Karaciğeri Güçlendiren Besinler Nelerdir?

karaciğeri güçlendiren besinler


Karaciğerin önemini bilmeyen yoktur. Ancak karaciğerimizin neler yaptığından yinede kısaca bahsedelim. Karaciğer toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı süzer ve vücudun diğer bölgelerini zararlı maddelerden korur. Vücudun ikinci en çok öneme sahip organıdır. Çoğu hastalığı tetikleyen ya da koruyan kısımdır. Peki, karaciğerin önemi nedir?


Karaciğer Neden Çok Önemlidir?


Karaciğeri önemsemeyebilir ya da diğer organlardan bir farkı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu organımızın kalp kadar önemli bir organ olduğunu vurgulamamız gerekir. Vücudumuzdaki maddelerin zehirli olanlarını temizlemek en önemli görevidir. Bu şekilde sağlam bir karaciğer sayesinde vücudumuz tertemiz kalacaktır.

Sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri tükettiğimizde karaciğere aşırı yüklenmiş oluruz. Bundan dolayı da karaciğer vücudu toksinlerden yeterli miktarda arındıramaz ve çeşitli hastalıkların oluşmasının önü açılır.

Karaciğer safran üreterek vücudu temizleme, yağ ve proteinin metabolize edilmesini sağlar.

Gözler, beyin ve böbrekleriniz doğrudan karaciğerin sağlam olmasına bağlıdır. Çünkü kanın alkolden, zararlı maddelerden ve ilaçlardan arınması gerekmektedir.

Vücutta vitaminlerin ve minerallerin bol miktarda depolanmasında, hastalıklı kırmızı kan hücrelerinin temizlenmesinde ve insülinin parçalanmasında önemli rol oynamaktadır.


karaciğer sağlığı

Karaciğer Zarar Görmeye Başladığında Nasıl Anlarız?l Şiddetli baş ağrısı

l Hızlı kilo alma

l Nefesin kötü kötü kokması

l Alerjilerin başlangıcı

l Bazı besinlere karşı alerji oluşması


Karaciğeri Yenileyen Besinler Nelerdir?


Bu belirtileri görmemek ve karaciğerimizi sağlam tutmak için karaciğeri yenileyen besinler nelerdir? Sorusunu yanıtlayalım.


Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan sülfür, karaciğerin toksinleri arındırma sürecine hız katmaktadır. Aynı zamanda destekleyici alisin ve selenyum içerir. Birçok hastalığa faydası olmakla birlikte birçok sağlık ürününde ilaç niyetine de kullanılmaktadır.


Greyfurt

C vitamini ve antioksidanın en önemli kaynağıdır. Her ikisi de karaciğerin temizlenmesinde büyük rol oynar. Karaciğerde depolanan yağların yakılmasına ve karaciğerin yükünün hafiflemesinde greyfurt tüketmek büyük fayda sağlar.


Mercimek

Mercimeğin içinde bulunan arginin sayesinde, mercimek karaciğeri güçlendiren en önemli sebzelerden bir tanesidir. Bu aminoasit, yorgunluk ve dalgınlık gibi nörolojik nedenlere sebep olan amonyağın vücuttan atılmasında büyük fayda sağlar.


Turpgiller

Turpgiller brokoli, Brüksel lahanası, kırmızılahana ve karalahana gibi sebzeleri kapsamaktadır.

Vücuttaki toksinleri vücuttan arındırmak için çeşitli maddelerin vücuda alınması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, sigara kullanıcılarının vücutlarından nitrozamini atabilmeleri için sıkça bu besinleri tüketmeleri gerekmektedir.


Yeşil Çay

Zayıflamaya da birebir iyi gelen içecektir. Aynı zamanda barındırdığı antioksidan karaciğerde biriken yağın yakılmasını hızlandırır. Böylece daha sağlıklı bir karaciğer oluşumunda katkısı büyüktür.


Domates

Her yemeğe katıldığı gibi lezzetinin de hakkını veren bir yiyecektir. Vücudun büyük oranda su ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda içinde bulunan glutatyon karaciğerin temizlenmesinde çok önemlidir. Üstelik içerdiği likepon sayesinde meme kanseri, akciğer ve karaciğer kanseri gibi çeşitli hastalık ve kanserlerden de korumaktadır.


Yapraklı Yeşiller

Bu sebzeler ıspanak, roka ve pazı gibi sebzelerdir. Sürekli tüketilmeli ve bulundurulmalıdır.

Karaciğerde bulunan ve zararlı olan ağır metalleri temizlemekte çok faydalıdırlar. Aynı zamanda karaciğerin safran üretimini de hızlandırırlar.


Limon

Karaciğerin toksinlerden arınmasında ve düzenli çalışması için oldukça faydalıdır. Temizlenmesine de çok katkıda bulunur. Aynı zamanda aç karnına içilen limonlu su bağırsakların hareketini ve safran üretimini hızlandırır, mide ve bağırsakları temizler.


Avokado

Hem çok lezzetli, hem de karaciğeri güçlendiren besindir. İçinde bulunan maddelerle karaciğerin aşırı çalışmasını önler ve düzenli çalışmasını sağlar. Zarar görmüş bir karaciğeri düzenli tüketim ile onarır.


Zerdeçal

Karaciğer sağlığına birebir faydalıdır. Çünkü toksinleri temizlediği gibi zarar görmüş kanserojen maddeleri iyileştirir. Üstelik kokusu ve tadı ile yiyeceklerinize lezzet katar. Zerdeçalı yaptığınız salataya, makarnaya ve çorbaya tereddütsüz ekleyebilirsiniz.


Ceviz

Arginin, omega 3 yağı asidi ve glutatyon içerir. Karaciğeri amonyağın zararlarından korur ve kana oksijen karışımını hızlandırır. Aynı zamanda beyin gelişiminde de etkili olan cevizi muhakkak düzenli tüketmeniz gerekmektedir.


Pancar

Pancarın en güzel faydası çok güçlü bir kan temizleyici olmasıdır. Yediklerimizden ve soluduğumuz havadan gelen ağır metallerin emilimini sağlayan mucizevi bir besindir.

İçerisinde beta keratin ve flavonoidler vardır. Pancarın yanında, havuç ile birlikte çiğ olarak hazırladığınız salata ile faydasını artırabilirsiniz.


Sizlere karaciğere faydalı besinler listemizi anlattık. Karaciğer hastasıysanız veya saydığımız belirtileri sürekli yaşıyorsanız bu listeyi düzenli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bunların yanında sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı terk ederseniz, bu saydığımız besinler ile karaciğeri onarmak dışında birçok hastalığa karşı da korunmuş olursunuz.Yorum Gönder

0 Yorumlar