Kedilerde Göz Yaşarması Neden Olur?


kedi hastalıklarıKedilerde göz yaşarması sorunu kedilerin en sık yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. İsminden de anlaşıldığı gibi, bu hastalık kedinin gözünden sık şekilde gözyaşının boşalması halidir.

Kedilerde göz yaşarması ya da gözyaşı sorunu dışardan bakıldığından her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görünse de, kedinizin sağlığıyla ilgili başka hastalıklarında habercisi olabileceğinden ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.Bir kedinin gözünden çoğu zaman aslında gözyaşı boşalabilir ve bu temiz bir sıvıdır. Fakat kedi göz yaşarması problemi yaşıyorsa kedinin gözyaşı aşırı ve anormal derecede akmaya başlar. Hastalığın tıp literatüründeki adı ise “epifor” ya da “epifora”dır.


Kedilerde Göz Yaşarmasının Nedenleri

Gözyaşı Kesesi Tıkanıklığı

Bu durum gözyaşı atım sisteminde meydana gelen tıkanmayı ifade eder. Bu hastalıkta gözyaşı kanalları bloke olur ve bu yüzdende göz küresindeki normal salgılar uygun şekilde akamazlar. Bu da kedinin gözünden atılması gereken sıvıların dışarı atılamamasıyla sonuçlanır. Bu hastalık anatomik bir kusur olabileceği gibi dış faktörlerin etkisiyle sonradan da oluşmuş olabilir.


Aşırı Gözyaşı Üretimi

Bu hastalık aynı zamanda kedilerde aşırı gözyaşı üretimi olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Bu aşırı üretime, kedinin gözünde ya da gözyaşı bezlerindeki iltihap neden olabilir. Ayrıca iltihap göz çevresindeki, göz doğrultusundaki, tüyler tarafından da getirilmiş olabilir. Anormal gözyaşı üretimi dışında, şayet kedinin gözlerine başka belirtiler de eşlik ediyorsa bu aşağıdakilerin işareti olabilir:

Konjunktivit (Göz Nezlesi)   

Bu hastalıkta gözlerin akmasının yanında ayrıca kedinin gözlerinde şişkinlik ve kızarıklık olur. Bu hastalığın oluşmasından “chlamydophilla” ve Feline Herpes” adlı virüsler yaygın olarak sorumludur.

Kedi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Bir kedi aksırıp tıksırıyorsa ve buna aynı zamanda göz yaşarması eşlik ediyorsa kedide bir solunum yolu enfeksiyonu olabilir. Bu enfeksiyonlara bakteri ya da virüsler neden olurlar. Ayrıca kediler hiçbir belirti göstermeseler bile zaten bu virüslerin sıklıkla taşıyıcısı olurlar.

Üveit

Bu hastalık gözün iç yapısında inflamasyona neden olabilir. Buna ek olarak üveit hastalığı kedi için oldukça ağrılıdır ve kedinin kör olmasına bile neden olabilir.

Göz Kuruması

Bir kedi eğer göz kurumasından muzdarip ise gözleri yaşardığında bu daha yoğun ve lifli bir yapıda olur. Gözdeki temel sinir hasarı ve gözyaşı bezleri de gözün kurumasına neden olabilir.


Kedilerde Göz Yaşarması Tedavisi

Bu hastalığın evde teşhis ve tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle teşhisin bir veteriner hekim tarafından koyulması gerekmektedir. Eğer yukarıda aktardığımıza benzeyen belirtileri kedinizde 24 saatten uzun bir süre gözlemlediyseniz, kedinizi mutlaka bir veterinere götürmeniz gerekir.

İlk önlem olarak veterineriniz hızlı ve uygun biçimde kedinizin gözlerinin rahatlamasını sağlayacaktır. Enfeksiyon durumda ise, veterineriniz kediniz için antibiyotik reçete edebilir. Ayrıca gözyaşı boşalımının nedenlerini ortadan kaldırabilmek için bazı antibiyotik kremler veya göz damlası da verebilir. Ayrıca iltihabın neden olduğu bazı durumlarda kedinin tüylerinin alınması da söz konusu olabilmektedir.

Kedilerde göz yaşarması sorununu kaleme aldığımız bu makalemizle ilgili eleştiri, düşünce ve katkılarınızı yorum bölümünde yapabilirsiniz.  


Yorum Gönder

0 Yorumlar