Ana içeriğe atla

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?


burun kanaması nedenleri

Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusu, gün içinde çeşitli nedenlerle burun kanaması yaşadığımızda pek çoğumuzun sıkça sorduğu bir sorudur. Özellikle sıcaklığa karşı hassas olan burun içindeki damalar bu durumun oluşmasının genel nedenleri arasındadır.

Burun kanaması nedenleri üzerine bazı tespitlerde bulunmamız, özellikle böyle bir durumla karşılaştığımızda kanamanın durdurulmasını daha kolay hale getirecektir. Peki, burun neden kanar? Şimdi kısaca buna bakalım.


Burun Kanamasının Nedenleri

Burun kanaması oldukça yaygın bir durumdur. Nedenleri bazen korkutucu olsa bile, nadiren ciddi bir hastalığın habercisidir.

Burnumuz, arka bölümünde ve yüzümüze yakın bölümlerinde olmak üzere oldukça fazla sayıda damar içeren bir organımızdır. Ayrıca oldukça narin ve çabuk kanayabilen bir yapıya sahiptir.

Burun kanaması özellikle 3-10 yaş arasındaki çocuklarda ve yetişkinlerde yaygındır.

Burun kanamasının iki türü vardır: Burnun ön kısmındaki damarlarda meydana gelen kanama olan anteriyor (ön) kanama ve burnun arka bölümünde ya da derin kısmında oluşan arka kanamadır. Bazı durumlarda kan, boğazımızdan aşağı akabilir. Bu nedenle arka burun kanamaları tehlikeli olabilen kanamalar olarak değerlendirilirler.

Burun kanamalarının nedenlerine baktığımızda aslında birçok nedeni olabildiği anlaşılmaktadır. Ani ya da seyrek gerçekleşen burun kanamaları nadiren ciddidir. Fakat eğer sık sık burnunuz kanıyorsa, o zaman daha ciddi bir problem olabilir.

Burun kanaması nedenleri arasında en yaygın olanı kuru havadır. Merkezi ısıtma sistemi kullanmak ve kuru iklimde yaşamak burnumuzun içindeki dokuları ve de burun membranını kurutmaktadır. Bu kuruma ise burun içinde kabuklaşmaya neden olur. Bu ise burun içinde kaşıntıya neden olduğu için, kaşıdıkça kanama ihtimali artmaktadır.

Ayrıca alerji, soğuk algınlığı ve sinüs problemleri için soğuk algınlığı ve konjesyon giderici ilaçların kullanımı da burun boşluklarını kurutarak kanamaya neden olabilir.

Alerjik vb. nedenlerle sık burun akması da burun kanamasının nedenleri arasındadır.


Burun kanamasının diğer yaygın nedenleri ise şöyledir:

Buruna yabancı bir cisim sokmak ya da burun kurcalamak

Kimyasal uyarıcılar

Alerjik tepkime

Buruna darbe almak

Tekrarlayan hapşırık

Soğuk Hava

Üst solunum enfeksiyonu

Fazla aspirin kullanmak (doz aşımı)

Yüksek tansiyon

Kanama hastalıkları

Kan pıhtılaşması hastalıkları

Kanser

Unutmamak gerekir ki her burun kanaması ciddi nedenlere dayanmaz ve tıbbi bir müdahale gerektirmez. Ancak burundaki kanama 20 dakikadan daha uzun sürüyorsa, bununla ilgili tıbbi bir müdahale gerekli olabilir. Bu nedenle böyle bir durum söz konusuysa mutlaka uzman bir hekime gitmeniz gerekir.


Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması tedavisi kanamanın türüne ve nedenine bağlı olarak farklılık gösterir.

Eğer burunda anteriyor (ön) kanama varsa, kan genze doğru değil de burun deliğimizden akar. Bu durumda yapılması gereken öncelikle oturmak ve parmaklarımızla burnumuzu, hava geçmeyecek şekilde, sıkmaktır. 10 dakika kadar burun deliklerimizi sıkarak bekledikten sonra yavaşça parmaklarımızı çekelim ve bir süre ağzımızdan nefes alıp verelim.   

Önemli bir nokta da kafanızı arkaya atmamamız ya da yatmamamız gerektiğidir. Yatmak kanımızı yutmamıza ve midemizin tahriş olmasına sebep olabilir. Eğer 10 dakika burnumuzun deliklerini sıkmamıza rağmen kanama durmadıysa, aynı işlemi tekrarlamamız gerekecektir.

Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusu için bir başka yanıt ise burnumuzun üstüne 10 dakika kadar soğuk pres uygulamaktır.

Uygulanabilecek bir diğer yöntem ise temiz bir pamuk ya da mendil ile burun deliğine fazla bastırmadan kanı durdurmaktır. Bu işlemi yaparken yine oturur pozisyonda olmamız gerekmektedir.  

Bu işlemlerin ardından bir süre ağır bir şey kaldırmamak, hapşırmamak ve tuvalette ıkınmamak da kanamanın yeninden başlamaması için önemlidir.

Eğer burunda arka kanama varsa, kan boğazımızdan akıyor demektir. Burnun arka bölümünde olan bu kanamalar yaygın değildir ve ön kanamaya göre daha ciddi nedenleri olabilir. Arka burun kanamalarını evde tedavi etmek mümkün değildir. Bu yüzdende eğer kanımız boğazımızdan akıyorsa, mutlaka bir hastanenin acil ünitesine başvurmamız gerekmektedir.


Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Burun kanamasını önlemek için yapılması gereken bazı maddeler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Evimizdeki havayı nemli hale getirmek için nemlendirici cihazlar kullanmak
Burnumuzu kurcalamaktan kaçınmak
Kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı aspirin kullanırken önerilen dozu aşmamak
Doktorumuz tavsiye ederse, tuz içeren burun sıpreyi kullanmak


Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusuna yanıt vermeye çalıştığım bu yazıda eğer sizlerin de eklemek veya sormak istediğiniz noktalar olursa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyiniz.


Kaynaklar

*


Yorumlar

  1. Kafayı arkaya atmak zararlı mı yani? Orayı tam anlamadım. Kafayı arkaya atmayinca da sürekli kanamaya devam ediyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kafanızı geriye atmanız ya da uzanmak akan kanın soluk borumuzdan midemize akmamıza neden oluyor. Bu da mide rahatsızlık yaratıyor. Bundan dolayı dik pozisyonda oturun dedim. Evet, bir süre kanar ancak burun deliklerinizi iyice sıkmaya devam ederseniz kanama kısa süre sonra duracaktır.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019