylemektedirler. Su içmeyi ihmal eden kişilerden biri de farkında olmadan siz olabilirsiniz. İşte yeteri kadar su içmediğinizi gösteren 10 önemli kanıt...


az su içmek belirtileri

 Ağız Kuruluğu


Yeteri kadar su içmediğinizi gösteren en önemli belirtilerden birisi ağız kuruluğudur. Vücuttaki suyun eksikliği, ağız kuruluğu dışında rahatsızlık verici bir yapışkanlık hissi de vermektedir. Biraz su içtikten hemen sonra ağız kuruluğunuzun geçtiğini görecek ve daha çok su içmek isteyeceksiniz.

Cilt Esnekliğinin Kaybolması


Vücudumuzun ortalama olarak %70’ini su oluşturmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt için su içmenin ne kadar önemli olduğunu her fırsatta vurgulamaktadırlar. Yeteri kadar su içilmemesi durumunda cilt esnekliği azalmaktadır.
Cilt esnekliğinizin ne durumda olduğunu test etmek için; elinizin üzerindeki deriyi yukarıya doğru çekin. Eğer deriniz hemen eski haline geri dönüyorsa, yeterince su içtiğiniz söylenebilir.

Göz Yaşı Eksikliği


Su eksikliği, şaşırtıcı belirtiler vererek de kendini belli ediyor. Örneğin; gözyaşı eksikliği... Eğer çok duygulandığınız halde bile gözünüzden yaş gelmiyorsa, bu yeterince su içmemekten kaynaklanıyor olabilir.Eklem Ağrıları


Omurga disklerimizin ve kıkırdaklarımızın %80’ini su oluşturmaktadır. Su, atılan her adımda kemiklerin birbirine değmesini engeller. Her gün düzenli olarak su içerek, eklem sağlığınızı ve vücut dengenizi koruyabilirsiniz.

Kas Problemleri


Kaslarımızın büyük çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Bu nedenle yeteri kadar su tüketilmediğinde, kas ağrıları ve kas eksikliği problemleri meydana gelebilir.

Uzun Süren Hastalıklar


Su, vücudumuzda bir filtre görevi görürcesine vücudu metabolik atık ve toksinlerden arındırmaktadır. Su içerek, hem kanser gibi ciddi hastalıklardan korunursunuz hem de hasta olduğunuzda daha hızlı iyileşirsiniz.su eksikliği belirtileri

Kabızlık


Su eksikliği yaşandığında sindirilen besinler bağırsaklarda yavaş hareket eder ve böylece kabızlık sorunu meydana gelir. Su, tüketilen yiyecekleri sulandırarak bağırsaklardaki sıvı dengesini korur. Böylece kronik kabızla mücadele gerçekleşir. Günde en az iki litre su içmenizde fayda vardır.

Koyu Sarı Renkte İdrar


Koyu renkli olan ve az gelen idrar, su içilmediğinin en önemli kanıtları arasında yer alır. Bu durum ile devamlı karşılaşıyorsanız bir an önce daha fazla su içmeye başlamanız gerekir.

Kilo Artışı


Suyun yerine içilen içecekler, her gün en az 200 kalori fazla alınmasına neden olur. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre; yeterince su içmeyen kişiler, kahve ve çayı çok tüketmenin yanında, asitli içecekleri de çok içmektedir. Bu durum fazla kiloların oluşmasına neden olmaktadır. Su eksikliğinden dolayı vücudun sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma hızı azalır. Böylece kilo artışı meydana gelir.

Zihinsel Problemlerde Artış


Tükettiğimiz suyun yaklaşık olarak %75’ini beynimiz kullanmaktadır. Bu nedenle, az su içmek; unutkanlık, baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliği gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019