Bundan da korkulur mu diyeceğiniz fobi: Selenofobi


Selenofobi


Selenofobi kelimesi Yunanca iki kelimenin birleşiminden meydana gelmiştir. ‘Ay’ anlamına gelen “Seleno” ve korku anlamına gelen ‘fobi’ kelimeleri “Selenofobi” sözcüğünü oluştur ve “Ay Korkusu” ya da “Ay Fobisi’ anlamlarına gelmektedir.  Selenofobi bazen erken çocukluk döneminde yaşanılan travmatik bir deneyimin neden olduğu nedensiz ay korkusu da denilen lunafobi’ye de atfedilmektedir. Bu korku aslında hem ay korkusunun işaretlerini hem de karanlık ve ay ışığı korkusunu ortaya koymaktadır.


Peki, Ay korkusu ya da Selenofobi neden meydana gelir? Neden sadece bazı insanlarda vardır? Şimdi bu sorulara yanıtlar vermeye çalışalım.


Neden Bazı İnsanlar Ay’dan Korkarlar?


Selenofobi ile ilgili bu korkudan muzdarip insanlar tarafından ilişkilendirilmiş birkaç neden aslında onlara hak vermemizi sağlar. Aslında Selenofobi doğuştan gelmediği için bu korkunun sonradan edinildiği de kesin bir bilgidir. Bunda hayatına bu tip bir korkusu olmadan başlayan çocuklar daha sonraları popüler medyanın Ay hakkındaki temsilleri başta olmak üzere ve var olan toplum yapısı bazı çocukları diğerlerinden fazla etkileyerek bu korkunun çocuğun belleğine yerleşmesine neden olmaktadır. Buna ek olarak, çocuğun erken çocukluk evresinde negatif ya da travmatik bir olay yaşaması ise bu korkunun en temel nedenidir.


Bunu bir örnekle açıklayalım. Çocukluğunda gece evlerine hırsız giren ve buna şahit olan bir çocuk düşünün. Bu olay sırasında çocuğun hissettiği korku temelde yabancı birinin evine girdiğini görmesinden kaynaklansa bile, çocuğun hafızasına bu olay gece karanlığı veya ay ışığı olarak kazınacaktır ve ilerleyen yaşlarında suç ile ilgili olay onda kendisi Selenofobi olarak gösterebilir.

Ay Korkusu Neden Olur?

Selenofobi Belirtileri Nelerdir?


Bu korku genellikle fizyolojik ve psikolojik işaretlerle kendisini gösterir. Bu belirtiler Ay görünmeden önce, hava kararmaya doğru, ya da doğrudan Ay’ı gördüklerinde oluşur. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir:

Vücutta titreme
Bulantı
Anksiyete
Kaslarda gerilme
Ellerde terleme
Soluksuz kalmak
Baş dönmesi
Ağızda kuruma
Panik Atak
Düzensiz kalp atımları
Terleme
El ve ayaklarda soğukluk hissetme
Tuzağa düşmüş hissi


Selenofobi bu fizyolojik belirtilere neden olurken, korkunun şiddeti de kişinin hissettiği korku türüne bağlıdır. Bazı kişiler orta derece belirtiler yaşar, bazı kişiler ise günlük işlerini bile etkileyecek seviyeye ulaşabilen duygusal karmaşa ve anksiyeteyi tecrübe edebilirler.

Ay korkusu Tedavisi

Selenofobi Nasıl Tedavi Edilir?


Birçok durumda bu korku günlü işlerin yapılmasına mani olur ve kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz etikler. Çünkü Selenofobik kişi bu hastalığı kendi kendisine yenmeye çabalar ancak başarılı olamadığı için sosyal hayatı ve günlük rutini bundan daha çok etkilenir. Bu korkuya sahip olup atlatabilenler genelde pozitif destek alanlardır.


Selenofobi’nin Tedavi Yolları  


Bu hastalığı yenmekteki anahtar korkuya neden olan negatif çağrışımların yerine pozitif olanları koymaktır. Tabi bunun için öncelikle korkunun altında yatan gerçek temel nedeni tespit etmek gerekmektedir. Bir terapist belirli teknikler kullanarak korkunun temel nedeninin bulabilir ve tedavi edebilir. Fobinin şiddetine bağlı olarak Selenofobisi olan kişi hipno-terapi, pozitif destek etkinlikleri, çeşitli meditasyon teknikleri, rehberlik ve bu korkuyu yenmek için bir kişi ya da grup terapisi gibi yöntemleri kullanmalıdır.


Selenofobi tedavisi ile bitirdiğimiz Selenofobi yani Ay korkusu yazımızda son olarak bir noktayı daha eklemek gerekir. Bu hastalığın tedavisinde, şiddetli vakalarda, psikiyatristlerin ilaç tedavisine de başvurabildiklerini de unutmamak gerekir.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar