Ana içeriğe atla

Bundan da korkulur mu diyeceğiniz fobi: Selenofobi


Selenofobi


Selenofobi kelimesi Yunanca iki kelimenin birleşiminden meydana gelmiştir. ‘Ay’ anlamına gelen “Seleno” ve korku anlamına gelen ‘fobi’ kelimeleri “Selenofobi” sözcüğünü oluştur ve “Ay Korkusu” ya da “Ay Fobisi’ anlamlarına gelmektedir.  Selenofobi bazen erken çocukluk döneminde yaşanılan travmatik bir deneyimin neden olduğu nedensiz ay korkusu da denilen lunafobi’ye de atfedilmektedir. Bu korku aslında hem ay korkusunun işaretlerini hem de karanlık ve ay ışığı korkusunu ortaya koymaktadır.


Peki, Ay korkusu ya da Selenofobi neden meydana gelir? Neden sadece bazı insanlarda vardır? Şimdi bu sorulara yanıtlar vermeye çalışalım.


Neden Bazı İnsanlar Ay’dan Korkarlar?


Selenofobi ile ilgili bu korkudan muzdarip insanlar tarafından ilişkilendirilmiş birkaç neden aslında onlara hak vermemizi sağlar. Aslında Selenofobi doğuştan gelmediği için bu korkunun sonradan edinildiği de kesin bir bilgidir. Bunda hayatına bu tip bir korkusu olmadan başlayan çocuklar daha sonraları popüler medyanın Ay hakkındaki temsilleri başta olmak üzere ve var olan toplum yapısı bazı çocukları diğerlerinden fazla etkileyerek bu korkunun çocuğun belleğine yerleşmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak, çocuğun erken çocukluk evresinde negatif ya da travmatik bir olay yaşaması ise bu korkunun en temel nedenidir.


Bunu bir örnekle açıklayalım. Çocukluğunda gece evlerine hırsız giren ve buna şahit olan bir çocuk düşünün. Bu olay sırasında çocuğun hissettiği korku temelde yabancı birinin evine girdiğini görmesinden kaynaklansa bile, çocuğun hafızasına bu olay gece karanlığı veya ay ışığı olarak kazınacaktır ve ilerleyen yaşlarında suç ile ilgili olay onda kendisi Selenofobi olarak gösterebilir.

Ay Korkusu Neden Olur?

Selenofobi Belirtileri Nelerdir?


Bu korku genellikle fizyolojik ve psikolojik işaretlerle kendisini gösterir. Bu belirtiler Ay görünmeden önce, hava kararmaya doğru, ya da doğrudan Ay’ı gördüklerinde oluşur. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir:

Vücutta titreme
Bulantı
Anksiyete
Kaslarda gerilme
Ellerde terleme
Soluksuz kalmak
Baş dönmesi
Ağızda kuruma
Panik Atak
Düzensiz kalp atımları
Terleme
El ve ayaklarda soğukluk hissetme
Tuzağa düşmüş hissi


Selenofobi bu fizyolojik belirtilere neden olurken, korkunun şiddeti de kişinin hissettiği korku türüne bağlıdır. Bazı kişiler orta derece belirtiler yaşar, bazı kişiler ise günlük işlerini bile etkileyecek seviyeye ulaşabilen duygusal karmaşa ve anksiyeteyi tecrübe edebilirler.

Ay korkusu Tedavisi

Selenofobi Nasıl Tedavi Edilir?


Birçok durumda bu korku günlü işlerin yapılmasına mani olur ve kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz etikler. Çünkü Selenofobik kişi bu hastalığı kendi kendisine yenmeye çabalar ancak başarılı olamadığı için sosyal hayatı ve günlük rutini bundan daha çok etkilenir. Bu korkuya sahip olup atlatabilenler genelde pozitif destek alanlardır.


Selenofobi’nin Tedavi Yolları  


Bu hastalığı yenmekteki anahtar korkuya neden olan negatif çağrışımların yerine pozitif olanları koymaktır. Tabi bunun için öncelikle korkunun altında yatan gerçek temel nedeni tespit etmek gerekmektedir. Bir terapist belirli teknikler kullanarak korkunun temel nedeninin bulabilir ve tedavi edebilir. Fobinin şiddetine bağlı olarak Selenofobisi olan kişi hipno-terapi, pozitif destek etkinlikleri, çeşitli meditasyon teknikleri, rehberlik ve bu korkuyu yenmek için bir kişi ya da grup terapisi gibi yöntemleri kullanmalıdır.


Selenofobi tedavisi ile bitirdiğimiz Selenofobi yani Ay korkusu yazımızda son olarak bir noktayı daha eklemek gerekir. Bu hastalığın tedavisinde, şiddetli vakalarda, psikiyatristlerin ilaç tedavisine de başvurabildiklerini de unutmamak gerekir.   

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019