Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum eksikliği nedenleri

Potasyum eksikliği hakkında konuşmadan önce kısaca potasyum nedir? Sorusunu yanıtlamak, potasyum eksiliği belirtileri üzerine konuşurken aktardıklarımızın daha net bir biçimde anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Potasyum yediğimiz gıdalarda bulunan bir mineraldir. Ayrıca potasyum bir elektrolittir. Elektrolitler vücudumuz boyunca elektriksel uyarılmanın gerçekleşmesini sağlarlar. Ayrıca vücudumuzun temel fonksiyonlarına da destek olurlar. Bu fonksiyonlar ise aşağıdaki gibidir:

Tansiyon

Vücudun su dengesi

Kasların gerilmesi

Sinirsel uyarım

Sindirim

Kalp ritmi

pH dengesi

Potasyum vücudumuz tarafından üretilmemektedir. Dışarıdan almak zorunda olmamız ise potasyum tüketimimizin dengeli olmasını gerektirmektedir.

Çok az miktarda potasyum tüketimi ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Ancak potasyum tüketimimizi abartarak çok fazla miktarda tüketirsek de geçici ya da uzun dönemli sağlık sorunlarının meydana gelmesine davetiye çıkarmış oluruz. Bundan dolayı potasyum alımımızın dengeli olması gerekir.

Böbreklerimizin sağlıklı şekilde çalışması da normal potasyum seviyesinde olmamıza bağlıdır. Çünkü böbreklerimiz idrar atımı vasıtasıyla aşırı derecede potasyumu vücudumuzdan atarlar.

Potasyum Kaynakları Nelerdir?

Potasyum yaygın olarak yiyecekler üzerinden vücudumuza aldığımız bir mineraldir. Peki, nedir bu kaynaklar? Potasyum eksikliği için ne yemeli?

Potasyum bakımından zengin kaynaklar şöyledir:

Kivi, kayısı, muz, portakal ve ananas gibi meyveler

Yeşil yapraklı sebzeler, yer elması, patates ve havuç gibi sebzeler

Yağsız kırmızı et

Tüm tahıl ürünleri

Fasulye, fındık ve cevizde de ciddi miktarda potasyum vardır.

İnsanların çoğu dengeli ve düzenli bir beslenmeyle zaten yeterli miktarda potasyum alırlar. Ancak bazen potasyum seviyesi düşük olan insanlar da olabilir. Bu kişiler uzman bir doktora gittiklerinde, doktorları genellikle potasyum takviyesi reçete etmektedirler.  

Potasyum Eksikliği Nedenleri

Bazı durumlar potasyum eksikliği ya da hipokalemiye neden olabilir. Bu şöyledir:

Böbrek hastalıkları

Aşırı idrara çıkmak

Aşırı terleme, kusma ve ishal


Bazı antibiyotiklerin aşırı kullanımı

Potasyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Potasyum eksikliğinin belirtileri eksiklik miktarının oranına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Potasyum seviyesinin geçici olarak düşmesinde herhangi bir belirti oluşmaz. Örneğin, yorucu bir çalışmayla vücudumuz terleme yoluyla potasyum kaybeder. Ancak dinlendikten, sıvı aldıktan ve yemek yedikten sonra, eksiklik vücudumuza zarar vermeden, potasyum seviyemiz normale döner.

Unutmamak gerekir ki potasyum eksikliği çok şiddetliyse bu hayati bir tehlike de oluşturabilir.

Potasyum eksikliğinin belirtileri arasında sık görülenler şöyledir:

Aşırı yorgunluk hissi

Kramplar, kas spazmları ya da zayıf hissetme

Düzensiz kalp atımları

Kabızlık, mide bulantısı ya da kusma

Potasyum eksikliği ya da hipokalemi kan testi sonucu ortaya çıkar.

Potasyum Eksikliğinin En Sık Görülen 8 Belirtisi


🔴 Zayıflık Ve Yorgunluk

Zayıflık ve yorgunluk potasyum eksikliğinin en sık görülen ilk belirtisidir.

Bu mineralin eksikliğinde meydana gelebilen zayıf ve yorgun hissetmenin birkaç nedeni bulunmaktadır.

Birincisi, potasyum kasların gerilmesine yardımcı bir mineraldir. Kanımızdaki potasyum seviyesi düştüğünde, kaslarımız daha zayıf gerilim üretirler. Bu da doğal olarak yorgun ve güçsüz hissetmemize neden olur.

Potasyum eksikliği ayrıca vücudumuzun aldığımız besinleri nasıl kullandığını etkiler. Bu bize yorgunluk hissi olarak yansır.

🔴 Kaslarda Kramp Ve Spazmlar

Kas krampları ani ve kontrolsüz kas kasılmalarıdır.

Kanımızdaki potasyum seviyesi düştüğünde meydana gelirler.

Hücrelerimizin içindeki potasyum beynimizden gelen ve gerilimi uyaran sinyallerin taşınmasına yardım eder.

Potasyum seviyemiz düştüğünde beynimiz bu sinyalleri etkili bir biçimde nakledemez. Bu durum ise kaslarımızdaki kramp ve gerilimin normalden daha uzun sürmesine neden olur.

Sindirim sorunun birçok neden olabilir. Bu nedenlerden bir tanesi de potasyum eksikliğidir.

Potasyum beynimizden sindirim sistemimizde bulunan kaslara sinyallerin taşınmasına destek olur. Bu sinyaller sindirim sistemimizdeki yiyeceklerin karıştırılması ve itilmesine yardım eden gerilmeyi teşvik ederler. Bu sayede de yediğimiz besinleri hazmedebiliriz.

Kandaki potasyum seviyesi normalin altına düştüğünde beynimiz bu sinyalleri etkili şekilde gönderemez. Bu nedenle de sindirim sistemimizde meydana gelen kasılıp-gevşeme eylemi zayıflar ve doğal olarak yiyeceklerin hareketi de yavaşlar.

Bu durum sonucunda şişkinlik ve kabızlık gibi problemler oluşmaya başlar.

🔴 Kalp Çarpıntıları

Hiç kalbinizin aniden, sert ve daha hızlı attığını fark ettiniz mi?

İşte bu his kalp çarpıntısı olarak bilinir ve genellikle stres veya anksiyete ile ilişkilidir. Fakat kalp çarpıntısının bir diğer nedeni de potasyum eksikliği olabilir.  

Bunun nedeni ise, potasyumun kalpteki hücrelerin dışı ve içindeki hareketinin kalp atımımızın düzenlenmesine yardım etmesidir.

Buna ek olarak, kalp çarpıntısı kalp ritim bozukluğu ya da düzensiz kalp atımıyla da ilişkili olabilir. Ancak bu hastalıkların da potasyum eksikliğiyle ilgisi bulunmaktadır.  

Kalp çarpıntısının aksine aritmi yani kalp ritim bozukluğu, ciddi kalp hastalıklarıyla ilişkili olabilir.

🔴 Kas Ağrısı Ve Sertleşmesi

Kas ağrıları ve sertleşmesi potasyum eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Bu belirtiler ani kas yıkımı olarak da bilinen rabdomiyolizin de belirtisi olabilir.

Kanımızdaki potasyum seviyesi kaslarımıza olan kan akışının düzenlenmesine yardım etmektedir. Potasyum seviyemiz şiddetli bir biçimde düştüğünde, kan damarlarımız gerilir ve kaslarımıza kan akışını kısıtlar.

Bunun bir diğer anlamıysa kas hücrelerimize daha az oksijen ulaşmasıdır. Bu durum kaslarımızın zorlanmasına ve çatlamasına neden olur. Bu da bize ağrı ve kas sertleşmesi olarak yansır.

🔴 Karıncalanma Ve Uyuşma

Potasyum eksikliği inatçı uyuşma ve karıncalanmalara sebep olabilir.

Bu durum parestezi olarak bilinir ve genellikle ayak, bacak, kollar ve eller de meydana gelir.

Potasyum sinir fonksiyonlarımız hayati öneme sahiptir. Kanımızdaki potasyumun yeterli seviyede olmaması sinir sinyallerimiz zayıflatır ve bu da karıncalanma-uyuşma sorununa neden olabilir.

Bu belirtilerin ara sıra görülmesi zararsızdır. Ancak karıncalanma ve uyuşmanın sürekli olmasının altında bir hastalık işareti de yatabilir. Eğer kalıcı olarak karıncalanma ve uyuşma yaşıyorsanız, ivedi biçimde uzman bir hekime gitmeniz önerilir.

🔴 Nefes Darlığı

Şiddetli seviyelerdeki potasyum eksikliği nefes alma güçlüğüne neden olabilir. Bunun nedeni vücudumuzun pek çok bölgesinde olduğu gibi potasyumun akciğerlerimizdeki gerilme ve genişlemeyi teşvik eden sinyalleri nakletmesidir.

Kanımızdaki potasyum seviyesi şiddetli biçimde düşerse, akciğerlerimiz uygun biçimde genişleyemez ve gerilemez. Tabi bu da kısa kısa nefes almamıza neden olur.

Ayrıca düşük potasyum seviyesi bize kısa nefesler aldırabilir. Bu da kalp atımlarımızın anormal şekilde atmasına neden olur. Bunun anlamı, kalbimizden vücudumuzun geri kalanına daha az kan pompalanmasıdır.

Kanımız vücudumuza oksijen taşır. Bu yüzden kan akışımızda meydana gelen bir değişme, nefes darlığına neden olabilir.

Ayrıca şiddetli potasyum eksikliği, akciğerlerimizin iflas etmesine neden olarak ölümcül olabilir.

🔴 Ruh Halinde Değişim

Potasyum eksikliği zihinsel yorgunluk ve ruh halimizdeki değişimle ilişkilendirilmektedir.

Düşük potasyum seviyeleri optimal beyin fonksiyonlarımızı sürdürmemize yardım eden sinyallerin aksamasına ya da bozulmasına neden olabilir.

Örneğin, zihinsel hastalığı olan (psikiyatrik) hastaların %20’sinin, daha önce potasyum eksikliği yaşamış oldukları bazı çalışmalarda tespit edilmiştir. (*)

Ancak yine de potasyum eksikliği ve ruh hali değişimi arasındaki bağlantının daha fazla çalışmayla ortaya konması gerekmektedir.


Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Valla ben de ruh halinde değişim çok şık oluyor. Potasyum testini devlet hastanesi yapar mı?

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.