D Vitamini Eksikliği Astıma Yakalanma Riskini Arttırır Mı?


D Vitamini EksikliğiD Vitamininin önemi aslında toplumumuzda oldukça bilinen bir konudur. Özellikle yaz aylarında güneş vasıtasıyla en hızlı ve kolay şekilde kapatılabilen D Vitamini eksikliği, çeşitli besinler yardımıyla ya da ilaç ile de takviye edilebilmektedir. Ancak bazı araştırmalar D Vitamini ve astım hastalığı arasında da bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir.


Peki, gerçekten de böyle bir şey olabilir mi? D Vitamini eksikliği Astıma neden olur mu?


Şimdi bu sorulara ait yanıtları içeren yazımıza geçelim.Astımda D VitaminiAstım nedir? Sorusuna verilebilecek en net cevap: Akciğerlerdeki havayollarında olan daralma ve inflamasyonun neden olduğu ve kendisi nefes darlığı şeklinde gösteren bir kronik akciğer hastalığıdır.


Dünya genelinde 300 milyonun üzerinde insanı etkileyen bu solunum hastalığı, tekrarlayan bir şekilde nefes darlığı, hırıltılı soluma, göğüs sıkışması, öksürük ve hırıltılı solunum şeklinde kendini göstermektedir.


Birçok kişinin sorduğu soru ise “Astımıntedavisi var mı?” sorusudur. Ancak maalesef astım, kalıcı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Uygulanan tedavi yöntemleri hastalık belirtilerinin kötüye gitmesine engellemek, hastalığının ilerlemesini önlemek ve atakların şiddeti ve sıklığını azaltmak amaçlıdır.


Astım Ve D Vitamini Seviyesi Arasındaki BağlantıYazının başında sorduğumuz “D Vitamini Eksikliği astıma neden olur mu?” sorusuna bir cevap bulabilmek için uzun yıllardır bu alanda yapılmış olan bilimsel araştırmalara bakmak gerekir.


Yapılan birçok çalışmada akciğer fonksiyonlarının azalması, astım atağı riskinin artması ve yetişkinler ve çocuklarda astımın şiddetinin artması düşük D Vitamini durumuna bağlanmıştır.2014 yılında çocuklarda astım üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, alerjik rinit ve hırıltı solunumun D Vitamini eksikliği ile güçlü bir bağlantısının olduğu ortaya konulmuştur. (*)


Ek olarak, hamilelerde D Vitamin eksikliği bebeğin yaşamının ilk yılları boyunca alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini daha yüksek kılmaktadır. Ayrıca annedeki D Vitamini eksikliği, çocuğun alerji, egzama, solunum bozuklukları, atopik dermatit ve astım gibi hastalıkların gelişme riskini de yükseltmektedir.


D Vitamini Takviyesi


D Vitamini Takviyesi Almak Astım Ataklarını Azaltır Mı?


2015 yılında bilimsel bir dergide bağışıklık sistemi ve akciğer gelişiminde D Vitamini etkileri vurgulanmıştır. Çalışmada gıda alerjisi, egzama ve astım gibi alerjik hastalıkların şiddeti ve gelişiminde D Vitamininin önemli bir rolü olduğu ifade edilmiştir. (**)


D Vitamini çeşitli mekanizmalar sayesinde alerji ve astımın şiddetini azaltabilir:


Kalıtsal ve uyarlayıcı bağışıklık sistemini düzenleyici etkileri
İnflamasyonun azaltılması
Astım belirtilerini azdırabilen grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları önler
Akciğer fonksiyonlarını, gelişimini ve büyümesini etkiler


Bu alanda yapılmış olan bir başka çalışmada astım hastası olanlarda D Vitamini eksikliği olanların rutin astım tedavileriyle birlikte D Vitamini takviyesi kullanmaları astım ataklarının sıklığını ve şiddetini azalttığını göstermektedir. (***)


Araştırmacılar, D Vitamininin immün-modülasyon ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde astıma destek verebildiğine inanmaktadırlar. Fakat çalışmada yer alan bilim insanları D Vitamini takviyelerinin şiddetli astım atakları olan hastalara faydalı olup olamayacağıyla ilgili herhangi bir şey tespit edememişlerdir. Ayrıca bu stratejinin hem tüm astım hastalarına hem de D vitamini eksikliği olanların her ikisine de yardımcı olabileceği açık ve net değildir.   


Bundan dolayı bilim insanları astım hastalarını D Vitamini kullanırken normal astım ilaçlarını bırakmamaları konusunda uyarmaktadırlar.


Araştırmacılar D Vitamininin akciğerlerdeki antimikrobiyal üretimi arttırarak solunum enfeksiyonlarına karşı var olan koruyuculardan biri olduğuna inanmaktadırlar. Ancak “D Vitamini eksikliği astıma neden olur mu?” sorusuna bilimin net bir yanıt verebilmesi için, astım ve alerjiler üzerinde D Vitamininin tam rolünü gösteren daha çok çalışma ve kanıta ihtiyaç duyulduğu da ortadadır.  Kaynaklar

*
*** 

Yorum Gönder

0 Yorumlar