Ana içeriğe atla

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?


Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?


Genel olarak toplumun çoğu kısmında görülen ağız kokusunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında; oral hijyen eksikliği, susuzluk, diş eti iltihabı, sinüs enfeksiyonları, mide rahatsızlıkları ve diyabet başta gelmektedir. Ağız kokusu önlemenin en iyi yolu, bu kötü kokuya neden olan etkeni bulup onunla mücadele etmektir. Şimdi sizlere ağız kokusu nasıl önlenir? Sorusuna yanıt olabilecek 5 tane çözüm vereceğiz...
Ağız ve Diş Bakımınıza Dikkat Edin


Ağız kokusuna sebep olan başlıca etken, ağızda oluşan bakterilerdir. Bu nedenle bu sorundan kurtulabilmek için ağız bakımına çok dikkat etmek gerekir. Doğru bir diş macunu seçimi yaparak, her yemekten sonra dişlerinizi ve dil yüzeyini fırçalayarak, koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalamaya fırsat olmadığı zamanlarda ise diş ipi kullanabilirsiniz. Diş ipi sayesinde diş aralarında oluşan bakterileri engelleyebilir ve ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca 6 ayda bir diş hekimine görünmenizde de fayda vardır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? (Ekstra Bilgi)


Ağız Kokusuyla Engellemek İçin Bol Bol Su İçin


Su içmenin yararları saymakla bitmez. Bu yararlardan birisi de ağız kokusunu önlemesidir. Tükürük bezleri yeterli oranda çalışmadığı zaman, dehidrasyon meydana gelir ve böylece ağızda kötü koku oluşur. Günde en az iki litre su tüketerek bu sorunu engelleyebilirsiniz. Başka hiçbir sıvının, suyun yerini dolduramayacağını asla unutmayın. Şekersiz sakızlar çiğnemek de tükürük bezlerini harekete geçirmede etkilidir.Yoğurt Tüketmeyi İhmal Etmeyin


Mide rahatsızlıklarından dolayı da ağız kokusu oluşabilmektedir. Yoğurt ve kefir gibi gıdalar, probiyotikler bakımından zengin olduğu için düzenli tüketildiği zaman midedeki bakteri oluşumunu önlemektedir. Ağız kokunuzun oluşum nedeni eğer bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa, düzenli olarak yoğurt yemek probleminize yardımcı olabilir.Tarçın Tüketmek de Faydalı Olabilir


Ağız içindeki bakterilerle mücadele etmede tarçın oldukça faydalı bir besindir. Kilo vermeye yardımcı ve kan şekerini düzenleyici etkisiyle bilinen tarçının daha birçok faydası vardır. Tarçınlı içecek ve yiyecekler tüketmek, ağızdaki kötü kokuyu gidermede yararlı olabilir.Kahve Yerine Bitkisel İçecekleri ve Smoothie’leri Tercih Edin


Kahve, lezzetli tadına rağmen dişlerde sararma ve ağız kokusu yapabilmektedir. Bu nedenle gün içerisindeki kahve tüketiminizi azaltarak, bitkisel içecekler tüketebilirsiniz. Mesela yeşil çayın içinde polifenol bulunduğu için, ağızda kötü kokulara neden olan ve sülfür üreten bakterileri yok etmektedir. Kızılcık suyu da plak oluşumunu önlemekte ve diş etlerinde meydana gelen bakteri oluşumunu engellemektedir. Ayrıca anti-inflamatuar etkisiyle diş etlerinde oluşabilecek pek çok hastalığın riskini de azaltmaktadır. Suyun içine birkaç damla limon sıkarak içmek de, ağzınızı ferahlatmaya yarayacaktır.

Ağız kokusu nasıl önlenir? Sorusunun yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımızla ilgili eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey olursa, lütfen yorum bölümünde belirtiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019