Uçmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey


Uçak yolculuğunun yan etkileri

Uçak korkusu ya da yükseklik korkusu gibi bir durumdan bahsedeceğimi düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Bu yazım temel olarak uçağa binmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri üzerine bir yazı olacak. Bu yazıyı yazmamın nedeni ise uçağa her binişimde ve her uçuşta farklı sağlık sorunları yaşamamdan kaynaklanmaktadır.

Yurtiçi uçak yolculukları her ne kadar kısa süreli olsa da özellikle dünyanın uzak köşelerine yapılan uçuşlar, insan sağlığı üzerinde pekte olumlu etkiler yapmıyor maalesef.

Uçak yolcuğunun sağlık üzerine etkileri hakkında birçok kişi sadece “jetlag”ı biliyor ancak bunun dışında da uçmanın bazı olumsuz etkileri de bulunmakta. Hatta bu etkilerden bazıları kesinlikle dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken sağlık sorunları yaratabilmektedir.   

Peki, uçak yolculuğunun sağlığa olumsuz etkileri nelerdir? Şimdi bu sorunun yanıtlarına ayrıntılarına inerek hep birlikte bakalım.

Uçak Yolculuğunun Sağlığa Olumsuz Etkileri

DTP


Derin Toplardamar Pıhtılaşması (Derin Ven Trombozu)

Derin toplardamar pıhtılaşması derin bacak damarlarında kan pıhtılaşması oluştuğunda meydana gelen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Pıhtı atmasının neden olduğu kan akışındaki azalma, kişinin hayatını tehlikeye sokabilir.

Bu hastalığın en temel nedeni uçuş sırasında insan hareketinin sınırlanmasıdır. Bu nedenle de özellikle uzun süreli uçuşlar derin ven trombozu gelişimi için daha uygun zemin hazırlamaktadır. Buna ek olarak, eğer varisli damarlarınız varsa ya da varis hastasıysanız bu risk daha da yükselecektir.

Tabi tüm bu söz ettiğim şeyler sadece riski belirtmek içindir. Sizlere uçağa binmeyin demiyorum. Ancak uçuç sırasında ara sıra ayağa kalkıp biraz yürümeniz veya tuvalete gitmeniz bile DVT oluşumu riskini ciddi seviyede azaltacaktır.

Önlem olarak yapabileceğiniz bir başka şey ise bol ve rahat kıyafetleri tercih etmeniz olacaktır. Ayrıca ayağa kalkmadığınız zamanlarda da bacaklarınızı uzatıp tekrar bükmeniz de, yani oturduğunuz yerde hareket ettirmeniz, riski azaltır.

Geçici işitme kaybı

Kulakta Ağrı Veya Geçici İşitme Kaybı  

Uçuş sırasında yüksek biz fark etmeden öylesine hızlı değişir ki kulak içi basıncımız dışarıdaki basınca uyum sağlayamaz. Bundan dolayı uçuş sırasında en çok yaşanan sağlık sorunları arasında kulak ağrısı, kulakta basınç, çınlama ya da geçici işitme kaybı yer almaktadır. Bazı insanlar da bu kulak ağrısı çok şiddetli olabilir ve ciddi ağrı yapabilir.

Bu tür sağlık sorunlarını yaşamamak için kulak içi basıncınızın dengelemesine yardımcı olacak bazı önlenmeler almanız gerekir. Bu önlemler sıvı almak/atıştırmak (yutkunmak için), sakız çiğnemek veya esnemek olabilir. Böylece uçuşta kulak sorunları yaşama ihtimalinizi azaltmış olursunuz.

Jetlag Nedir?


JETLAG

Eğer farklı zaman dilimindeki bir bölgeye seyahat ediyorsanız, Jetlag yaşamanız oldukça muhtemeldir. Bu risk gittiğiniz yerin saat dilimine daha doğrusu kaç saat dilimi geçtiğinize göre değişkenlik gösterir. Kendini yorgunluk ve saat dilimindeki değişimden dolayı geçici uyku bozukluğu olarak gösterir. Buna ek olarak, jetlag bazı insanlarda daha şiddetli yaşanabilir. Bu kişilerde mide bulantısı, kusma, kabızlık ve anksiyete gibi yan etkiler görülebilir.

Gidilen yerin saat dilimine hızlı bir biçimde uyum sağlamak Jetlagın etkilerini ortadan kaldırmak için önemlidir. Bunun dışında alınabilecek bazı önlemler de vardır. Örneğin, seyahat etmeden birkaç gün önce gidilecek yerin saat dilimine göre uyku düzenimizi değiştirmek jetlagın etkilerini düşürecektir.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Tansiyon Yükselmesi     

Tansiyonun yükselmesi genellikle dokulara ulaşan oksijen miktarının azalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Uçuş sırasında tansiyon yükselmesi riskinin nedeni ise yerden ne kadar fazla yükseğe çıkılırsa, vücudumuzda taşınan oksijen miktarı da o kadar azalır.

Uçak yolculuklarında tansiyon problemini genellikle tansiyonu normal seviyede olanlardan ziyade tansiyon hastası olan kişilerde görülür. Bu tansiyon hastalarının uçakla yolculuk yapamayacağı anlamına gelmez. Sadece tansiyon hastaları diğer insanlara göre daha fazla risk altında olduklarından, diğer insanlara göre daha dikkat olmalıdırlar.

Örneğin tuzlu atıştırmalıklarda, özellikle uçuşta, uzak durmalı, alkol ve sakinleştirici ilaç tüketmekten kaçınmalıdırlar. En önemlisi de tansiyon hastası olan kişilerin, eğer tansiyon ilacı kullanıyorlarsa, uçuş sırasında ilaçlarını yanlarında bulundurmaları gerektiğidir.

Susuz Kalmak

Dehidrasyon (Susuz Kalmak)

Neden susuz kalacağım ki? Dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım. Uçaklar, kabin içine temiz havayı uçağın dışındaki havayı dönüştürerek verir. Ancak uçakların çıktığı yükseklikte havadaki nem oranı, %10-20 arasında, çok düşük seviyededir. İnsan vücudu ise, tipik bir biçimde %30-65 aralığında suya ihtiyaç duyar. Bu kuruluk, ya da düşük nem oranı, rahatsız hissetmenize neden olabilecek belirtiler gösterebilir. Bunlara örnek olarak gözlerde kaşıntı, göz kuruluğu ve boğaz ağrısı verilebilir.

Hava yollarınız kuruduğunda diğer hastalıklara yakalanma riskiniz de artmış olur. Bu sorunun çözümü ise çok basittir: Sıvı almak. Yani dehidrasyonu önlemek için vücudunuza bol miktarda sıvı almanız gerekiyor. Ancak burada sıvıdan kasıt kesinlikle alkol değildir. Alkol, diüretik olduğu için sürekli tuvalet ihtiyacınız olacak ve sıvı atacaksınız. Bu nedenle alkolden kesinlikle uzak durmayı seçiniz.

Sıvı olarak alabilecekleriniz arasında meyve suyu veya saf su en doğru seçim olacaktır.

Uçak yolculuğunun sağlık üzerindeki etkilerine değindiğim bu yazımı burada noktalıyorum. Eğer sormak ya da eklemek istediğiniz herhangi bir şey olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar