Şekerli İçecekler Kalp Hastalıkları Riskini Artırıyor!


Kardiyovasküler hastalıkların nedenleri

Şekerli içecekler ve meşrubatlar üzerinde yapılan son bilimsel araştırmalara göre tatlandırılmış ve şekerli içecekler kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini arttırmaktadır.

Journal Circulation’da, Amerikan Kalp Derneği’nin yayını, yapılan yeni bir araştırmada fazla şekerli içecek tüketen insanların, ölüm riskinin şeker kullanmayan insanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür.    

Araştırmacılar çalışmada 37.000’in üzerinde erkek ve 80.000’in üzerinde kadından alınan verileri kullanmışlardır.

Araştırmada görevli ekip bu insanların vücut kitle indeksi, beslenme ve fiziksel aktivitelerini kontrol ettikten sonra, şekerli içeceklerin kardiyovasküler hastalıkların ve kanserin öldürme riskini daha da arttırdığını fark etmiştir.

Çalışma da ayrıca şekerin dışında tatlandırıcılar kullanılarak üretilmiş içeceklerin de ölümle arasındaki bağ incelenmiştir.

Buna göre araştırmacılar şekerli bir içeceğin yapay olarak tatlandırılmış bir içecekle değiştirilmesinin ölüm riskini biraz düşürdüğünü keşfetmişlerdir. Ancak dört ve üzeri sayıda yapay tatlandırıcı içeren içecek tüketiminin özellikle kadınlarda daha yüksek ölüm riskiyle ilişkili olduğu da anlaşılmıştır.

Bu nedenle çalışmayı yürüten ekipten doktorlar şekerli ve yapay tatlandırıcı içeren içecekler yerine sadece su içilmesini öneriyorlar. Hatta birçok hazım sorununda oldukça faydalı olan diyet soda yerine de suyun daha sağlıklı bir seçim olacağını ifade ediyorlar.

Kardiyovasküler Hastalıkların Yaygınlığı

Kardiyovasküler hastalıklar ABD baz alındığında, ölüm nedenlerine bakıldığında, yaklaşık olarak her 3 ölümden 1’i olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca kardiyovasküler hastalıklar, her yıl tüm kanser türlerinden ve kronik solunum yolu hastalıklarından daha fazla ölümden sorumludur ve dünya genelinde de ölümlerin en önde gelen nedenidir.

Buna ek olarak, çok sayıda risk faktörü de kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilidir. Bunların en başında sigara tüketimi gelir. Ayrıca yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği de bunlar arasındadır.

Unutmamak gerekir ki, kalp damar hastalıklarıyla mücadelede en önemli noktalardan biri sağlıklı bir yaşam şekline geçmektir.

Amerikan Kalp Derneği de kardiyovasküler hastalıkların önüne geçebilmek için bazı önerilerde bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralamak gerekirse, bunlar şöyledir:

Her yetişkin haftada en az 150 dakika fiziksel aktivitede bulunmalıdır. Tabi bunu yaparken sigarayı da bırakmak ve sigara içilen ortamlarda bulunmamak gerekmektedir.

Bir diğer öneri ise beslenmedir. Beslenme, kalp-damar hastalıkları için anahtar bileşendir. Bu nedenle yeşil yapraklı sebzeler, kümes hayvanlarının eti, balık, lifli kepekli tahıllar bol miktarda tüketilmelidir. 

Kırmızı eti ise yağsız kısımlarını satın alarak ve yağ eklemeden tüketmek son derece önemlidir. Yine doymuş yağlardan kaçınmak ve avokado ya da somon gibi iyi yağlar açısından zengin besinleri tüketmekte kalp sağlığı için çok önemlidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar