Ana içeriğe atla

Solunum Sistemine Destek Olan 9 Şifalı Bitki

Akciğer temizlemek

Solunum sistemi takviyesi ya da akciğer temizlemeye yardımcı bitkiler özellikle sık hastalanan, sıkça soğuk algınlığı geçiren ve sigara kullananların deneyebileceği bitkilerdir. Bir astım hastası olmamdan dolayı zaman zaman İngilizce kaynaklardan bu tür içerikleri okumayı oldukça seviyorum.

Astım hastalarında özellikle üşütme durumlarında bronşların dolması zaten daralmaya meyilli olan akciğer solunum keseciklerini daha da doldurur. Bunun sonucu olarak da hırıltılı solunum, öksürük ve balgam çıkarma gibi belirtiler baş gösterir. Şu an ben de böyle bir durum yaşadığımdan ötürü yaptığım araştırmayı yazıya dökerek paylaşmak istedim.


Solunum sistemimiz diğer organlarımızdan farklı olarak durma lüksü olmayan hayati bir organdır. Yaşadığımız sürece her gün, her an çalışmak zorunda olan solunum sistemi vücudumuza oksijen taşıyan biricik organımızdır. Fakat maalesef hava kirliliği, toksik maddeler ve sigara kullanımı gibi etkenlerle zararlı maddeler akciğerlerimize ve vücudumuza girebilirler. Tüm bu etkilerin tamamından kaçınmak mümkün olmadığından dolayı da bu zararlı maddelerin tamamı ya da bazılarına maruz kalmamız da kaçınılmaz oluyor.

Nefes alıp vermemizle birlikte solunum sistemimize giren zararlı toksinlerin negatif etkilerini tecrübe ediyorsak ya da akciğerlerimizin olduğundan daha iyi durumda olmasını arzuluyorsak aslında doğa, solunumumuz için çeşitli bitkilerle bunu bizler için bir bakıma sağlamaktadır. Peki, solunuma destek olan bu bitkiler nelerdir? Önce bu bitkilerin faydalarına ve ardından da bu bitkilere daha yakından bakalım.


Şifalı Bitkilerin Solunum Sistemimize Faydaları

🔴Solunum için faydalı bitkilerin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

🔴Bu bitkiler hem balgam söktürücü hem de göğüs sıkışmasının azaltılmasına yardımcı olabilirler.

🔴Tıkalı burnu ve hava yollarını rahatlatabilirler.

🔴Öksürüğü azaltmak için üst solunum yollarının yakınında bulunan kasları gevşetebilirler.

🔴Histaminleri rahatlatırlar.

🔴Üst solunum yollarında problem çıkaran zararlı organizmalarla mücadele ederler.

🔴Oksidatif hasarı ve kızarıklıkları azaltabilir ve iyi bir antioksidan kaynağı da olabilirler.


Solunum Sistemine Destek Olan 9 Şifalı Bitki

Okaliptüs

Kökenleri Avustralya’ya dayanan bu ağaç sadece Koalalar için değildir. Bu bitki Aborjinler, Almanlar ve Amerikalılar tarafından boğaz ağrısı, solunum sistemini teşvik edici ve güçlendirici aromasından dolayı yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Okaliptüs genellikle içerisindeki bileşenlerden dolayı öksürük şurupları ve pastillerde kullanılır ve etkililiği sineyol adlı bileşimden gelmektedir. Sineyolün çok sayıda faydası bulunmaktadır. Balgam söktürür, öksürüğü rahatlatır, konjesyon (kan birikimi) ile savaşır ve sinüslerdeki doluluğu hafifletir. Ayrıca okaliptüs antioksidan maddeler içerir. Bu maddeler hastalık zamanlarında, soğuk algınlığı sürecinde bağışıklık sistemini destekler.


Ciğerotu

Ciğerotu kök gövdeli bir çiçektir. Görünümü ise akciğer dokusuna benzer. Henüz 1600’lü yıllarda bile ciğerotu konjesyon (kan birikimi), akciğer ve solunum sistemi sağlığını tedavi amacıyla kullanılmış bir bitkidir. Ciğerotu, solunum sağlığını etkileyen zararlı organizmalara karşı oldukça güçlü bileşimlere sahip bir bitkidir.


Güveyotu

Güveyotu, bağışıklık sistemi için gerekli besinleri ve vitaminleri içermesine rağmen, öncelikli olarak faydalarını içerisindeki karvakrol ve rosmarinik aside borçludur. Her iki bileşen de doğal konjesyon giderici ve histamin azaltıcıdır. Bunlar ayrıca solunum yolları ve geniz yolu hava akışı için pozitif etkiye de sahiptirler. Güveyotu yağı da oldukça faydalı bileşenlere sahip olduğundan aslında herkesin ecza dolabında bulunması gerekir. Çünkü kas ve eklem ağrılarına topik (sürerek) uygulanan bu yağ oldukça etkilidir.


Sinirotu Yaprağı

Sinirotu yaprağı binlere yıldır öksürüğü azaltmak ve balgamı hafifletmek için kullanılmaktadır. Yapılmış olan klinik çalışmalarda da sinirotunun akciğer iritasyonu, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı elverişli olduğu saptanmıştır. Ek olarak sinirotu yaprağı, akciğerlerdeki mukus oluşumunun neden olduğu kuru öksürüğü de rahatlatabilmektedir.


Andızotu

Yunanlar, Romalılar, Çinliler ve hatta Hindu Ayurveda Tıbbında solunum desteği amacıyla kullanılmış, 1800’lü yıllardan beri de pastil ve öksürüp hapları andızotunun kökünden üretilmektedir. Bunun nedeni ise andızotunun soluk borusuna ait kasları rahatlatma etkisine sahip bir ot olmasıdır. Andızotu kökünde faydalı etkilere sahip iki bileşen vardır: bronş boşluklarını rahatlatan inulin ve balgamlı öksürüğü kesen alantolactone.


Lobelya

Lobelyanın atlara daha derin nefes alabilmeleri için verildiğini duymuş muydunuz? Lobelyanın, bazı kişiler tarafından bitkisel tedavilerin en değerlilerinden biri olduğu bile düşünülmektedir. İçeriğinde konjesyonu azaltan ve mukusu zayıflatan alkaloit olarak da bilinen lobelin vardır. Ayrıca lobelya, epinefrin (adrenalin) salgılanması için böbreküstü bezlerini uyarır. Bundan dolayı da hava yolları rahatlar ve daha kolay nefes alınabilir. Lobelya düz kasların rahatlamasına da yardımcı olduğu için soğuk algınlığı ve öksürük tedavilerinde işe yarar. Ancak şu da unutulmamalıdır: Lobelya bitkisi kafamıza göre kullanabileceğimiz bir bitki değildir. Ciddi hatta ölümcül yan etkileri olan bir bitkidir. Bu nedenle uzman bir doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.   


Chaparral

Dilimizde karşılığını bulamadığım için orijinal, İngilizce, adını kullandığım Chaparral Amerikan yerlileri tarafından akciğer detoksu ve solunum sistemini desteklemek için kullanılan bir bitkidir. Bu bitki oldukça güçlü antioksidanlar içermekte ve zararlı organizmalarla mücadele etmektedir. Chaparral’ın faydalarından biri ise hava yollarında bulunan mukusu temizleyerek balgam söktürücü etki yapmasıdır.


Nane

Nane ve nane yağı mentol içerdiğinden dolayı, rahat nefes almayı teşvik eden ve solunum yolundaki düz kasları rahatlatmasıyla bilinen yatıştırıcı bileşenlere sahip bir bitkidir. Nane antihistamin etkisiyle birlikte ele alındığında, mentol oldukça ilginç bir konjesyon gidericidir. Birçok kişi terapötik göğüs ağrısını gidermek ve diğer solunum sorunları için naneyi kullanmaktadır. Ayrıca nane de bir antioksidandır ve vücutta zararlı organizmalarla savaşır.


Osha Kökü   

Solunum sistemine destek olan 9 bitkinin sonuncusu ise Oshadır. Osha, yine Amerikan yerlilerinin solunum desteği için kullandıkları ve A.B.D. sınırları içindeki Rocky Dağları bölgesinde bulunan yerel bir bitkidir.  Osha kökü kamfor ve diğer bileşenleri içeren Amerika’daki akciğeri en iyi destekleyen bitkilerden biridir. Osha kökünün en temel faydalarından biri daha derin nefes almayı kolaylaştırdığı için akciğere kan akışını arttırmasıdır. Buna ek olarak, mevsimsel hassasiyeti olanların sinüsleri bu zamanlarda oldukça aktif olduğu için osha kökü solunum irritasyonu etkilerini hafiflemesine yardımcı olabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019