20-20-20 Kuralı Nedir?


20-20-20 kuralı nedir


20-20-20 kuralı üzerine konuşulduğunu belki daha önce duymuşsunuzdur. Özellikle göz sağlığımız için oldukça önemli olan 20-20-20 kuralı nedir? Sorusunu cevaplayarak olası göz hastalıklarından bu basit kural ile korunabiliriz.

Dijital bir çağda yaşadığımız gerçeğini en fazla hisseden organlarımızdan biri gözlerimizdir. Hem iş ortamında sürekli bilgisayar ekranına bakmak, hem de telefon ekranına farkında olmadan uzun süre bakmak gözümüzü ve boynumuzu oldukça yorar. Bu nedenle göz yorgunluğu birçok kişi için sağlık sorunu haline gelmiştir.


Göz Yorgunluğu Nedir?

Göz yorgunluğuna uzun süre bilgisayar ekranına bakmak neden olur ve bilgisayar ekranı sendromu (CSV) olarak da adlandırılmaktadır.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin açıklamasına göre dijital cihazlara bakmak görme yetimize zarar vermez ancak gözümüzde gerilim ve hoş olmayan belirtilere neden olabilir.

İnsanlar normalde 1 dakikada 15 kez göz kırparlar. Ancak dijital bir ekrana bakmaya başladığımızda, bu sayısı yarı yarıya ya da 3’te 1 oranında düşer. Gözümüz de normal olarak bu duruma tepki verir. Gözlerimiz kurumaya, rahatsız hissetmeye ve çabuk yorulmaya başlar.


Göz Yorgunluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz yorgunluğunun en temel belirtileri gözlerde kaşınma, ağrı, yanmadır. Bunların dışında şu belirtilerde görülebilir:

🔴Gözde kuruma

🔴Gözde sulanma

🔴Bulanık görme

🔴Çift görme

🔴Baş ağrısı

🔴Boyun, omuz ve sırt ağrısı

🔴Işığa karşı hassasiyet başlaması

🔴Konsantre olamama

🔴Gözleri açık tutmakta zorlanma


Bu belirtiler çoğunlukla göz yorgunluğunun işaretidirler. Eğer bu belirtilerden bazılarını sık sık yaşıyorsanız uzman bir göz doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Malezya’da üniversite öğrencileri üzerinde bilgisayar kullanımı ve gözlere etkisiyle ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 795 öğrencinin yaklaşık %90’ında 2 saat sürekli bilgisayar kullanımı sonrasında göz yorgunluğu oluştuğu saptanmıştır.

Göz yorgunluğunun etkilerini azaltmak ya da yok etmek için bilgisayar ekranına bakarken sık sık molalar verilmesi gerekir. Ancak bu şekilde göz sağlığı korunabilir. İşte bu noktada ise 20-20-20 kuralı devreye girmektedir.   


göz hastalıkları neden olur?


20-20-20 Kuralı Nedir?

20-20-20 kuralı temel olarak şöyledir: Bilgisayar başında ekrana bakarak 20 dakika geçirdiysek, kendimizden en az 20 fit (30 cm) uzaklıktaki başka bir nesneye 20 saniye bakmaktır. Bu eylemi her 20 dakika da bir tekrar etmemiz gerekir.

Bu kural özellikle sürekli olarak bilgisayar ekranı karşında uzun saatler geçiren hastalara göz hekimleri tarafından da önerilen bir kuraldır. Bu kuralı bilgisayara karşısından saatler geçiren çocukların da uygulaması gerekir. Fakat çocuklar uzun süre ekrana bakmanın etkilerini yetişkinler gibi fark edemeyebilirler. Bu nedenle bu konuda ebeveynler çocuklarına bu kuralı anlatmalı ve çocuklarının bilgisayarda geçirecekleri zamanı kendileri kontrol etmelidirler.  


Peki, Neden 20 Saniye?

Bunun nedeni bilimsel açıdan gözlerin rahatlama süresinin 20 saniye olmasıdır.

Ayrıca gözlerinizi dinlendirirken, bir miktar sıvı da alabiliriz. Eğer vücudumuz yeterince sıvı almışsa, bu gözlerimiz için de daha iyi olacaktır.

Hatta molalarımız sırasında yeşil çay da içebiliriz. Bunun nedeni, yeşil çayda gözyaşı üretimi için oldukça faydalı bir kimyasal olan kateşinin bulunmasıdır.  


Her 20 Dakika da Bir Bunu Nasıl Hatırlayacağım?

İşte ya da evde ekranda bir şeylerle uğraşırken büyük ihtimalle 20-20-20 kuralı tekrarlamayı çoğu kez unutacağız. Bunun için bize yardımcı olabilecek bir uygulama olan Eyecare 20 20 20 gibi ya da kendi bulduğunuz başka bir uygulamadan yardım alabilirsiniz. Böylece her 20 dakikada bir uygulama sizi uyaracaktır.


Göz Yorgunluğundan Başka Nasıl Korunabiliriz?

🔴İlk kural bilgisayar ile aramıza mesafe koymaktır. Bu mesafe ise en az 25 inç olmalıdır. Ya da şöyle dersek daha anlaşılır olacaktır: Bilgisayar ile aranızdaki mesafe en az kol uzunluğunuz kadar olmalıdır.

🔴Bir diğer önemli nokta ise bilgisayar ekranımızı biraz aşağı doğru yatırmalıyız. Böylece parlak ışığa daha az maruz kalmış oluruz.

🔴Ekran parlaklığını azaltmak için ayrıca mat ekran filtresi de kullanılabilir.

🔴Eğer gözlerinizde kuruma varsa, bir eczaneden yapay gözyaşı damlası alabilirsiniz. Bu gözünüzün nemlenmesine yardımcı olacaktır.

🔴Gözlerinizi daha fazla kırpmakta gözyaşınızın tazelenmesine yardımcı olabilir.

🔴İnternette bulabileceğiniz bazı ekran rengini değiştirme programlarıyla ekran rengini karartabilir veya sepya tonlarında gözünüzü daha az yoran bir renk seçebilirsiniz.

🔴Son madde ise ekranımızın temizliğidir. Kirli veya parmak izleriyle dolu bir ekranda gözümüzü en az ışık kadar yorabilir.


20-20-20 kuralı nedir? Ve göz yorgunluğunu önleme üzerine yazdığım bu yazım umarım sizler için faydalı olmuştur. Eğer konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa, lütfen yorum bölümünde sormaktan çekinmeyiniz.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Bu bilimsel bir sey mi acaba? Yanlıs anlamayın hani internette cok böyle yazı var da.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Evet tabi bilimsel temele dayanan bir kuraldır 20-20-20 kuralı. Göz doktorları da zaman zaman göz yorgunluğu, sulanma vb. şikayetlerle gelen hastalarına bu kuralı önerirler. İnternetle ilgili kaygınızı anlıyorum, içiniz rahat olsun:)

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.