Sigara İsteğini Azaltan Yiyecekler


sigarayı azaltmak


Sigarayı bırakma, son derece sabır ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Kişiden kişiye değişkenlik göstermekler beraber, sigarayı bırakmaya karar verenlerin büyük çoğunluğu bu aşamada zorlanır. Bunun nedeni, nikotin yoksunluğudur. Her gün aynı saatlerde sigara içmeye alışmış olan bir kişi, sigarayı bırakmaya karar verdiğinde, o saatlerde nikotin ihtiyacı hisseder. İlk zamanlar bu nöbetleri aşmak oldukça zor olur. Ancak ilk üç gün atlatıldıktan sonra bu süreç daha sakin geçer.Son yıllarda, sigarayı bırakma aşamasında bulunan kişilerin nikotin yoksunluğunu desteklemek amacıyla pek çok yardımcı ürün piyasaya sürüldü. Nikotin bantları ve nikotin sakızları gibi ürünlerin desteğiyle sigarayı bırakanların sayısı oldukça fazladır. Bunun yanında, aynı etkiyi doğal yollarla sağlamak da mümkün. Sigarayı bırakmayı kolaylaştırmak adına yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir gerçek, bazı yiyecek maddelerinin sigara içme isteğini azalttığı yönünde. Siz de sigaranın zararlı etkilerinden bir an önce kurtulmak istiyor ancak nereden başlayacağını bir türlü bilemiyorsanız, sigara isteğini azaltan yiyeceklerle ilk adımı atmanızı öneririz. İşte o mucizevi yiyecekler:Portakal

Sigarayı bırakmaya karar verenler için günde yarım portakal tüketmeleri öneriliyor. Buna 20 gün boyunca devam edilmesi gerekiyor. Bu süre sonunda, nikotin isteğinin yüzde 79 oranında azaldığı tespit edilmiş.


Yulaf Ezmesi

Sigara isteğini azaltan yiyeceklerden biri de yulaf ezmesi. Her gün iki yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir miktar sıcak suda bekletilerek tüketilir. Bu işlem 20 gün boyunca ara vermeden tekrarlanmalıdır.


Domates

Domates suyu ve sigara, beyinde aynı noktayı uyarıyor. Bu nedenle sigarayı bırakma aşamasındaki kişilere, günde bir çay bardağı domates suyu içmeleri öneriliyor. 20 gün boyunca devam edildiğinde nikotin bağımlılığını önemli ölçüde azaltıyor.


Muz ve Elma

Muzun içeriğinde bulunan potasyum, sigara isteğini önemli ölçüde azaltıyor. Elmanın ise, akciğer fonksiyonlarını düzenlemede etkili bir meyve olduğu biliniyor. Her gün bir elma ve bir muz tüketmek, hem sigarayı bırakmayı kolaylaştırıyor hem de akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor.


Süt ve Süt Ürünleri

İçilen bir bardak sütün ardından yakılan sigaranın tadının ne kadar kötü olduğunu sigara kullananlar bilirler. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlere, sigara isteği ortaya çıktığında bir çay bardağı süt içmeleri öneriliyor.


Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Özellikle ıspanak ve kereviz, sigara içme isteğini azaltan yiyeceklerden en önemlileri. Gün içinde, koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketildiğinde, nikotin bağımlılığının yavaş yavaş azaldığı fark edilecektir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar