Geniz Akıntısı Nedir? Neden Olur?


Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısı nedir? Sorusu birçok insanın günlük yaşamını ve sağlığını olumsuz şekilde etkilediğinden dolayı geniz akıntısı nedenleri üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Geniz akıntısı, burnumuzun arkası ve boğazımızda meydana gelen mukus oluşumudur. Her ne kadar doğrudan bir hastalık olarak değerlendirilmese de, burun ve boğazda oluşan aşırı mukus başka hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Aslında hem boğazımızda hem de burnumuzda normal oranda mukus üretilir. Bu mukus normal düzeydeyken enfeksiyonla savaşır, burun boşluğunu nemli tutar ve yabancı maddelere karşı bir filtre görevi görür.

Vücudumuz ekstra mukus üretmeye başladığında boğazımızın arka kısmında doluluk hissederiz. Ayrıca sanki burnumuzun içinden boğazımıza bir şey akıyormuşçasına bir hisse kapılırız. İşte geniz akıntısı nedir? Sorusuna verilebilecek en net yanıt aslında budur.  


Geniz Akıntısı Nedenleri

Yukarıda da söylediğim gibi burnumuz aslında burnumuzu temiz tutmak, enfeksiyonla savaşmak ve yabancı maddelerin girişini önlemek için sürekli olarak mukus üretir. Ancak sinüzit gibi iltihaplı oluşumlar, enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, alerjiler veya bakteriyel enfeksiyonlar mukusun miktarının gittikçe artmasına yani genizakıntısına neden olur.

Buna ek olarak bazı durumlarda reflü ya da gastroözofageal reflü hastalığı da geniz akıntısına neden olabilmektedir.

Peki, geniz akıntısının başka nedenleri yok mu? Evet var. Şimdi kısaca liste halinde bunların neler olduğuna bakalım:

⚫ Ani ısı değişimi

⚫ Grip ya da soğuk algınlığı gibi hava yoluyla bulaşan enfeksiyonlar

⚫ Sinüs enfeksiyonları

⚫ Hamilelik

⚫ Kuru hava

⚫ Aşırı baharatlı/acılı yemekler

⚫ Bazı tansiyon ve doğum kontrol ilaçları


Geniz Akıntısı Belirtileri

Geniz akıntısının belirtilerinden en bilinen ve yaygın olanı boğazdan aşağı akan mukus hissi olarak tanımlanır. Bu his sürekli olarak boğazı temizleme gereksinimi, boğaz ağrısı ve öksürüğe de neden olur. Alerjiler devrede olduğundaysa, birçok insanda burunda kaşıntı, gözlerde kaşıntı ve sulanma ve baş ağrısı da görülür. Eğer geniz akıntısı olan kişi aynı zamanda astım hastasıysa, nefes alırken hırıltı ve zorlanmaya da neden olur.

Geniz akıntısı neden olur? Sorusunun yanıtlarını vermeye çalıştığım bu yazıda geniz akıntısının tedavilerinde de bahsedeceğim.

Tedavi yöntemlerinden söz etmeden önce son olarak şunu eklemem gerekir: Geniz akıntısı neden oluşur? Sorusunu yanıtlarken bunu unuttuğumu fark ettim. Geniz akıntısı bu belirtilerin dışında nefes darlığı, burun tıkanması, göğüste hırıltı ya da şiddetli öksürüğün de nedeni olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden uzman bir doktora gidilmesi gerekir.Bu başlık altında esasen geniz akıntısının tedavi yolları üzerine konuşmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Birçok insan geniz akıntısını ufak bir sorun olarak görüp doktora gitmeden evde çözüm üretmek istiyor. Her ne kadar evde uygulanabilecek bazı yollar olsa da ben şimdiden uzman bir doktora giderek kalıcı ve kesin bir çözüm öneririm.

Geniz akıntısına evde ne iyi gelir? Diye soranlara evde de bu rahatsızlık çözüm yolları olduğunu söyleyebilirim.

Bu yollardan ilki herkesin evinde olan burun spreyleridir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki her burun spreyi geniz akıntısını kesmeyebilir. Bunun için bir eczacıya danışmanız daha uygun olur.

Bir diğer tedavi yolu ise neti pot denilen ve burnunuzun bir deliğine çektiğiniz suyun diğer burun deliğinizden çıkmasını sağlayarak genzi açan üründür. Daha önce bu tür bir ürünü ben de kullandım ancak alışkın olmadığım için uzun süre kullanamadım. Ancak aşırı mukusun atılmasına yardımcı olabilecek bir araç olarak masamızın üstünde durmasına fayda var.

Geniz akıntısının evde tedavisi için bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise uyurken başınızın durumudur. Başınızı biraz yukarıda kalacak şekilde destekleyerek uyumamız bizi uykuda daha rahat ettirecektir.

Geniz akıntısından korunmak ve de etkilerini azaltmak için diğer bir geniz akıntısı doğal tedavisi de bol su içmektir. Bol su içmek burun deliklerinizi nemlendireceğinden bu hastalığın verdiği rahatsızlığı azaltır. Ayrıca çay ve çorba gibi sıcak içecekleri tüketmekte önemlidir. Çünkü mukus bu yolla gevşer ve incelir.

Bir diğer yapılabilecek pratik tedavi ise normalden biraz daha uzun süre sıcak duş almaktır. Bu da dikkate değer yöntemlerden biridir.

Geniz akıntısının etkisi azaltmak için kullanılabilecek başka bir yöntem ise her gün tuzlu suyla ağız çalkalamaktır.

Geniz akıntısı nedir? sorusunun cevaplarını aktarmaya çalıştığım bu yazımda evde geniz akıntısı tedavisi için uygulanabilecek son madde ise geniz akıntısına nemin iyi gelmesidir. Bunun için evinizdeki nem miktarını artırabilecek ufak bir buhar cihazı koymanız da hastalığınıza iyi gelecektir.

Kaynaklar

*

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Merhaba bi sorum olacak. Sigara geniz akıntısı yapar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alerjik bir hastalığınız var mı? Astım, bronşit gibi. Bu hastalıklardan biri ya da birkaçı varsa sigara geniz akıntısı ve balgama neden olur.

   Sil
 2. Benim geniz akintim hiç geçmiyo ya. Ne yaptıysam olmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, geçmiyorsa alerjik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle iyi bir kulak burun boğaz doktoruna gitmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.