Uykuda Panik Atak Neden Olur?


gece panik atak

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.  

Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.

Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.


Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüksek bir yerden düşercesine uyanmak ve ölüm korkusu en tipik belirtilerdir.

Gece panik atakları gece kâbuslarından farklıdır çünkü hastalar genellikle sabah uyandıklarında panik atakları hatırlarlar. Gece panik atakları üzerine yapılmış bazı bilimsel çalışmalarda panik atakların orta seviyedeki uyku esnasında gerçekleşmeye yatkın oldukları saptanmıştır. Eğer gece panik atak geçiriyorsanız bu, gün içinde de panik atak geçirme ihtimalinizin olduğunu ya da atakların epilepsi veya uyku apnesi gibi bir diğer hastalığın sonucunda oluştuğu söylenebilir.   Panik ataklar genellikle birkaç belirtinin bir araya gelmesi neticesinde meydana gelirler. Bunlar korku, anksiyete, kaygı ve aşağıdaki belirtilerden biri sonucudur:

Göğüste ağrı hissetmek

Hızlı nefes alıp vermek

Aşırı terleme

Kusma ya da karın ağrısı

Ölüm korkusu

Delirme veya kontrolünü kaybetme korkusu

Ellerde ve ayaklarda yoğun karıncalanma hissi

Kendine yabancılaşma

Ani sıcak basması ya da üşüme ve titreme


Panik atak geçiren kişiler üzerine yapılan çok sayıda araştırma bu hastalığın aslında depresyon gibi mental sağlık sorunları, fobiler, agorafobi ve yeme bozuklukları gibi hastalıkları olan insanlarda daha fazla meydana geldiğini ortaya koymaktadır.

İki tip panik atak vardır. Bunlar: Beklenen ve beklenmeyen panik ataklardır. Beklenen panik atakları çevresel uyaranlar tarafından tetiklenirler. Örneğin, yükseklik korkusu olan biri uçağa bindiğinde ya da yüksek bir yere çıktığında panik atak geçirebilir. Bu beklenen bir panik ataktır.

Beklenmeyen panik ataklar ise herhangi bir neden ya da tetikleyici olmadan aniden meydana gelen panik ataklardır. Bu ataklar beklenmedik şekilde ortaya çıktıkları için aşırı şiddetli ve korkutucu olabilmektedirler. Beklenmedik panik ataklar sıklıkla panik bozuklukla birlikte meydana gelirler. Bu tip ataklar ayrıca uyku esnasında da ortaya çıkarlar. Bu nedenle uyku sırasındaki panik ataklar da beklenmeyen panik ataklar arasındadır.


Gece Panik Atakları Neden Olur?

Panik ataklar genellikle gündüz uyanıkken gerçekleşirler. Ancak bu atakların geceleri uyurken de gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez. Bilindiği gibi gece panik atakları, daha çok uyku bozukluklarıyla ve gün boyunca düşündüklerimizin bize hissettirdikleriyle ilgilidirler.

Panik atak hakkındaki her şey genellikle çok korkutucu bir tecrübe olarak algılanır ama eğer ataklar uyku sırasında olursa daha da korkunç hale gelebilmektedir. Örneğin siz göğüs ağrısı, titreme ya da aşırı hızlı kalp atımı gibi bir fiziksel nedenden dolayı uyanabilirsiniz. Bu durumda siz bunun rüya mı yoksa gerçek mi olduğunu anlamaya çalışırken kafanız karışacak kendinizi kendinizin dışındaymışçasına yabancılaşmış hissedeceksiniz.

panik atak belirtileri

Uykuda Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Uykuda gelen çoğu panik atağa bakıldığında düzensiz ya da hızlı kalp atımı, hızlı ve derin nefes almak ve solunumda zorlanma şeklinde belirtiler görülmektedir.

Yine en karakteristik belirtilerden biri uyurken aniden kolların ve bacakların seğirmesidir. Buna ellerde ve ayaklarda karıncalanma da genellikle eşlik etmektedir.

Bazı kişiler ise gece panik atakları sırasında göğüs ağrısı veya fenalık hissi yaşadıklarını ifade etmektedirler. Ayrıca gece panik atak geçiren bazı kişiler de kalp krizi geçirdiklerini sanarak 
uyandıklarıyla ilgili bilgi vermişlerdir.

Uykuda panik atak geçiren insanlarda görülen en yaygın belirtilerden bir diğeriyse yoğun şeklide terlemedir. Terlemenin yanında gece panik atak geçiren kişilerin vücut sıcaklıklarında ki değişimlerde eşlik eder. Buna göre kişiler de ani sıcak basması ya da üşüme görülebilir.

Son olarak gece panik atağının en tipik belirtisi gün içindeki panik ataklarla aynı olan yoğun korku ya da ölüm korkusudur.


Yorum Gönder

0 Yorumlar