Ana içeriğe atla

Diş Çürüklerini Önleyen 20 Harika Besin

Diş sağlığınızı koruyabilmek için uzak durmanız gereken bazı besinler bulunmaktadır. Diş minesine zarar verecek kadar katkı maddesi içeren besinler ve asitli içecekler bunların başında gelmektedir. Diş sağlığınızı korumak için bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda diş sağlığınız için bolca tüketmeniz gereken besinler de vardır. Bu besinler, diş çürüklerinizi önlemek ve dişlerinizi güçlendirmek için çok önemlidir.
Bu besinleri tüketmenin yanında, sağlıklı dişlere sahip olmak için dişlerinizi günde 3 defa fırçalamalı ve düzenli olarak diş ipi kullanmalısınız.


Gün içinde asitli ve aşırı kafein içeren içeceklerden de uzak durmalısınız. Sizler için diş çürükleri ile mücadele eden 20 harika besini bir araya getirdik;


dişe iyi gelen besinlerYeşil elma: İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde dişleri ve diş minesini güçlendirir. Böylece çürüklerin oluşumunu engeller.


Limon: Dişlere parlaklık kazandırır ve bakterilerin oluşumunu engeller. Böylece daha sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.


Karanfil: Isırıldığı zaman, diş minelerini güçlenmesini sağlar ve diş eti kanamalarını azaltır. Her yemekten sonra ağzınızda bir tane karanfil çiğnemeyi alışkanlık haline getirirseniz, zamanla farkı görebileceksiniz.


Süt ve Süt ürünleri: Bu besinlerin içinde bulunan kalsiyum ve fosfor diş minesini korur ve yeniler. Bu noktada yoğurt çok önemli bir yere sahiptir. Yoğurt yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için diş sağlığına çok iyi gelmektedir.fındık ve diş sağlığıFındık: Fındığın yapısında her besinin içinde olmayan özel bir yağ vardır. Bu yağ, diş etini ve diş yapısını besler. Bu nedenle diş eti kanamalarını engellemek ve diş hassaslığını azaltmak için günde 5 tane fındık tüketebilirsiniz.


Balık: Balık çok önemli bir protein kaynağıdır. Yapısında bulunan fosfor ve mineraller sayesinde hem sağlıklı beslenecek hem de sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. Haftada üç kez balık tüketmek, hem metabolizmaya hem de insan sağlığına büyük katkı sağlar.

Armut: Armut, hem tatlı isteğini azaltır hem de dişe sağlık verir. Armut, ağızdaki tükürüğün salgılanmasını arttırır ve böylece bakteri oluşumunu en az seviyeye indirir.


Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerisindeki yağlar, dişlerin gereksinim duyduğu her şeyi sağlamaktadır. Bu yağlar, çiğnedikçe besinden çıkarak adeta bir zar gibi dişlere yapışır ve onları koruyarak bakterilerin oluşmasını engeller.


Kereviz: Kereviz pek sevilen bir sebze olmamakla beraber sert bir sebzedir. Bu nedenle yutabilmek için iyice çiğnemek gerekir. Kerevizi çiğnerken tükürük bezleri fazladan çalışmaya başlar ve bakteriler de etkisiz hale gelir.


kivinin dişlere faydasıKivi: Kivi en çok sevilen meyvelerden biridir. Bunun nedenlerinden birisi de diş etleri için çok sağlıklı olmasından dolayı olabilir. Diş ve diş etleri vitamin eksikliğinden dolayı hassaslaşmaktadır. İşte böyle durumlarda, içerisinde bol miktarda C vitamini bulunduran bu meyveyi tüketebilirsiniz. Yeterli miktarda C vitamini aldığınız zaman dişleriniz gayet sağlıklı olacaktır.


Yeşil çay: Bu çay genellikle rahat uyku çekebilmek ve zayıflamak için kullanılmaktadır. Ancak içeriğinde bulunan katasın maddesi sayesinde diş ve diş minesi için de çok faydalı olan bir çaydır. Bu madde, ağızda koku ve çürüğe neden olan bakteriler ile mücadele etmektedir. Aynı zamanda kansere karşı da direnç göstermeyi sağlar.


Ahududu: Bu besinin çiçeği dil sağlığı için çok faydalıdır. Bu çiçeği ılık suda bekletip ağzınız da gargara yapabilirsiniz. Bu su, ağızdaki apse ve iltihaplara çok iyi gelmektedir.


Karabuğday: Kalori bakımından yüksek olan bu besinin besleyici değerleri de çok yüksektir. Karabuğdayın içinde flüorür vardır. Bu madde de dişlerin yapısının bozulmasını engeller, diş çürüklerini önler ve diş minesindeki sinirleri güçlendirir.


Havuç: Sert bir sebze olduğu için çiğnerken öğütülmesi gerekir. Böylece bu esnada tükürük bezleri de çalışır ve bakterilerin azalması sağlanır. Ayrıca havucu ısırarak yemek, diş minelerini güçlendirmektedir.


Maydanoz: Bu yeşillik, dişlerin çürümesini önler ve ağız kokusunu meydana getiren bakterileri yok eder. Birkaç dal maydanozu çiğnemek, dişlerin minesini güçlendirir ve ferah bir nefes oluşturur.


ay çiceğiAyçiçeği: Ayçiçeğinden elde edilen yağ; dişlerin çürümesini engeller ve ağız kokusunu giderir. Buradaki tek önemli husus ise, yağı içmek değil ağızda çalkalayıp tükürmektir.


Kuru baklagiller: Kuru baklagiller de tıpkı kuruyemişler gibi dişlerin çürümesini önlemektedir.


Adaçayı: Bu çay önceden diş otu olarak da bilinirdi. Çünkü içindeki anti bakteriler dişin çürümesini ve diş minesinin hassaslaşmasını engeller. Adaçayını isteğe göre demleyerek ya da baharat olarak tüketebilirsiniz.


Kavun- Karpuz: Bu yaz meyveleri sulu meyvelerdir. Bu nedenle diğer meyvelere göre daha az çürük riski taşır.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve bu besinleri tüketerek daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Aşırı asitli içecekler ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları dişlerinizi aşındırmaya neden olur. Bu nedenle diş sağlığını korumak için beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019