Ana içeriğe atla

Ebola Nedir? Ebola Belirtileri Nelerdir?


Ebola virüsü insanlarda ve primatlarda çok ciddi ve ölümcül hastalığa neden olan bir virüstür. Ebola, filovirüs ailesinden olan ve Ebolavirüs türü tarafından enfekte edilen birkaç viral hemorajik ateşten biridir. Ebola virüsü, hem insanlarda hem de bazı hayvanlarda EVH’de denilen Ebola Virüsü Hastalığına neden olur.

ebola hastalığı+karantina


Ebola, hastalığın görüldüğü insan ya da hayvanlara ait dokular, vücut sıvıları ve kanla doğrudan temas kurulmasıyla bulaşır. Hastalığın şiddetli biçimde görüldüğü hastalarda destekleyici yoğun bakım gerekir.

Ebola belirtileri arasında hastalığı tanımlayan en önemli özellik ise hastalığın grip gibi başlamasıdır. Ancak hastalığın etkilerinden olan ateş bir anda yükselir. Ayrıca aşırı yorgunluk hissi, kas ağrıları, baş ağrısı ve boğaz ağrısı da ebola belirtileri arasındadır.

Ebola virüsü olan bir hastayla temas edildiğinde virüs 2-21 gün arasında bir sürede saldırıya geçer.

Ebola virüsü, bugüne kadar Afrika kıtası dışında çok nadir görülmüştür. Görülen vak’alarda da Ebolanın daha az tehlikeli olan türleri hastalığa neden olmuştur. Hastalık çoğunlukla Afrika’nın Batısında görülür. Bu nedenle Ebola seyahat hastalıkları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı Afrika’da virüsün görüldüğü ülkelere yolculuk edilecekse, mutlaka ilgili makamların internet sitelerinden yapılması gerekenler ve önlemler hakkında bilgi edinilmelidir.

Ebola'nın Tarihçesi

Tarihteki ilk Ebola salgını 1976 yılında eş zamanlı olarak Zaire’deki Ebola Nehri (Günümüzde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde olan) yakınlarındaki Yambuku ve Sudan’daki Nzara bölgesinde görülmüştür.    
    
Günümüzde de aşağıdaki bölgelerde salgınlar, laboratuvar çalışmalarının neden olduğu kirlenme ve kazalar, hem hayvanlarda hem de insanlarda belirti vermeyen ya da ciltte döküntülerin görüldüğü Ebola vakalarının oluşmasına neden olmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Sudan
Senegal
Birleşik Krallık
A.B.D
Filipinler
İtalya
İspanya
Gabon
Fildişi Sahili
Güney Afrika
Rusya
Uganda
Gine
Liberya
Sierra Leone


Tarihteki en büyük Ebola salgını ise 2014 yılında öncelikli olarak Gine, Kuzey Liberya ve Sierra Leone’de görülmüştür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tahminlerine göre, neredeyse Batı Afrika’nın tamamında salgından dolayı 11.000’den fazla insan yaşamını yitirmiştir.


Ebola Belirtileri Nelerdir?


Ebola virüsünün vücuda girmesi ve ilk belirtilerin görülmesi 2-21 günlük bir zaman aralığında meydana gelir. Ancak en yaygın görülen zaman aralığının 8-10 gün olduğu belirtilmektedir. Ebola belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

Ateş
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Halsizlik
İshal
Kusma
Mide ağrıları
İştahsızlık

Bazı hastalarda aşağıdaki belirtiler de görülmüştür:

Ciltte döküntüler
Gözlerde kızarıklık
Hıçkırık tutması
Öksürük
Boğaz ağrısı
Göğüs ağrısı
Solunum güçlüğü
Yutkunma güçlüğü
Vücudun iç ve dışında kanamalar

Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var: Ebola virüsü bir kişiye bulaşmasının ardından 61 gün boyunca, erkeklerde, spermde izole şekilde kalmaktadır. Bundan dolayı hasta iyileşmeye başlasa bile hastalığı hâlâ, cinsel ilişki yoluyla, partnerine bulaştırabilir.


Ebolanın Oluşma Nedenleri

Ebola, Ebolavirüs adlı virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Ayrıca Ebola, hayvanlardan insana bulaşabilen bir virüstür.

Hastalığın kökenine bakıldığında ise insanlarda oluşan salgınların başlangıç aşamasındaki aktarımın nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir.

Afrika’da ise insanların şempanze, goril, orman antilobu, kirpi ve maymun gibi Ebola virüsü taşıyan hasta ya da ölü hayvanlara dokunmalarının sonrasında Ebolanın bulaştığı düşünülmektedir.


Eboladan nasıl korunulur?


İnsanlarda Ebola Virüsü Aktarımı Nasıl Gerçekleşir?

Ebola hastalığının insanlar arasındaki bulaşması aşağıdaki şekillerde gerçekleşir:

Eboladan dolayı ölmüş ya da mikrobu taşıyan canlı bir şeyle doğrudan, dokunarak, temas etmek.
Dolaylı olarak çevrede bulunan kirli veya kirlenmiş olma ihtimali olan sıvılarla temas etmek.
İğne ya da şırınga gibi kirli objelere maruz kalmak.
Eboladan dolayı ölen birine defin sırasında dokunmak, temas etmek.
Ebolalı ya da bu hastalığı atlatmış birinin spermine maruz kalmak.
EHV doğrulanmış ya da hastalık şüphesi olan kişilerin tedavileri sırasında, sağlık memurlarının hastayla temas etmesi.
Hastalığa sahip şempanze, yarasa, orangutan vs. hayvanların kanları, vücut sıvıları ve etlerine dokunmak hastalığın bulaşmasına neden olacaktır.


Ebola Nasıl Tedavi Edilir?

Ebola tedavisi için ne yazık ki çok fazla şey söylemek zordur. Şu an için Ebola virüsü ya da Ebola hastalığı için geliştirilmiş lisanslı bir aşı bulunmamaktadır. Bazı aşıların testleri başlamıştır; ancak şu anda onların da klinik kullanımları mevcut değildir.

-Günümüzde Ebola tedavisi yoğun destekleyici bakım ve aşağıdakilerle sınırlı kalmaktadır:
-Hastanın vücudundaki sıvıların ve elektrolitleri denge tutmak.
-Hastanın oksijen seviyesi ve tansiyonunu uygun sınırlarda tutmak.
-Komplike olmayan enfeksiyonları olan bir hastanın da tedavisi yapılabilir.   


Ebola tedavisi var mı?


Ebola Aşısı Var mı?

2014 yılının ekim ayında Dünya Sağlık Örgütü gelecek vaat eden 3 aşının lisansının alındığını duyurdu. Bu aşılar aşağıdaki gibidir:

cAd3-ZEBOV: Bu aşı GSK (GlaxoSmithKline) ile Amerikan Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar ve Alerji Enstitüsü’nün işbirliği ile üretilmiştir. Aşı Ebola virüs geni gömülü bir şempanzeden elde edilen bir adenovirüstür.  

rVSV-ZEBOV: Bu aşı ise Kanada Kamu Sağlık Ajansı ve NewLink Genetics adlı şirketin ortak çalışması sonu geliştirilmiştir. Aşı canlı bir hayvandan alınan zayıflatılmış bir virüsün Ebola virüs geni tarafından değiştirilmiş genlerinden biridir.

Ebola Ça Suffit!: 2015 temmuz ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından organize edilen ve fonlanan bir deneme aşıdır. Aşı Gine’de 4000 kişi üzerinde denenmiş ve %100 etkin olduğu ön sonuç olarak yayımlanmıştır. Ancak aşının tüm sonuçları ile tam bir bilgimiz yoktur.


Ebola Salgınında Risk Faktörleri

Ebolaya yakalanma riski normal şartlar altında düşüktür. Risk yalnızca hastalık bulaşmış kişilerle temasta bulunulduğunda ve bazı durumlarda yüksektir. Bu durumlar:

-Afrika’nın Ebola vakaları doğrulanmış bölgelerine yapılan seyahatler,
-Filipinler ya da Afrika’dan ithal edilen maymunlar üzerinde araştırma yürütmek,
-Ebola virüsü bulaşmış insanlara ilaç ya da kişisel bakım sağlamak,
-Ve son olarak Ebola bulaşmış ve ölmüş bir kişiyi defnederken bu işlem sırasındaki temas ihtimalleri Ebola virüsünün bulaşma riskini yükseltebilir.

Ebola nedir? Ebola Virüsü nasıl bulaşır? Vb. soruları yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımız umarız sizler için yararlı olmuştur. Eğer bir sorunuz olursa, lütfen yoruma bölümünden bizlere ulaşınız.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019