Ana içeriğe atla

Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kahve İçerek yağ yakmak


Nescafe kilo verdirir mi? Gibi sorular özellikle her gün kahve tüketen kahve müptelalarının sık sık sordukları sorulardan biridir. Kahve alışkanlığı olanların sıkça sorduğu bir diğer soru ise filtre kahve kilo verdirir mi? Sorusudur. Peki, bu gerçek mi? Kahve içmek gerçekten de kilo verdirir mi?

Kahvenin içerisinde bulunan kafein, dünya üzerinde en yaygın tüketilen psikoaktif maddedir. Ayrıca yağ dokusunda bulunan yağların hareketlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu bilinen birkaç maddeden de biridir.

Fakat kahve içmek gerçekten de kilo vermemize yardımcı olur mu? Bunu anlayabilmemiz için öncelikle kahvenin içerisindeki uyarıcılara bakmamız gerekir.

Kahvenin İçerdiği Uyarıcılar


Kahve çekirdeklerinin içerisinde biyolojik olarak aktif çok sayıda madde bulunmaktadır.
Bu maddelerden bazıları metabolizmamızı etkileyebilecek niteliktedir:

Kafein: Kahvede bulunan temel uyarıcıdır.

Teobromin: Kakaoda bulunan temel uyarıcıdır. Ayrıca kahvede de az miktarda bulunur.

Teofilin: Hem kahvede hem de kakaoda bulunan bir diğer uyarıcıdır. Ayrıca bu madde astımı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Klorojenik Asit: Kahvede bulunan biyolojik olarak aktif bileşenlerden biridir. Vücutta karbonhidratın emilimini yavaşlatır.

Bu maddelerin için de en önemli ve etkili olanı kafeindir. Ayrıca kafein üzerine birçok bilimsel çalışma da yapılmıştır.

Peki, Kafein Vücudumuzda Nasıl Etkili Olur?


Kafein, adenozin adı verilen inhibitör nörotransmiteri (sinir iletici) bloke ederek çalışmaktadır. Adenozini bloke eden kafein, dopamin ve norepinefrin gibi sinir ileticilerinin serbest bırakır ve nöronların ateşlemesini artırır. Dolayısıyla bu da daha uyanık ve enerjik hissetmemize neden olur.

Böylece kahve kendimizi yorgun hissettiğimizde daha aktif kalmamıza yardım eder. Ayrıca kahve, egzersiz performansımızı da ortalama olarak %11-12 kadar arttırabilmektedir.
Kahve Yağ Dokusundaki Yağın Hareketlenmesine Yardımcı Olabilir

Kafein aslında vücudumuzda tam olarak şunu yapmaktadır: Direkt yağ hücrelerine sinyal göndererek onlara yağ parçalamaları komutunu gönderir. Bunu yaparken epinefrin hormonunun kandaki seviyesini yükseltir.  

Epinefrin, kan vasıtasıyla yağ dokuları arasında dolaşır ve adrenalin olarak da bilinir. Yağları parçalama işlemi için kanda bulunan epinefrinin serbest kalması kullanılmaktadır.

Tabi kanda bulunan serbest yağ asitleri de, eğer aldığınız kaloriden daha fazla kalori harcamıyorsanız, yağın yakılması için yardımcı olmaz. Bu durum “negatif enerji dengesi” olarak da bilinmektedir.

Bizler aynı zamanda negatif enerji dengesine daha az kalori alarak ya da daha fazla egzersiz yaparak da ulaşabiliriz.  Diğer tamamlayıcı stratejiler ise kafein gibi yağ yakıcı takviyeler almaktır.

Kahve Metabolik Hızımızı Arttırabilir mi?


Hareketsiz durumdayken kalori yakma hızına “dinlenme metabolizma hızı” denir.

Metabolizma hızımızın normalden daha yüksek olması hem kilo vermeyi daha kolay hale getirir hem de kilo almadan daha fazla yemek yiyebilmemize olanak tanır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kafein, dinlenme metabolizma hızını %-11 arasında artırabilmektedir.

Fakat ilginç bir şekilde metabolizmadaki hızlanmanın büyük bölümü ise yağ yakımında meydana gelen artıştan kaynaklanır. Ve maalesef bu etki obez insanlarda aşikâr bir şekilde daha azdır.  

Bununla ilgili yapılmış bir çalışmada da bu hız artış obez bireylerde yaklaşık %10 iken, zayıf bireylerde ise yağ yakımındaki artış %29’a kadar çıkmaktadır.   

Yine bu etki yaşlı bireylerde daha az; genç bireylerde ise daha fazla olarak görülmektedir.

kahve içmek kilo verdirir mi

Uzun Vadede Kahve Ve Kilo Kaybı


En büyük itirazlardan biri şudur: İnsanlar aşırı kahve tüketimi etkilerine hoşgörülü yaklaşmaktadırlar.

Kısa vadede kafein metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olabilir ve yağ yakımını arttırabilir ancak insanlar kahvenin etkilerini tolere ettikçe, sistem çalışmayı durdur.

Fakat kahve uzun dönemde daha fazla kalori harcatmasa bile iştahı azaltabilir ve daha az yememize yardımcı olabilir.

Tüm bu anlatmaya çalıştıklarımızı bir cümle ile özetlersek hem kafein hem de kahve kişiye bağlı olarak uzun vadede kilo vermemize yardımcı olabilir. Ancak bu noktada şunu da belirtmemiz gerekir ki kahvenin ya da kafein tüketiminin uzun dönemli etkileri üzerine maalesef herhangi bir kanıtta yoktur.

Yorum bölümünde konuyla ilgili sorunuz varsa sorabilir ya da eleştiri ve katkılarınızı paylaşabilirsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019