Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?


burun kanaması nedenleri

Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusu, gün içinde çeşitli nedenlerle burun kanaması yaşadığımızda pek çoğumuzun sıkça sorduğu bir sorudur. Özellikle sıcaklığa karşı hassas olan burun içindeki damalar bu durumun oluşmasının genel nedenleri arasındadır.

Burun kanaması nedenleri üzerine bazı tespitlerde bulunmamız, özellikle böyle bir durumla karşılaştığımızda kanamanın durdurulmasını daha kolay hale getirecektir. Peki, burun neden kanar? Şimdi kısaca buna bakalım.


Burun Kanamasının Nedenleri

Burun kanaması oldukça yaygın bir durumdur. Nedenleri bazen korkutucu olsa bile, nadiren ciddi bir hastalığın habercisidir.

Burnumuz, arka bölümünde ve yüzümüze yakın bölümlerinde olmak üzere oldukça fazla sayıda damar içeren bir organımızdır. Ayrıca oldukça narin ve çabuk kanayabilen bir yapıya sahiptir.

Burun kanaması özellikle 3-10 yaş arasındaki çocuklarda ve yetişkinlerde yaygındır.

Burun kanamasının iki türü vardır: Burnun ön kısmındaki damarlarda meydana gelen kanama olan anteriyor (ön) kanama ve burnun arka bölümünde ya da derin kısmında oluşan arka kanamadır. Bazı durumlarda kan, boğazımızdan aşağı akabilir. Bu nedenle arka burun kanamaları tehlikeli olabilen kanamalar olarak değerlendirilirler.

Burun kanamalarının nedenlerine baktığımızda aslında birçok nedeni olabildiği anlaşılmaktadır. Ani ya da seyrek gerçekleşen burun kanamaları nadiren ciddidir. Fakat eğer sık sık burnunuz kanıyorsa, o zaman daha ciddi bir problem olabilir.

Burun kanaması nedenleri arasında en yaygın olanı kuru havadır. Merkezi ısıtma sistemi kullanmak ve kuru iklimde yaşamak burnumuzun içindeki dokuları ve de burun membranını kurutmaktadır. Bu kuruma ise burun içinde kabuklaşmaya neden olur. Bu ise burun içinde kaşıntıya neden olduğu için, kaşıdıkça kanama ihtimali artmaktadır.

Ayrıca alerji, soğuk algınlığı ve sinüs problemleri için soğuk algınlığı ve konjesyon giderici ilaçların kullanımı da burun boşluklarını kurutarak kanamaya neden olabilir.

Alerjik vb. nedenlerle sık burun akması da burun kanamasının nedenleri arasındadır.


Burun kanamasının diğer yaygın nedenleri ise şöyledir:

Buruna yabancı bir cisim sokmak ya da burun kurcalamak

Kimyasal uyarıcılar

Alerjik tepkime

Buruna darbe almak

Tekrarlayan hapşırık

Soğuk Hava

Üst solunum enfeksiyonu

Fazla aspirin kullanmak (doz aşımı)

Yüksek tansiyon

Kanama hastalıkları

Kan pıhtılaşması hastalıkları

Kanser

Unutmamak gerekir ki her burun kanaması ciddi nedenlere dayanmaz ve tıbbi bir müdahale gerektirmez. Ancak burundaki kanama 20 dakikadan daha uzun sürüyorsa, bununla ilgili tıbbi bir müdahale gerekli olabilir. Bu nedenle böyle bir durum söz konusuysa mutlaka uzman bir hekime gitmeniz gerekir.


Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun kanaması tedavisi kanamanın türüne ve nedenine bağlı olarak farklılık gösterir.

Eğer burunda anteriyor (ön) kanama varsa, kan genze doğru değil de burun deliğimizden akar. Bu durumda yapılması gereken öncelikle oturmak ve parmaklarımızla burnumuzu, hava geçmeyecek şekilde, sıkmaktır. 10 dakika kadar burun deliklerimizi sıkarak bekledikten sonra yavaşça parmaklarımızı çekelim ve bir süre ağzımızdan nefes alıp verelim.   

Önemli bir nokta da kafanızı arkaya atmamamız ya da yatmamamız gerektiğidir. Yatmak kanımızı yutmamıza ve midemizin tahriş olmasına sebep olabilir. Eğer 10 dakika burnumuzun deliklerini sıkmamıza rağmen kanama durmadıysa, aynı işlemi tekrarlamamız gerekecektir.

Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusu için bir başka yanıt ise burnumuzun üstüne 10 dakika kadar soğuk pres uygulamaktır.

Uygulanabilecek bir diğer yöntem ise temiz bir pamuk ya da mendil ile burun deliğine fazla bastırmadan kanı durdurmaktır. Bu işlemi yaparken yine oturur pozisyonda olmamız gerekmektedir.  

Bu işlemlerin ardından bir süre ağır bir şey kaldırmamak, hapşırmamak ve tuvalette ıkınmamak da kanamanın yeninden başlamaması için önemlidir.

Eğer burunda arka kanama varsa, kan boğazımızdan akıyor demektir. Burnun arka bölümünde olan bu kanamalar yaygın değildir ve ön kanamaya göre daha ciddi nedenleri olabilir. Arka burun kanamalarını evde tedavi etmek mümkün değildir. Bu yüzdende eğer kanımız boğazımızdan akıyorsa, mutlaka bir hastanenin acil ünitesine başvurmamız gerekmektedir.


Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Burun kanamasını önlemek için yapılması gereken bazı maddeler vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Evimizdeki havayı nemli hale getirmek için nemlendirici cihazlar kullanmak
Burnumuzu kurcalamaktan kaçınmak
Kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı aspirin kullanırken önerilen dozu aşmamak
Doktorumuz tavsiye ederse, tuz içeren burun sıpreyi kullanmak


Burun kanaması nasıl durdurulur? Sorusuna yanıt vermeye çalıştığım bu yazıda eğer sizlerin de eklemek veya sormak istediğiniz noktalar olursa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyiniz.


Kaynaklar

*


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Kafayı arkaya atmak zararlı mı yani? Orayı tam anlamadım. Kafayı arkaya atmayinca da sürekli kanamaya devam ediyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kafanızı geriye atmanız ya da uzanmak akan kanın soluk borumuzdan midemize akmamıza neden oluyor. Bu da mide rahatsızlık yaratıyor. Bundan dolayı dik pozisyonda oturun dedim. Evet, bir süre kanar ancak burun deliklerinizi iyice sıkmaya devam ederseniz kanama kısa süre sonra duracaktır.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.