Diş Çürüklerini Önleyen 20 Harika Besin

Diş sağlığınızı koruyabilmek için uzak durmanız gereken bazı besinler bulunmaktadır. Diş minesine zarar verecek kadar katkı maddesi içeren besinler ve asitli içecekler bunların başında gelmektedir. Diş sağlığınızı korumak için bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Aynı zamanda diş sağlığınız için bolca tüketmeniz gereken besinler de vardır. Bu besinler, diş çürüklerinizi önlemek ve dişlerinizi güçlendirmek için çok önemlidir.
Bu besinleri tüketmenin yanında, sağlıklı dişlere sahip olmak için dişlerinizi günde 3 defa fırçalamalı ve düzenli olarak diş ipi kullanmalısınız.


Gün içinde asitli ve aşırı kafein içeren içeceklerden de uzak durmalısınız. Sizler için diş çürükleri ile mücadele eden 20 harika besini bir araya getirdik;


dişe iyi gelen besinlerYeşil elma: İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde dişleri ve diş minesini güçlendirir. Böylece çürüklerin oluşumunu engeller.


Limon: Dişlere parlaklık kazandırır ve bakterilerin oluşumunu engeller. Böylece daha sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlar.


Karanfil: Isırıldığı zaman, diş minelerini güçlenmesini sağlar ve diş eti kanamalarını azaltır. Her yemekten sonra ağzınızda bir tane karanfil çiğnemeyi alışkanlık haline getirirseniz, zamanla farkı görebileceksiniz.


Süt ve Süt ürünleri: Bu besinlerin içinde bulunan kalsiyum ve fosfor diş minesini korur ve yeniler. Bu noktada yoğurt çok önemli bir yere sahiptir. Yoğurt yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için diş sağlığına çok iyi gelmektedir.fındık ve diş sağlığıFındık: Fındığın yapısında her besinin içinde olmayan özel bir yağ vardır. Bu yağ, diş etini ve diş yapısını besler. Bu nedenle diş eti kanamalarını engellemek ve diş hassaslığını azaltmak için günde 5 tane fındık tüketebilirsiniz.


Balık: Balık çok önemli bir protein kaynağıdır. Yapısında bulunan fosfor ve mineraller sayesinde hem sağlıklı beslenecek hem de sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. Haftada üç kez balık tüketmek, hem metabolizmaya hem de insan sağlığına büyük katkı sağlar.

Armut: Armut, hem tatlı isteğini azaltır hem de dişe sağlık verir. Armut, ağızdaki tükürüğün salgılanmasını arttırır ve böylece bakteri oluşumunu en az seviyeye indirir.


Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerisindeki yağlar, dişlerin gereksinim duyduğu her şeyi sağlamaktadır. Bu yağlar, çiğnedikçe besinden çıkarak adeta bir zar gibi dişlere yapışır ve onları koruyarak bakterilerin oluşmasını engeller.


Kereviz: Kereviz pek sevilen bir sebze olmamakla beraber sert bir sebzedir. Bu nedenle yutabilmek için iyice çiğnemek gerekir. Kerevizi çiğnerken tükürük bezleri fazladan çalışmaya başlar ve bakteriler de etkisiz hale gelir.


kivinin dişlere faydasıKivi: Kivi en çok sevilen meyvelerden biridir. Bunun nedenlerinden birisi de diş etleri için çok sağlıklı olmasından dolayı olabilir. Diş ve diş etleri vitamin eksikliğinden dolayı hassaslaşmaktadır. İşte böyle durumlarda, içerisinde bol miktarda C vitamini bulunduran bu meyveyi tüketebilirsiniz. Yeterli miktarda C vitamini aldığınız zaman dişleriniz gayet sağlıklı olacaktır.


Yeşil çay: Bu çay genellikle rahat uyku çekebilmek ve zayıflamak için kullanılmaktadır. Ancak içeriğinde bulunan katasın maddesi sayesinde diş ve diş minesi için de çok faydalı olan bir çaydır. Bu madde, ağızda koku ve çürüğe neden olan bakteriler ile mücadele etmektedir. Aynı zamanda kansere karşı da direnç göstermeyi sağlar.


Ahududu: Bu besinin çiçeği dil sağlığı için çok faydalıdır. Bu çiçeği ılık suda bekletip ağzınız da gargara yapabilirsiniz. Bu su, ağızdaki apse ve iltihaplara çok iyi gelmektedir.


Karabuğday: Kalori bakımından yüksek olan bu besinin besleyici değerleri de çok yüksektir. Karabuğdayın içinde flüorür vardır. Bu madde de dişlerin yapısının bozulmasını engeller, diş çürüklerini önler ve diş minesindeki sinirleri güçlendirir.


Havuç: Sert bir sebze olduğu için çiğnerken öğütülmesi gerekir. Böylece bu esnada tükürük bezleri de çalışır ve bakterilerin azalması sağlanır. Ayrıca havucu ısırarak yemek, diş minelerini güçlendirmektedir.


Maydanoz: Bu yeşillik, dişlerin çürümesini önler ve ağız kokusunu meydana getiren bakterileri yok eder. Birkaç dal maydanozu çiğnemek, dişlerin minesini güçlendirir ve ferah bir nefes oluşturur.


ay çiceğiAyçiçeği: Ayçiçeğinden elde edilen yağ; dişlerin çürümesini engeller ve ağız kokusunu giderir. Buradaki tek önemli husus ise, yağı içmek değil ağızda çalkalayıp tükürmektir.


Kuru baklagiller: Kuru baklagiller de tıpkı kuruyemişler gibi dişlerin çürümesini önlemektedir.


Adaçayı: Bu çay önceden diş otu olarak da bilinirdi. Çünkü içindeki anti bakteriler dişin çürümesini ve diş minesinin hassaslaşmasını engeller. Adaçayını isteğe göre demleyerek ya da baharat olarak tüketebilirsiniz.


Kavun- Karpuz: Bu yaz meyveleri sulu meyvelerdir. Bu nedenle diğer meyvelere göre daha az çürük riski taşır.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak ve bu besinleri tüketerek daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Aşırı asitli içecekler ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları dişlerinizi aşındırmaya neden olur. Bu nedenle diş sağlığını korumak için beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar