Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın


kalp hastalıklarından korunmak

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.

Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.

Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde isterseniz bir spor salonunda hafta da 1 saat yapmanız kalp krizi ihtimalinizi %70’e kadar düşürmektedir. Yanlış anlamayın sakın… Ben söylemiyorum, yapılan araştırmalar söylüyor. Araştırmanın linkini yazının en altına koyacağım.

Iowa Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmada 13.000 yetişkinin egzersiz, kalp ve sağlıkları analiz edilmiştir. Araştırmacıların araştırmada sadece kalp, felç ve diğer ölümcül kardiyovasküler hastalıklara odaklandıklarını da belirtmeliyim.


Peki, Bu Egzersiz Nedir?

Araştırmayı gerçekleştiren araştırmacılar ‘ağırlık antrenmanı’ (strength train) gerçekleştiren insanların yukarıda sözü edilen 3 hastalığa yakalanma riskinin çok düşük olduğunu keşfetmişlerdir. Peki, İngilizcede ağırlık antrenmanı demek olan bu çalışma tam olarak nasıl bir çalışmadır?

Yabancı kaynaklarda geçen ifade tam olarak “lifting weights” şeklindeki tabirdir. Yine çevirisine baktığımızda ağırlık kaldırma anlamına geldiğini sizler de görebilirsiniz. Ancak burada kastedilen egzersizin açıkça ‘bench press’ denilen ve spor salonlarında çokça kullanılan egzersizlerden biridir.

Araştırmayı yürüten ekipteki profesörlerden biri olan Duck-chul Lee şöyle diyor: “İnsanlar ağırlık kaldırmada çok fazla zaman harcamaları gerektiğini düşünüyorlar. Ancak günde 5 dakikadan daha az zaman ayırarak 2 set halinde bench press yapılması oldukça etkili bir yöntemdir.”

Tabi bench press burada bir ağırlık aleti örneği olarak durmaktadır. Evinizde yeriniz yoksa bench press satın almanız biraz zor. Ancak onun yerine evde kullanabileceğiniz ve vücudunuzun üst bölgesini çalıştırabileceğiniz başka aletler de bulabilirsiniz.

bench press yapmak


Son olarak eklemek istediğim nokta her gün 5 dakika ağırlık çalışma amacınızın vücut geliştirmek ve vücudu şişirmek olmadığını unutmamanızdır. Ayrıca günde çok kısa süre yapacağınız bu egzersizi elinizden geldiğince yaşam şekli haline getirebilmeniz de oldukça önemlidir.

Kaynak:Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Mehmet Sevinç8 Aralık 2018 15:01

  Selam, normal body yapmakta aynı etkiyi yaratır mı? Ben 1 yıldır body yapıyorum ve çok iyiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaynakta öyle bir şey demiyor. Benim anladığım kadarıyla günde sadece 5-10 dakikalık ancak sürekli yapılan bir antrenman gibi düşünebilirsiniz.

   Sil
 2. Ben yürüş yapmak kalbe daha faydalı diye biliyorum. Her gün 30 dakika yürüyoruz eşimle bu yüzden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler. Yürüyüş yapmak genel olarak bütün vücudumuzu çalıştıran bir aktivitedir. Bu araştırmada sadece kalp hastalıkları ve kalp krizi baz alınmış ve her gün 10 dakika ağırlık çalışması yapmanın kalbe çok faydalı olduğu belirtilmiştir. Sizin vaktiniz varsa yürüyüş yapın tabi. Ek olarak 10 dakika da ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Sevgiler...

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.