Su Zehirlenmesi Nedir?


çok su içersek ne olur?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?

Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.

Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.


Su Zehirlenmesinin Nedenleri

Su zehirlenmesi denilen hastalığın altında yatan neden aslında sodyum seviyesidir. Çünkü sodyumun görevi sıvının vücudumuzdaki dengesini sağlayarak hücrelere düzenli ulaşmasını sağlamaktır. Çok fazla su içmek bir dengesizliğe neden olur ve kanımızdaki su hücrelerimize hücum etmeye başlayarak hücrelerin şişmesine sebep olur.

Beynimizin içindeki hücrelerin bundan dolayı şişmesi ise ciddi sonuçlara doğurabilecek bir durumdur ve acil bir tedavi gerektirir.

Su zehirlenmesi vakaları bazen bebeklerde de görülebilir. Bebeklerin vücudu zayıf olduğundan dolayı vücutları fazla miktarda suyu idare edemez. Bu yüzden doktorlar yenidoğanlara ve bebeklere sadece süt ve mama yedirilmesi gerektiğini ifade ederler.


Su Zehirlenmesinin Belirtileri

Su zehirlenmesinin hücrelerin şişmesinden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğunu yukarıda belirtmiştim.

Beynimizdeki hücrelerin şişmesi ise kafatasımızın içerisindeki basıncı arttıracaktır. Bu basınç su zehirlenmesinin ilk belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar şöyledir:

Baş ağrısı
Mide bulantısı
Kusma

Daha şiddetli vakalarda ise aşağıdaki durumlarda görülebilir:

Tansiyonda yükselme
Kafa karışıklığı
Çift görme
Uyuşukluk/Sersemleme
Nefes alıp vermede zorlanma
Kaslarda zayıflık ve kramplar

Beynimize aşırı sıvı yüklenmesi beyin ödemi (Serebral Ödem) denir. Bu ödem beyni etkileyerek sinir sistemimizin işlevini yitirmesine neden olur.

su zehirlenmesi neden olur

Su Zehirlenmesi Öldürür Mü?

Kazayla aşırı su tüketmek çok uç bir durum olduğu için, bundan dolayı olan ölüm vakaları kayıt altına alınmıştır.

Dünya genelinde su zehirlenmesi vakaları genellikle askerlerde rapor edilmektedir.

Amerikan Ordusuna ait bir kayıtta aşırı su tüketiminden dolayı su zehirlenmesi görülen 17 askerden söz edilmiştir. Askerlerin kanlarındaki sodyum seviyesi normalde 140 mmol/L olması gerekirken, yapılan tahlillerde askerlerin sodyum seviyeleri 115-130 mmol/L arasında çıkmıştır.

Bir başka raporda ise sadece birkaç saat içinde 10-20 litre arası su içmiş olan 3 askerin hiponatremi ve beyin ödemi yüzünden öldüğü kayıt altına alınmıştır.

Su zehirlenmesi spor esnasında, özellikle de dayanıklılık sporlarında meydana gelebilir. Bu sporlarda vücudun susuz kalmamasını önlemek için vücutta aşırı sıvı artışı sık görülür. Bundan dolayı da su zehirlenmesi büyük spor organizasyonları sırasında sıkça meydana gelir.

2002 yılındaki Boston Maratonu’nda katılımcıların %13’ünde hiponatremi (su zehirlenmesi) belirtileri görülmüştür. Sodyum seviyelerinin 120 mmol/L altına düşmesiyle kritik su zehirlenmelerinin görülme yüzdesi ise % 0.06’dır.

Yine bir başka dosyada ise bir maraton sonrasında atletlerden birine kan testi yapılmıştır. Atletin sodyum seviyesinin 130 mmol/L altında olduğu görülmüştür. Daha sonra ise atlette hidrosefali (beyinde su toplanması) ve beyin herniasyonu ortaya çıkmıştır. Bu hastalıklar ise koşucunun ölmesine neden olmuştur.


Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Su içme miktarının aslında belli bir oranı yoktur. Çünkü herkesin bünyesi farklı olduğu, suya olan ihtiyaçta farklılık gösterir.

Ne kadar suya ihtiyacımız olduğunu anlayabilmek için bazı önemli kriterler vardır. Bunlar arasında ağırlığımız, fiziksel aktivitelerimiz ve iklim oldukça önemlidir.

Institute of Medicine erkeklerde günlük içilmesi gereken su miktarını 3.7 litre; kadınlarda ise 2.7 litre olarak önermektedir. Fakat bu önerilen miktarların aldığımız diğer sıvılar ve gıdalardaki suyu da içerdiğini unutmamak gerekir. Yani bu rakamlar toplam sıvı alımını ifade etmektedirler.

Bazı insanlar her ne kadar 8X8 kuralını uygulasalar da, günde 8 bardak su, bu kural keyfi ve bilimsel olmayan bir kuraldır.


Kaynaklar:
* 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Yani bi tek askerlerin başına mı gelir su zehirlenmesi? Normal insanda olmuyor mu bu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sence oylö bişey olabilir mi? Dikkatli oku yaziyi.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.