Sessiz Kalp Krizi Belirtileri

Sessiz Kalp Krizi Nedir?

Sessiz kalp krizi belirtileri özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren kalp krizi türleri arasında yer almaktadır. Sessiz kalp krizi nedir? Sorusunun yanıtına bakacak olursak, adından da anlaşılacağı gibi, hastada herhangi bir belirti görülmeden aniden ortaya çıkabilen bir kalp hastalığı olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı da hastalar öncesinde bu kalp hastalığını fark edemezler.

Sessiz kalp krizi belirtileri bu nedenledir ki sadece, geçmişe yönelik, yani olduktan sonra teşhis edilebilmektedir. Bu teşhis kalp krizi geçirmiş olan hastanın klinik geçmişine bakılmaksızın çekilen bir E.K.G. (Elektrokardiyogram) ile ortaya çıkarılır. Sessiz kalp krizi, hasta genellikle bambaşka bir nedenden dolayı doktora gittiğinde teşhis edilmektedir.

Peki, sessiz kalp hastalığı ya da krizinin nedenleri nelerdir? Birazda buna bakmamamız gerekir.


Sessiz Kalp Krizinin Nedenleri

Birçoğumuz kalp krizini dramatik bir olay olarak düşünmeye meyilliyizdir. Aslında öyledir de… Peki, tam olarak tanımlamamız gerekir kalp krizi nedir? Kalp krizi, genellikle koroner atardamarlarımızdan birindeki zorlanma neticesinde aterosklerotik plak oluşmasıyla meydana gelir.


Koroner atardamarlarımızda oluşan bu zorlanma arterde kan pıhtısı oluşmasının nedenlerinden biridir. Kan pıhtısı ise tıkanıklığın meydana gelmesine sebep olur.

Kalp kasımıza oksijen sağlayan atardamarımızdaki bu tıkanma iskemik kalp hastalığına neden olur. Yani kalbe giden oksijenin azalmaktadır. Bu durum ise göğüste yanmanın ya da diğer kalp krizi belirtileri oluşumuna neden olur.

Şayet birkaç saat içinde damarda oluşan tıkanıklık ortadan kaldırılmazsa, iskemik kalp kası hızla ölmeye başlar. Kalp kasının bir bölümün oksijensiz kalarak ölmesiyle başlayan bu süreç, kalp kriziyle sonuçlanır.

Çoğunlukla koroner atardamarın tıkanmasının neden olduğu kalp krizinin belirtileri yeterince şiddetlidir ve hastalar tıbbi yardım almak için doktora gittiklerinde kalp hastalığının nedeni ortaya çıkar. Fakat bazı insanlarda ise kalp krizi hiçbir belirti vermeden yaşandığından, hasta probleminin farkında değildir ve doktora gitmez.

Günümüzde yaşanılan her kalp krizi vakasının %20’si kalp krizi gerçekleşip bitene kadar fark edilememektedir.


Sessiz Kalp Krizi


Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Tipik Kalp Krizi Belirtileri: Bilinen ya da hissedilen kalp krizi belirtileri arasında ilk sıraya tabi ki göğüste yanma ya da şiddetli göğüs ağrısı yer alır. Göğüsteki bu yanma hasta tarafından hissedilecek seviyede bir rahatsızlık vermesinden ötürü fark edilir. Buna ek olarak tipik olmayan belirtiler de vardır. Bunlara örnek olarak ise, boyun, omuzlar ya da göğsün arkasına, sırta vuran ağrılar verilebilir. Tipik olmayan belirtilerin fark edilmesi doğal olarak daha zordur. Unutmamak gerekir ki bu belirtiler nefes alamama, soğuk ter basması ya da hapis kalma/sıkışıp kalma benzeri bir hisle birlikte görülürler.

Sessiz Kalp Krizi Belirtileri: Bazı kalp krizleri ise belirti verenlerin aksine herhangi bir emare vermezler. Yani koroner atardamar bir kan pıhtısı tarafından tıkalıyken ve kalp kasının bir bölümü ölürken hasta bu olanların hiçbirini fark etmez.

Kalp Krizinin sessiz sedasız gerçekleşmesinin birkaç nedeni olabilir. Bunlar:

İlk neden bazı insanların acı eşiği ya da ağrı toleransının yüksek olmasından dolayı kalp krizi belirtilerini fark etmek bir hayli zorlanabilmesidir.

Diyabet ve kronik böbrek hastalıkları, acı hissini taşıyan sinirleri etkileyebilir. Bu yüzden anjina ya da kalp krizi belirtilerini hissetmeyebilirler.  

Kardiyak iskemi hastası bazı insanlarda tipik olmayan belirtiler görülebilir. Örneğin bu hastalar anjina yerine nefes darlığı, aşırı yorgunluk ya da diğer özel olmayan belirtiler ortaya çıkabilir. Kardiyak iskemi ile birlikte görülen tipik olmayan belirtiler özellikle kadınlarda görülür.

◾ Bazı insanlar ise sessiz kalp krizinde görülen belirtileri soğuk algınlığı, mide yanması veya yenilen bir yiyeceğin dokunmasına bağlayabilmektedir.

◾ Yaş ve cinsiyette sessiz kalp kriziyle ilgilidir. Kalp krizleri genellikle yaşlı erkeklerde (özellikle 75 yaş üstünde) görülürler. Kadınlarda erkeklere göre daha az görülür.

Sessiz kalp krizi belirtileri ve nedenleri yukarıda ifade ettiğim gibi. Peki, sessiz kalp krizi nasıl teşhis edilir? Biraz da buna değinmek istiyorum.


Sessiz Kalp Krizi Neden Olur?


Sessiz Kalp Krizinin Teşhisi

Sessiz kalp hastalığı, tipik kalpkrizi belirti ve işaretlerine engel olduğu için bu hastalık genellikle kalbe hasar verdikten sonra teşhis edilir. Gelecekte hasta doktora gittiğinde, doktor bir E.K.G. yardımıyla kalpte meydana gelen hasarı fark edebilecektir.

Teşhisler genellikle E.K.G ile doğrulabilir. Öte yandan zayıflamış kalp kası da talyum ya da kardiyolit taramasıyla görüntülenebilir ve kalbin hangi kısımlarına normal şekilde kan akışının olmadığı anlaşılabilir.


Sessiz Kalp Krizi Tedavisi

Sessiz kalp krizi teşhisi konmuş hastaların 2 önemli hususu bilmesi gerekir. Birincisi, bu hastalık ciddi bir koroner atardamar hastalığıdır.

İkincisi ise, hastalık belirtileri koroner arter hastalığın ne kadar şiddetli olduğunun ya da ne kadar iyi tedavi edildiğinin bir ölçüsü olarak değerlendirilemez.

Başka bir deyişle, anjina gibi belirtilerin olmaması tedavinin başarılı olduğunu veya koroner atardamar hastalığının stabil olduğunun bir göstergesi olamaz.

Eğer bir kişi sessiz kalp krizi geçirmişse, diğer kalp krizi geçirip hayata tutunmayı başarmış kalp hastaları gibi benzer tedavileri alır. Tedaviler şunları amaçlar:

İlaçla daha fazla iskemi ve revaskülarizasyonun önlenmesi (stent takılması ya da bypass cerrahisi)

Kalp yetmezliğinin başlamasını önlemek

Kardiyak aritmilerden kaynaklanan ölümün önüne geçmek

Sessiz kalp krizi belirtileri, nedenleri, teşhisi ve tedavisi üzerine bilgi vermeye çalıştığım yazımı burada noktalıyorum. Sormak veya eklemek istediğiniz bir şey olursa, yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar