Ana içeriğe atla

Su Zehirlenmesi Nedir?


çok su içersek ne olur?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?

Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.

Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.


Su Zehirlenmesinin Nedenleri

Su zehirlenmesi denilen hastalığın altında yatan neden aslında sodyum seviyesidir. Çünkü sodyumun görevi sıvının vücudumuzdaki dengesini sağlayarak hücrelere düzenli ulaşmasını sağlamaktır. Çok fazla su içmek bir dengesizliğe neden olur ve kanımızdaki su hücrelerimize hücum etmeye başlayarak hücrelerin şişmesine sebep olur.

Beynimizin içindeki hücrelerin bundan dolayı şişmesi ise ciddi sonuçlara doğurabilecek bir durumdur ve acil bir tedavi gerektirir.

Su zehirlenmesi vakaları bazen bebeklerde de görülebilir. Bebeklerin vücudu zayıf olduğundan dolayı vücutları fazla miktarda suyu idare edemez. Bu yüzden doktorlar yenidoğanlara ve bebeklere sadece süt ve mama yedirilmesi gerektiğini ifade ederler.


Su Zehirlenmesinin Belirtileri

Su zehirlenmesinin hücrelerin şişmesinden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğunu yukarıda belirtmiştim.

Beynimizdeki hücrelerin şişmesi ise kafatasımızın içerisindeki basıncı arttıracaktır. Bu basınç su zehirlenmesinin ilk belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar şöyledir:

Baş ağrısı
Mide bulantısı
Kusma

Daha şiddetli vakalarda ise aşağıdaki durumlarda görülebilir:

Tansiyonda yükselme
Kafa karışıklığı
Çift görme
Uyuşukluk/Sersemleme
Nefes alıp vermede zorlanma
Kaslarda zayıflık ve kramplar

Beynimize aşırı sıvı yüklenmesi beyin ödemi (Serebral Ödem) denir. Bu ödem beyni etkileyerek sinir sistemimizin işlevini yitirmesine neden olur.

su zehirlenmesi neden olur

Su Zehirlenmesi Öldürür Mü?

Kazayla aşırı su tüketmek çok uç bir durum olduğu için, bundan dolayı olan ölüm vakaları kayıt altına alınmıştır.

Dünya genelinde su zehirlenmesi vakaları genellikle askerlerde rapor edilmektedir.

Amerikan Ordusuna ait bir kayıtta aşırı su tüketiminden dolayı su zehirlenmesi görülen 17 askerden söz edilmiştir. Askerlerin kanlarındaki sodyum seviyesi normalde 140 mmol/L olması gerekirken, yapılan tahlillerde askerlerin sodyum seviyeleri 115-130 mmol/L arasında çıkmıştır.

Bir başka raporda ise sadece birkaç saat içinde 10-20 litre arası su içmiş olan 3 askerin hiponatremi ve beyin ödemi yüzünden öldüğü kayıt altına alınmıştır.

Su zehirlenmesi spor esnasında, özellikle de dayanıklılık sporlarında meydana gelebilir. Bu sporlarda vücudun susuz kalmamasını önlemek için vücutta aşırı sıvı artışı sık görülür. Bundan dolayı da su zehirlenmesi büyük spor organizasyonları sırasında sıkça meydana gelir.

2002 yılındaki Boston Maratonu’nda katılımcıların %13’ünde hiponatremi (su zehirlenmesi) belirtileri görülmüştür. Sodyum seviyelerinin 120 mmol/L altına düşmesiyle kritik su zehirlenmelerinin görülme yüzdesi ise % 0.06’dır.

Yine bir başka dosyada ise bir maraton sonrasında atletlerden birine kan testi yapılmıştır. Atletin sodyum seviyesinin 130 mmol/L altında olduğu görülmüştür. Daha sonra ise atlette hidrosefali (beyinde su toplanması) ve beyin herniasyonu ortaya çıkmıştır. Bu hastalıklar ise koşucunun ölmesine neden olmuştur.


Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Su içme miktarının aslında belli bir oranı yoktur. Çünkü herkesin bünyesi farklı olduğu, suya olan ihtiyaçta farklılık gösterir.

Ne kadar suya ihtiyacımız olduğunu anlayabilmek için bazı önemli kriterler vardır. Bunlar arasında ağırlığımız, fiziksel aktivitelerimiz ve iklim oldukça önemlidir.

Institute of Medicine erkeklerde günlük içilmesi gereken su miktarını 3.7 litre; kadınlarda ise 2.7 litre olarak önermektedir. Fakat bu önerilen miktarların aldığımız diğer sıvılar ve gıdalardaki suyu da içerdiğini unutmamak gerekir. Yani bu rakamlar toplam sıvı alımını ifade etmektedirler.

Bazı insanlar her ne kadar 8X8 kuralını uygulasalar da, günde 8 bardak su, bu kural keyfi ve bilimsel olmayan bir kuraldır.


Kaynaklar:
* 

Yorumlar

  1. Yani bi tek askerlerin başına mı gelir su zehirlenmesi? Normal insanda olmuyor mu bu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sence oylö bişey olabilir mi? Dikkatli oku yaziyi.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019