Manolya Çayı Ve Faydaları


manolya çayı faydaları

Manolya Çayı üzerine konuşmadan önce manolya bitkisinden kısaca söz etmemiz konunun daha net anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Manolya çiçeği ve kabuğu tıpta da kullanılan bir bitkidir. Ayrıca birçok insan manolya bitkisini diş eti iltihabı, plak oluşumu, stres ve kilo verme amacıyla kullanmaktadır. Ancak şunu da eklememiz şart: Bu kullanımları büyük çoğunluğu sağlam ve iyi bir kanıta da sahip değildir.


Manolya, genellikle manolya çayı şeklinde tüketilsede farklı şekillerde de kullanılan bir bitkidir. Manolyanın faydaları üzerine birkaç şey söylemek gerekirse şöyle demek doğru olacaktır: Manolyanın anksiyete üzerinde azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yine bir başka önemli faydası ise astım tedavi etmek için vücudumuz tarafından üretilen steroitleri arttırabilmektedir. Manolyanın içerisinde bulunan kimyasallar ağız içinde oluşan zararlı bakterileri öldürürler. Ayrıca diş eti şişmesi ya da diş çürüklerinin önlenmesinde de yardımcı olmaktadır.


Manolya Çiçeğinin Faydaları Ve Kullanımı

🔴Diş Eti İltihabı: Manolya özü içeren diş macunu ve sakızlar diş eti şişmesi ya da diş eti kanamasını azaltıcı etkiye sahiptir.

🔴Anksiyete: Yapılmış olan bazı çalışmalarda manolya özünün stresin neden olduğu kısa dönemli anksiyete üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ancak uzun dönemli anksiyete için manolyanın faydalı olduğunu maalesef söyleyemeyiz.

🔴Diş Plakları: Ksilitol ve manolya özü içeren diş macunları ufak diş plaklarını engellemek için kullanılmaktadır.   

🔴Menopoz Belirtileri: Bu alanda yapılmış olan bazı araştırmalarda manolya, soya ve diğer bazı doğal ürünleri içeren spesifik bir ürün alındığında menopozun neden olduğu uyku bozukluğu ve ani ateş basmasını azalttığı yönündedir.

🔴Depresyon

🔴Soğuk Algınlığı

🔴Diyabet

🔴Hazım Problemleri

🔴Yüzdeki siyah noktalar


🔴Yüksek Kolesterol


🔴Burun AkıntısıManolyanın Yan Etkileri

Manolya kısa dönemli olarak diş macunu şeklinde ya da ağızdan alındığından çoğu insan için güvenlidir. Manolya bitkisi 1 yıla kadar ağızdan ve 6 aya kadar da diş macununda kullanılabilir. Eklemek gerekir ki manolyayı doğrudan cilde uygulamış olan bazı insanlarda cilt döküntülerine neden olduğu da kayıt altına alınmış bir bilgidir.

Bu bilgelere ilaveten manolya çiçeği ve bitkisi hamileler için, hamilelik süresince, güvenli değildir. Hamilelik döneminde manolya kullanımının, düşük tehlikesi meydana getirebileceği de rapor edilmiştir.

Ayrıca manolya alkoller birlikte kullanıldığında uyku hali ve sersemliğe neden olabilir. Manolya kabuğunun da alkolle birlikte büyük miktarlarda tüketilmesi de aşırı uyku halinin oluşmasına neden olabilir.

Son olarak manolyanın yatıştırıcı ilaçlar ve türevleriyle birlikte alınıp alınamayacağını doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışınız.


Manolya Çayı Nasıl Yapılır?

🔴1-2 çay kaşığı kuru manolyayı bir fincan ya da demliğe koyun
🔴Üzerine sıcak su ilave edin
🔴3 dakika kadar demlenmesini bekleyin
🔴Son olarak tekrar başka bir bardağa süzerek dökün ve manolya çayınız içime hazır!

Manolya çayı ve faydalarını anlattığım bu yazımla ilgili eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey olursa yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Ayrıca sizce en faydalı bitki çayı hangisidir? Yorumlarınızı bekliyorum…

Yorum Gönder

0 Yorumlar