Ana içeriğe atla

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın


kalp hastalıklarından korunmak

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.

Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.

Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde isterseniz bir spor salonunda hafta da 1 saat yapmanız kalp krizi ihtimalinizi %70’e kadar düşürmektedir. Yanlış anlamayın sakın… Ben söylemiyorum, yapılan araştırmalar söylüyor. Araştırmanın linkini yazının en altına koyacağım.

Iowa Üniversitesi tarafından yapılan bu araştırmada 13.000 yetişkinin egzersiz, kalp ve sağlıkları analiz edilmiştir. Araştırmacıların araştırmada sadece kalp, felç ve diğer ölümcül kardiyovasküler hastalıklara odaklandıklarını da belirtmeliyim.


Peki, Bu Egzersiz Nedir?

Araştırmayı gerçekleştiren araştırmacılar ‘ağırlık antrenmanı’ (strength train) gerçekleştiren insanların yukarıda sözü edilen 3 hastalığa yakalanma riskinin çok düşük olduğunu keşfetmişlerdir. Peki, İngilizcede ağırlık antrenmanı demek olan bu çalışma tam olarak nasıl bir çalışmadır?

Yabancı kaynaklarda geçen ifade tam olarak “lifting weights” şeklindeki tabirdir. Yine çevirisine baktığımızda ağırlık kaldırma anlamına geldiğini sizler de görebilirsiniz. Ancak burada kastedilen egzersizin açıkça ‘bench press’ denilen ve spor salonlarında çokça kullanılan egzersizlerden biridir.

Araştırmayı yürüten ekipteki profesörlerden biri olan Duck-chul Lee şöyle diyor: “İnsanlar ağırlık kaldırmada çok fazla zaman harcamaları gerektiğini düşünüyorlar. Ancak günde 5 dakikadan daha az zaman ayırarak 2 set halinde bench press yapılması oldukça etkili bir yöntemdir.”

Tabi bench press burada bir ağırlık aleti örneği olarak durmaktadır. Evinizde yeriniz yoksa bench press satın almanız biraz zor. Ancak onun yerine evde kullanabileceğiniz ve vücudunuzun üst bölgesini çalıştırabileceğiniz başka aletler de bulabilirsiniz.

bench press yapmak


Son olarak eklemek istediğim nokta her gün 5 dakika ağırlık çalışma amacınızın vücut geliştirmek ve vücudu şişirmek olmadığını unutmamanızdır. Ayrıca günde çok kısa süre yapacağınız bu egzersizi elinizden geldiğince yaşam şekli haline getirebilmeniz de oldukça önemlidir.

Kaynak:Yorumlar

 1. Mehmet Sevinç8 Aralık 2018 15:01

  Selam, normal body yapmakta aynı etkiyi yaratır mı? Ben 1 yıldır body yapıyorum ve çok iyiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaynakta öyle bir şey demiyor. Benim anladığım kadarıyla günde sadece 5-10 dakikalık ancak sürekli yapılan bir antrenman gibi düşünebilirsiniz.

   Sil
 2. Ben yürüş yapmak kalbe daha faydalı diye biliyorum. Her gün 30 dakika yürüyoruz eşimle bu yüzden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, yorumunuz için teşekkürler. Yürüyüş yapmak genel olarak bütün vücudumuzu çalıştıran bir aktivitedir. Bu araştırmada sadece kalp hastalıkları ve kalp krizi baz alınmış ve her gün 10 dakika ağırlık çalışması yapmanın kalbe çok faydalı olduğu belirtilmiştir. Sizin vaktiniz varsa yürüyüş yapın tabi. Ek olarak 10 dakika da ağırlık çalışması yapabilirsiniz. Sevgiler...

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019