Ana içeriğe atla

Karaciğeri Güçlendiren Besinler Nelerdir?

karaciğeri güçlendiren besinler


Karaciğerin önemini bilmeyen yoktur. Ancak karaciğerimizin neler yaptığından yinede kısaca bahsedelim. Karaciğer toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, kanı süzer ve vücudun diğer bölgelerini zararlı maddelerden korur. Vücudun ikinci en çok öneme sahip organıdır. Çoğu hastalığı tetikleyen ya da koruyan kısımdır. Peki, karaciğerin önemi nedir?


Karaciğer Neden Çok Önemlidir?


Karaciğeri önemsemeyebilir ya da diğer organlardan bir farkı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu organımızın kalp kadar önemli bir organ olduğunu vurgulamamız gerekir. Vücudumuzdaki maddelerin zehirli olanlarını temizlemek en önemli görevidir. Bu şekilde sağlam bir karaciğer sayesinde vücudumuz tertemiz kalacaktır.

Sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri tükettiğimizde karaciğere aşırı yüklenmiş oluruz. Bundan dolayı da karaciğer vücudu toksinlerden yeterli miktarda arındıramaz ve çeşitli hastalıkların oluşmasının önü açılır.

Karaciğer safran üreterek vücudu temizleme, yağ ve proteinin metabolize edilmesini sağlar.

Gözler, beyin ve böbrekleriniz doğrudan karaciğerin sağlam olmasına bağlıdır. Çünkü kanın alkolden, zararlı maddelerden ve ilaçlardan arınması gerekmektedir.

Vücutta vitaminlerin ve minerallerin bol miktarda depolanmasında, hastalıklı kırmızı kan hücrelerinin temizlenmesinde ve insülinin parçalanmasında önemli rol oynamaktadır.


karaciğer sağlığı

Karaciğer Zarar Görmeye Başladığında Nasıl Anlarız?l Şiddetli baş ağrısı

l Hızlı kilo alma

l Nefesin kötü kötü kokması

l Alerjilerin başlangıcı

l Bazı besinlere karşı alerji oluşması


Karaciğeri Yenileyen Besinler Nelerdir?


Bu belirtileri görmemek ve karaciğerimizi sağlam tutmak için karaciğeri yenileyen besinler nelerdir? Sorusunu yanıtlayalım.


Sarımsak

Sarımsağın içinde bulunan sülfür, karaciğerin toksinleri arındırma sürecine hız katmaktadır. Aynı zamanda destekleyici alisin ve selenyum içerir. Birçok hastalığa faydası olmakla birlikte birçok sağlık ürününde ilaç niyetine de kullanılmaktadır.


Greyfurt

C vitamini ve antioksidanın en önemli kaynağıdır. Her ikisi de karaciğerin temizlenmesinde büyük rol oynar. Karaciğerde depolanan yağların yakılmasına ve karaciğerin yükünün hafiflemesinde greyfurt tüketmek büyük fayda sağlar.


Mercimek

Mercimeğin içinde bulunan arginin sayesinde, mercimek karaciğeri güçlendiren en önemli sebzelerden bir tanesidir. Bu aminoasit, yorgunluk ve dalgınlık gibi nörolojik nedenlere sebep olan amonyağın vücuttan atılmasında büyük fayda sağlar.


Turpgiller

Turpgiller brokoli, Brüksel lahanası, kırmızılahana ve karalahana gibi sebzeleri kapsamaktadır.

Vücuttaki toksinleri vücuttan arındırmak için çeşitli maddelerin vücuda alınması gerekmektedir. Örnek verecek olursak, sigara kullanıcılarının vücutlarından nitrozamini atabilmeleri için sıkça bu besinleri tüketmeleri gerekmektedir.


Yeşil Çay

Zayıflamaya da birebir iyi gelen içecektir. Aynı zamanda barındırdığı antioksidan karaciğerde biriken yağın yakılmasını hızlandırır. Böylece daha sağlıklı bir karaciğer oluşumunda katkısı büyüktür.


Domates

Her yemeğe katıldığı gibi lezzetinin de hakkını veren bir yiyecektir. Vücudun büyük oranda su ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda içinde bulunan glutatyon karaciğerin temizlenmesinde çok önemlidir. Üstelik içerdiği likepon sayesinde meme kanseri, akciğer ve karaciğer kanseri gibi çeşitli hastalık ve kanserlerden de korumaktadır.


Yapraklı Yeşiller

Bu sebzeler ıspanak, roka ve pazı gibi sebzelerdir. Sürekli tüketilmeli ve bulundurulmalıdır.

Karaciğerde bulunan ve zararlı olan ağır metalleri temizlemekte çok faydalıdırlar. Aynı zamanda karaciğerin safran üretimini de hızlandırırlar.


Limon

Karaciğerin toksinlerden arınmasında ve düzenli çalışması için oldukça faydalıdır. Temizlenmesine de çok katkıda bulunur. Aynı zamanda aç karnına içilen limonlu su bağırsakların hareketini ve safran üretimini hızlandırır, mide ve bağırsakları temizler.


Avokado

Hem çok lezzetli, hem de karaciğeri güçlendiren besindir. İçinde bulunan maddelerle karaciğerin aşırı çalışmasını önler ve düzenli çalışmasını sağlar. Zarar görmüş bir karaciğeri düzenli tüketim ile onarır.


Zerdeçal

Karaciğer sağlığına birebir faydalıdır. Çünkü toksinleri temizlediği gibi zarar görmüş kanserojen maddeleri iyileştirir. Üstelik kokusu ve tadı ile yiyeceklerinize lezzet katar. Zerdeçalı yaptığınız salataya, makarnaya ve çorbaya tereddütsüz ekleyebilirsiniz.


Ceviz

Arginin, omega 3 yağı asidi ve glutatyon içerir. Karaciğeri amonyağın zararlarından korur ve kana oksijen karışımını hızlandırır. Aynı zamanda beyin gelişiminde de etkili olan cevizi muhakkak düzenli tüketmeniz gerekmektedir.


Pancar

Pancarın en güzel faydası çok güçlü bir kan temizleyici olmasıdır. Yediklerimizden ve soluduğumuz havadan gelen ağır metallerin emilimini sağlayan mucizevi bir besindir.

İçerisinde beta keratin ve flavonoidler vardır. Pancarın yanında, havuç ile birlikte çiğ olarak hazırladığınız salata ile faydasını artırabilirsiniz.


Sizlere karaciğere faydalı besinler listemizi anlattık. Karaciğer hastasıysanız veya saydığımız belirtileri sürekli yaşıyorsanız bu listeyi düzenli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Bunların yanında sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarınızı terk ederseniz, bu saydığımız besinler ile karaciğeri onarmak dışında birçok hastalığa karşı da korunmuş olursunuz.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019