Ana içeriğe atla

Manolya Çayı Ve Faydaları


manolya çayı faydaları

Manolya Çayı üzerine konuşmadan önce manolya bitkisinden kısaca söz etmemiz konunun daha net anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Manolya çiçeği ve kabuğu tıpta da kullanılan bir bitkidir. Ayrıca birçok insan manolya bitkisini diş eti iltihabı, plak oluşumu, stres ve kilo verme amacıyla kullanmaktadır. Ancak şunu da eklememiz şart: Bu kullanımları büyük çoğunluğu sağlam ve iyi bir kanıta da sahip değildir.


Manolya, genellikle manolya çayı şeklinde tüketilsede farklı şekillerde de kullanılan bir bitkidir. Manolyanın faydaları üzerine birkaç şey söylemek gerekirse şöyle demek doğru olacaktır: Manolyanın anksiyete üzerinde azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yine bir başka önemli faydası ise astım tedavi etmek için vücudumuz tarafından üretilen steroitleri arttırabilmektedir. Manolyanın içerisinde bulunan kimyasallar ağız içinde oluşan zararlı bakterileri öldürürler. Ayrıca diş eti şişmesi ya da diş çürüklerinin önlenmesinde de yardımcı olmaktadır.


Manolya Çiçeğinin Faydaları Ve Kullanımı

🔴Diş Eti İltihabı: Manolya özü içeren diş macunu ve sakızlar diş eti şişmesi ya da diş eti kanamasını azaltıcı etkiye sahiptir.

🔴Anksiyete: Yapılmış olan bazı çalışmalarda manolya özünün stresin neden olduğu kısa dönemli anksiyete üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Ancak uzun dönemli anksiyete için manolyanın faydalı olduğunu maalesef söyleyemeyiz.

🔴Diş Plakları: Ksilitol ve manolya özü içeren diş macunları ufak diş plaklarını engellemek için kullanılmaktadır.   

🔴Menopoz Belirtileri: Bu alanda yapılmış olan bazı araştırmalarda manolya, soya ve diğer bazı doğal ürünleri içeren spesifik bir ürün alındığında menopozun neden olduğu uyku bozukluğu ve ani ateş basmasını azalttığı yönündedir.

🔴Depresyon

🔴Soğuk Algınlığı

🔴Diyabet

🔴Hazım Problemleri

🔴Yüzdeki siyah noktalar


🔴Yüksek Kolesterol


🔴Burun AkıntısıManolyanın Yan Etkileri

Manolya kısa dönemli olarak diş macunu şeklinde ya da ağızdan alındığından çoğu insan için güvenlidir. Manolya bitkisi 1 yıla kadar ağızdan ve 6 aya kadar da diş macununda kullanılabilir. Eklemek gerekir ki manolyayı doğrudan cilde uygulamış olan bazı insanlarda cilt döküntülerine neden olduğu da kayıt altına alınmış bir bilgidir.

Bu bilgelere ilaveten manolya çiçeği ve bitkisi hamileler için, hamilelik süresince, güvenli değildir. Hamilelik döneminde manolya kullanımının, düşük tehlikesi meydana getirebileceği de rapor edilmiştir.

Ayrıca manolya alkoller birlikte kullanıldığında uyku hali ve sersemliğe neden olabilir. Manolya kabuğunun da alkolle birlikte büyük miktarlarda tüketilmesi de aşırı uyku halinin oluşmasına neden olabilir.

Son olarak manolyanın yatıştırıcı ilaçlar ve türevleriyle birlikte alınıp alınamayacağını doktorunuza veya eczacınıza mutlaka danışınız.


Manolya Çayı Nasıl Yapılır?

🔴1-2 çay kaşığı kuru manolyayı bir fincan ya da demliğe koyun
🔴Üzerine sıcak su ilave edin
🔴3 dakika kadar demlenmesini bekleyin
🔴Son olarak tekrar başka bir bardağa süzerek dökün ve manolya çayınız içime hazır!

Manolya çayı ve faydalarını anlattığım bu yazımla ilgili eklemek ya da sormak istediğiniz bir şey olursa yorum bölümünde belirtebilirsiniz. Ayrıca sizce en faydalı bitki çayı hangisidir? Yorumlarınızı bekliyorum…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019