Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kahve İçerek yağ yakmak


Nescafe kilo verdirir mi? Gibi sorular özellikle her gün kahve tüketen kahve müptelalarının sık sık sordukları sorulardan biridir. Kahve alışkanlığı olanların sıkça sorduğu bir diğer soru ise filtre kahve kilo verdirir mi? Sorusudur. Peki, bu gerçek mi? Kahve içmek gerçekten de kilo verdirir mi?

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, dünya üzerinde en yaygın tüketilen psikoaktif maddedir. Ayrıca yağ dokusunda bulunan yağların hareketlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden de biridir.

Fakat kahve içmek gerçekten de kilo vermemize yardımcı olur mu? Bunu anlayabilmemiz için öncelikle kahvenin içerisindeki uyarıcılara bakmamız gerekir.

Kahvenin İçerdiği Uyarıcılar


Kahve çekirdeklerinin içerisinde biyolojik olarak aktif çok sayıda madde bulunmaktadır.
Bu maddelerden bazıları metabolizmamızı etkileyebilecek niteliktedir:

Kafein: Kahvede bulunan temel uyarıcıdır.

Teobromin: Kakaoda bulunan temel uyarıcıdır. Ayrıca kahvede de az miktarda bulunur.

Teofilin: Hem kahvede hem de kakaoda bulunan bir diğer uyarıcıdır. Ayrıca bu madde astımı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Klorojenik Asit: Kahvede bulunan biyolojik olarak aktif bileşenlerden biridir. Vücutta karbonhidratın emilimini yavaşlatır.

Bu maddelerin için de en önemli ve etkili olanı kafeindir. Ayrıca kafein üzerine birçok bilimsel çalışma da yapılmıştır.

Peki, Kafein Vücudumuzda Nasıl Etkili Olur?


Kafein, adenozin adı verilen inhibitör nörotransmiteri (sinir iletici) bloke ederek çalışmaktadır. Adenozini bloke eden kafein, dopamin ve norepinefrin gibi sinir ileticilerinin serbest bırakır ve nöronların ateşlemesini artırır. Dolayısıyla bu da daha uyanık ve enerjik hissetmemize neden olur.

Böylece kahve kendimizi yorgun hissettiğimizde daha aktif kalmamıza yardım eder. Ayrıca kahve, egzersiz performansımızı da ortalama olarak %11-12 kadar arttırabilmektedir.
Kahve Yağ Dokusundaki Yağın Hareketlenmesine Yardımcı Olabilir

Kafein aslında vücudumuzda tam olarak şunu yapmaktadır: Direkt yağ hücrelerine sinyal göndererek onlara yağ parçalamaları komutunu gönderir. Bunu yaparken epinefrin hormonunun kandaki seviyesini yükseltir.  

Epinefrin, kan vasıtasıyla yağ dokuları arasında dolaşır ve adrenalin olarak da bilinir. Yağları parçalama işlemi için kanda bulunan epinefrinin serbest kalması kullanılmaktadır.

Tabi kanda bulunan serbest yağ asitleri de, eğer aldığınız kaloriden daha fazla kalori harcamıyorsanız, yağın yakılması için yardımcı olmaz. Bu durum “negatif enerji dengesi” olarak da bilinmektedir.

Bizler aynı zamanda negatif enerji dengesine daha az kalori alarak ya da daha fazla egzersiz yaparak da ulaşabiliriz.  Diğer tamamlayıcı stratejiler ise kafein gibi yağ yakıcı takviyeler almaktır.

Kahve Metabolik Hızımızı Arttırabilir mi?


Hareketsiz durumdayken kalori yakma hızına “dinlenme metabolizma hızı” denir.

Metabolizma hızımızın normalden daha yüksek olması hem kilo vermeyi daha kolay hale getirir hem de kilo almadan daha fazla yemek yiyebilmemize olanak tanır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kafein, dinlenme metabolizma hızını %-11 arasında artırabilmektedir.

Fakat ilginç bir şekilde metabolizmadaki hızlanmanın büyük bölümü ise yağ yakımında meydana gelen artıştan kaynaklanır. Ve maalesef bu etki obez insanlarda aşikâr bir şekilde daha azdır.  

Bununla ilgili yapılmış bir çalışmada da bu hız artış obez bireylerde yaklaşık %10 iken, zayıf bireylerde ise yağ yakımındaki artış %29’a kadar çıkmaktadır.   

Yine bu etki yaşlı bireylerde daha az; genç bireylerde ise daha fazla olarak görülmektedir.

kahve içmek kilo verdirir mi

Uzun Vadede Kahve Ve Kilo Kaybı


En büyük itirazlardan biri şudur: İnsanlar aşırı kahve tüketimi etkilerine hoşgörülü yaklaşmaktadırlar.

Kısa vadede kafein metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olabilir ve yağ yakımını arttırabilir ancak insanlar kahvenin etkilerini tolere ettikçe, sistem çalışmayı durdur.

Fakat kahve uzun dönemde daha fazla kalori harcatmasa bile iştahı azaltabilir ve daha az yememize yardımcı olabilir.

Tüm bu anlatmaya çalıştıklarımızı bir cümle ile özetlersek hem kafein hem de kahve kişiye bağlı olarak uzun vadede kilo vermemize yardımcı olabilir. Ancak bu noktada şunu da belirtmemiz gerekir ki kahvenin ya da kafein tüketiminin uzun dönemli etkileri üzerine maalesef herhangi bir kanıtta yoktur.

Yorum bölümünde konuyla ilgili sorunuz varsa sorabilir ya da eleştiri ve katkılarınızı paylaşabilirsiniz.


Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Her gün Türk Kahvesi icerim yıllardır... Yağ yakımına bencede katkısı var.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.