Ana içeriğe atla

Uykuda Panik Atak Neden Olur?


gece panik atak

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.  

Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.

Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.


Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüksek bir yerden düşercesine uyanmak ve ölüm korkusu en tipik belirtilerdir.

Gece panik atakları gece kâbuslarından farklıdır çünkü hastalar genellikle sabah uyandıklarında panik atakları hatırlarlar. Gece panik atakları üzerine yapılmış bazı bilimsel çalışmalarda panik atakların orta seviyedeki uyku esnasında gerçekleşmeye yatkın oldukları saptanmıştır. Eğer gece panik atak geçiriyorsanız bu, gün içinde de panik atak geçirme ihtimalinizin olduğunu ya da atakların epilepsi veya uyku apnesi gibi bir diğer hastalığın sonucunda oluştuğu söylenebilir.   Panik ataklar genellikle birkaç belirtinin bir araya gelmesi neticesinde meydana gelirler. Bunlar korku, anksiyete, kaygı ve aşağıdaki belirtilerden biri sonucudur:

Göğüste ağrı hissetmek

Hızlı nefes alıp vermek

Aşırı terleme

Kusma ya da karın ağrısı

Ölüm korkusu

Delirme veya kontrolünü kaybetme korkusu

Ellerde ve ayaklarda yoğun karıncalanma hissi

Kendine yabancılaşma

Ani sıcak basması ya da üşüme ve titreme


Panik atak geçiren kişiler üzerine yapılan çok sayıda araştırma bu hastalığın aslında depresyon gibi mental sağlık sorunları, fobiler, agorafobi ve yeme bozuklukları gibi hastalıkları olan insanlarda daha fazla meydana geldiğini ortaya koymaktadır.

İki tip panik atak vardır. Bunlar: Beklenen ve beklenmeyen panik ataklardır. Beklenen panik atakları çevresel uyaranlar tarafından tetiklenirler. Örneğin, yükseklik korkusu olan biri uçağa bindiğinde ya da yüksek bir yere çıktığında panik atak geçirebilir. Bu beklenen bir panik ataktır.

Beklenmeyen panik ataklar ise herhangi bir neden ya da tetikleyici olmadan aniden meydana gelen panik ataklardır. Bu ataklar beklenmedik şekilde ortaya çıktıkları için aşırı şiddetli ve korkutucu olabilmektedirler. Beklenmedik panik ataklar sıklıkla panik bozuklukla birlikte meydana gelirler. Bu tip ataklar ayrıca uyku esnasında da ortaya çıkarlar. Bu nedenle uyku sırasındaki panik ataklar da beklenmeyen panik ataklar arasındadır.


Gece Panik Atakları Neden Olur?

Panik ataklar genellikle gündüz uyanıkken gerçekleşirler. Ancak bu atakların geceleri uyurken de gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez. Bilindiği gibi gece panik atakları, daha çok uyku bozukluklarıyla ve gün boyunca düşündüklerimizin bize hissettirdikleriyle ilgilidirler.

Panik atak hakkındaki her şey genellikle çok korkutucu bir tecrübe olarak algılanır ama eğer ataklar uyku sırasında olursa daha da korkunç hale gelebilmektedir. Örneğin siz göğüs ağrısı, titreme ya da aşırı hızlı kalp atımı gibi bir fiziksel nedenden dolayı uyanabilirsiniz. Bu durumda siz bunun rüya mı yoksa gerçek mi olduğunu anlamaya çalışırken kafanız karışacak kendinizi kendinizin dışındaymışçasına yabancılaşmış hissedeceksiniz.

panik atak belirtileri

Uykuda Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Uykuda gelen çoğu panik atağa bakıldığında düzensiz ya da hızlı kalp atımı, hızlı ve derin nefes almak ve solunumda zorlanma şeklinde belirtiler görülmektedir.

Yine en karakteristik belirtilerden biri uyurken aniden kolların ve bacakların seğirmesidir. Buna ellerde ve ayaklarda karıncalanma da genellikle eşlik etmektedir.

Bazı kişiler ise gece panik atakları sırasında göğüs ağrısı veya fenalık hissi yaşadıklarını ifade etmektedirler. Ayrıca gece panik atak geçiren bazı kişiler de kalp krizi geçirdiklerini sanarak 
uyandıklarıyla ilgili bilgi vermişlerdir.

Uykuda panik atak geçiren insanlarda görülen en yaygın belirtilerden bir diğeriyse yoğun şeklide terlemedir. Terlemenin yanında gece panik atak geçiren kişilerin vücut sıcaklıklarında ki değişimlerde eşlik eder. Buna göre kişiler de ani sıcak basması ya da üşüme görülebilir.

Son olarak gece panik atağının en tipik belirtisi gün içindeki panik ataklarla aynı olan yoğun korku ya da ölüm korkusudur.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019