Ebola Nedir? Ebola Belirtileri Nelerdir?


Ebola virüsü insanlarda ve primatlarda çok ciddi ve ölümcül hastalığa neden olan bir virüstür. Ebola, filovirüs ailesinden olan ve Ebolavirüs türü tarafından enfekte edilen birkaç viral hemorajik ateşten biridir. Ebola virüsü, hem insanlarda hem de bazı hayvanlarda EVH’de denilen Ebola Virüsü Hastalığına neden olur.

ebola hastalığı+karantina


Ebola, hastalığın görüldüğü insan ya da hayvanlara ait dokular, vücut sıvıları ve kanla doğrudan temas kurulmasıyla bulaşır. Hastalığın şiddetli biçimde görüldüğü hastalarda destekleyici yoğun bakım gerekir.

Ebola belirtileri arasında hastalığı tanımlayan en önemli özellik ise hastalığın grip gibi başlamasıdır. Ancak hastalığın etkilerinden olan ateş bir anda yükselir. Ayrıca aşırı yorgunluk hissi, kas ağrıları, baş ağrısı ve boğaz ağrısı da ebola belirtileri arasındadır.

Ebola virüsü olan bir hastayla temas edildiğinde virüs 2-21 gün arasında bir sürede saldırıya geçer.

Ebola virüsü, bugüne kadar Afrika kıtası dışında çok nadir görülmüştür. Görülen vak’alarda da Ebolanın daha az tehlikeli olan türleri hastalığa neden olmuştur. Hastalık çoğunlukla Afrika’nın Batısında görülür. Bu nedenle Ebola seyahat hastalıkları arasında yer almaktadır. Bundan dolayı Afrika’da virüsün görüldüğü ülkelere yolculuk edilecekse, mutlaka ilgili makamların internet sitelerinden yapılması gerekenler ve önlemler hakkında bilgi edinilmelidir.

Ebola'nın Tarihçesi

Tarihteki ilk Ebola salgını 1976 yılında eş zamanlı olarak Zaire’deki Ebola Nehri (Günümüzde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde olan) yakınlarındaki Yambuku ve Sudan’daki Nzara bölgesinde görülmüştür.    
    
Günümüzde de aşağıdaki bölgelerde salgınlar, laboratuvar çalışmalarının neden olduğu kirlenme ve kazalar, hem hayvanlarda hem de insanlarda belirti vermeyen ya da ciltte döküntülerin görüldüğü Ebola vakalarının oluşmasına neden olmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Sudan
Senegal
Birleşik Krallık
A.B.D
Filipinler
İtalya
İspanya
Gabon
Fildişi Sahili
Güney Afrika
Rusya
Uganda
Gine
Liberya
Sierra Leone


Tarihteki en büyük Ebola salgını ise 2014 yılında öncelikli olarak Gine, Kuzey Liberya ve Sierra Leone’de görülmüştür. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) tahminlerine göre, neredeyse Batı Afrika’nın tamamında salgından dolayı 11.000’den fazla insan yaşamını yitirmiştir.


Ebola Belirtileri Nelerdir?


Ebola virüsünün vücuda girmesi ve ilk belirtilerin görülmesi 2-21 günlük bir zaman aralığında meydana gelir. Ancak en yaygın görülen zaman aralığının 8-10 gün olduğu belirtilmektedir. Ebola belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

Ateş
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Halsizlik
İshal
Kusma
Mide ağrıları
İştahsızlık

Bazı hastalarda aşağıdaki belirtiler de görülmüştür:

Ciltte döküntüler
Gözlerde kızarıklık
Hıçkırık tutması
Öksürük
Boğaz ağrısı
Göğüs ağrısı
Solunum güçlüğü
Yutkunma güçlüğü
Vücudun iç ve dışında kanamalar

Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var: Ebola virüsü bir kişiye bulaşmasının ardından 61 gün boyunca, erkeklerde, spermde izole şekilde kalmaktadır. Bundan dolayı hasta iyileşmeye başlasa bile hastalığı hâlâ, cinsel ilişki yoluyla, partnerine bulaştırabilir.


Ebolanın Oluşma Nedenleri

Ebola, Ebolavirüs adlı virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Ayrıca Ebola, hayvanlardan insana bulaşabilen bir virüstür.

Hastalığın kökenine bakıldığında ise insanlarda oluşan salgınların başlangıç aşamasındaki aktarımın nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir.

Afrika’da ise insanların şempanze, goril, orman antilobu, kirpi ve maymun gibi Ebola virüsü taşıyan hasta ya da ölü hayvanlara dokunmalarının sonrasında Ebolanın bulaştığı düşünülmektedir.


Eboladan nasıl korunulur?


İnsanlarda Ebola Virüsü Aktarımı Nasıl Gerçekleşir?

Ebola hastalığının insanlar arasındaki bulaşması aşağıdaki şekillerde gerçekleşir:

Eboladan dolayı ölmüş ya da mikrobu taşıyan canlı bir şeyle doğrudan, dokunarak, temas etmek.
Dolaylı olarak çevrede bulunan kirli veya kirlenmiş olma ihtimali olan sıvılarla temas etmek.
İğne ya da şırınga gibi kirli objelere maruz kalmak.
Eboladan dolayı ölen birine defin sırasında dokunmak, temas etmek.
Ebolalı ya da bu hastalığı atlatmış birinin spermine maruz kalmak.
EHV doğrulanmış ya da hastalık şüphesi olan kişilerin tedavileri sırasında, sağlık memurlarının hastayla temas etmesi.
Hastalığa sahip şempanze, yarasa, orangutan vs. hayvanların kanları, vücut sıvıları ve etlerine dokunmak hastalığın bulaşmasına neden olacaktır.


Ebola Nasıl Tedavi Edilir?

Ebola tedavisi için ne yazık ki çok fazla şey söylemek zordur. Şu an için Ebola virüsü ya da Ebola hastalığı için geliştirilmiş lisanslı bir aşı bulunmamaktadır. Bazı aşıların testleri başlamıştır; ancak şu anda onların da klinik kullanımları mevcut değildir.

-Günümüzde Ebola tedavisi yoğun destekleyici bakım ve aşağıdakilerle sınırlı kalmaktadır:
-Hastanın vücudundaki sıvıların ve elektrolitleri denge tutmak.
-Hastanın oksijen seviyesi ve tansiyonunu uygun sınırlarda tutmak.
-Komplike olmayan enfeksiyonları olan bir hastanın da tedavisi yapılabilir.   


Ebola tedavisi var mı?


Ebola Aşısı Var mı?

2014 yılının ekim ayında Dünya Sağlık Örgütü gelecek vaat eden 3 aşının lisansının alındığını duyurdu. Bu aşılar aşağıdaki gibidir:

cAd3-ZEBOV: Bu aşı GSK (GlaxoSmithKline) ile Amerikan Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar ve Alerji Enstitüsü’nün işbirliği ile üretilmiştir. Aşı Ebola virüs geni gömülü bir şempanzeden elde edilen bir adenovirüstür.  

rVSV-ZEBOV: Bu aşı ise Kanada Kamu Sağlık Ajansı ve NewLink Genetics adlı şirketin ortak çalışması sonu geliştirilmiştir. Aşı canlı bir hayvandan alınan zayıflatılmış bir virüsün Ebola virüs geni tarafından değiştirilmiş genlerinden biridir.

Ebola Ça Suffit!: 2015 temmuz ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından organize edilen ve fonlanan bir deneme aşıdır. Aşı Gine’de 4000 kişi üzerinde denenmiş ve %100 etkin olduğu ön sonuç olarak yayımlanmıştır. Ancak aşının tüm sonuçları ile tam bir bilgimiz yoktur.


Ebola Salgınında Risk Faktörleri

Ebolaya yakalanma riski normal şartlar altında düşüktür. Risk yalnızca hastalık bulaşmış kişilerle temasta bulunulduğunda ve bazı durumlarda yüksektir. Bu durumlar:

-Afrika’nın Ebola vakaları doğrulanmış bölgelerine yapılan seyahatler,
-Filipinler ya da Afrika’dan ithal edilen maymunlar üzerinde araştırma yürütmek,
-Ebola virüsü bulaşmış insanlara ilaç ya da kişisel bakım sağlamak,
-Ve son olarak Ebola bulaşmış ve ölmüş bir kişiyi defnederken bu işlem sırasındaki temas ihtimalleri Ebola virüsünün bulaşma riskini yükseltebilir.

Ebola nedir? Ebola Virüsü nasıl bulaşır? Vb. soruları yanıtlamaya çalıştığımız bu yazımız umarız sizler için yararlı olmuştur. Eğer bir sorunuz olursa, lütfen yoruma bölümünden bizlere ulaşınız.Yorum Gönder

0 Yorumlar