Faranjite Ne İyi Gelir?


Faranjit tedavisi

Faranjit, çeşitli nedenlerle ve sıkça görülen bir hastalıktır. Özellikle alerjik hastalığı olanlar ve sigara içenler de yaygın olarak görülmesi, birçok kişinin faranjit nedir? Sorusunu sormasına neden olmaktadır.

Farenjit Nedir? Sorusuna şöyle cevap verebiliriz: Farenjit ya da akut faranjit, yutak olarak da bilinen bölümde, boğazın arka kısmında meydana gelen iltihaplanmadır.

Faranjit belirtileri arasında en yaygın olanlar şunlardır: Yutkunurken zorlanma, gırtlak bölgesinin iç kısmında kaşıntı hissi ve boğaz ağrısıdır. Bu hastalık genel olarak boğaz ağrısı olarak bilinen bir hastalıktır.  Buna ek olarak, faranjite bazen geniz akıntısı da eşlik edebilmektedir.

Farenjit nadiren de bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu çok yaygın bir hastalıktır. Büyük çoğunlukla 1 haftada geçer. Ancak bazen 2 haftaya kadar da uzayabilir. Faranjit tedavisi genelde belirtilere odaklanır. Ancak bakteriyel durumlardan kaynaklanan faranjitler için doktorlar anti-biyotik reçete edebilirler.

Bazı durumlarda ciddi enfeksiyon ya da şiddetli belirtilere neden olsa da, genel olarak farenjit riskli bir hastalık değildir.

Kronik Faranjit

Farenjit çoğunlukla 1 hafta içinde belirtilerin yok olduğu bir hastalıktır. Ancak bazı hastalarda kronik faranjit olarak bilinen durum oluştuğundan, boğaz ağrısı tekrarlayabilir. Hastalığın kronik hali çeşitli nedenlerle meydana gelebilir. Bunlar arasında en bilinenleri kalıcı enfeksiyonlar ve reflüdür.

Eğer faranjitiniz 1 haftadan uzun sürüyorsa, akut faranjitten ziyade kronik faranjit olma ihtimali daha yüksektir. Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak ve endüstriyel dumana maruz kalmakta kronik boğaz ağrısına neden olabilir.

Faranjit Belirtileri Nelerdir?

Farenjit belirtileri arasından en yaygın olarak rastlananlar aşağıdaki gibidir:

Boğaz ağrısı

■ Yutkunurken ya da konuşurken acı, zorlanma

■ Boğazda şişkinlik

■ Boğazda ve bademciklerde kızarıklık

■ Seste kısılma

■ Boğazın arka kısmında beyaz veya gri lekeler

Faranjit Neden Olur?

Boğaz ağrısı faranjitin, bazı durumlarda tek, en karakteristik belirtisidir. Ayrıca boğazın arka kısmı tıpkı kaldırım taşına benzer topaklı bir görünüm alır. Bu topaklı görünüm, boğazın arkasındaki iltihaplı bölgedir. Muayene sırasında doktor tarafından rahatlıkla görülebilir.

Faranjitin bir diğer oluşma nedeni de daha öncede belirttiğimiz gibi geniz akıntısıdır. Geniz akıntısının burnun arka kısmını mukus ile kaplaması sonucu, bu mukus yapı bir süre sonra boğaza akar ve faranjitin oluşma ihtimalini arttırır.

Faranjitin altında yatan son nedenler ise soğuk algınlığı ve griptir. Eğer kişide bu tür bir hastalık meydana gelmişse, buna burun akıntısı, ateş ve öksürükte eşlik eder.

Akut Faranjit Nedir?

Faranjite genellikle grip ya da soğuk algınlığının neden olduğu virüsler yol açar. Bazı nadir durumlarda ise, hastalık bakteri kaynaklı da olabilir. Benzer belirtileri taşıdıkları için, faranjitin bakteriyel ya da viral olup olmadığını söylemek zordur. Ancak sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak hava yollarını tahriş ederek boğazda ağrıya neden olur.

Hava Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar

Hava yoluyla bulaşan hastalıklar da farenjite neden olabilir. Bunla şöyledir:

■ Grip

■ Soğuk Algınlığı

■ Kızamık

■ Suçiçeği

■ Mononükleoz (Epstein-Barr Virüsü neden olur)

■ Krup Hastalığı  

■ Herpes Simpleks Enfeksiyonu

■ Enterovirüs Enfeksiyonu

Bu hastalıklara neden olan virüsler bulaşıcıdır ve ağız ya da burundan çıkan salgıların yayılmasıyla bulaşırlar. Bir virüs genellikle elbise ve nesnelerin üzerinde de hayatta kalarak yayılmasını ve  çoğalmasını devam ettirebilir.

Bakteriyel Farenjit

Boğaz Ağrısı Gibi Bakteriyel Kaynaklı Faranjit

Bakteriyel enfeksiyonların çoğu faranjite neden olabilir. Bunların en yaygını streptokok bakterilerdir. Öyle ki bunlara A grubu streptokoklar da denilir. Bu tür bakterilerin neden olduğu hastalık genellikle boğaz ağrısı şeklinde ortaya çıkar ve farenjite neden olur. Diğer bakteriler ise daha az faranjite neden olurlar. Bu bakteriler ise şöyledir:

■ Neisseria gonorrhoeae

■ Corynebacterium

■ Chlamydia pneumoniae

■ C, G veya F Grubu Streptokok

A grubu streptokoklar bademciklerde meydana gelen iltihaplanmanın da en büyük nedenidirler.

Faranjit Nasıl Teşhis Edilir?

Bir doktor genellikle fiziksel bir muayenenin ardından faranjit teşhisinde bulunabilir. Bu muayene sırasında;

⚫ Boğaza, burun kanallarına ve kulaklar doktor tarafından kontrol edilir

⚫ Boğazda şişkinlik olup olmadığı kontrol edilir

⚫ Stetoskop kullanarak hastanın nefes alıp verişi doktor tarafından dinlenir

Eğer doktorunuz bakteriyel faranjit olduğundan şüphe etmişse, boğazımızdan küçük bir bezle parça alarak bakteri olup olmadığını test eder.

Bademcik İltihabı Ve Faranjit

Farenjitin yaygın belirtilerinden bir diğeri de bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabı boğazda oluşan iltihabın bademciklere sarması durumudur. Bademcik iltihabı Epstein-Barr ya da bakteri, A grubu streptokok kaynaklı olabilir. Akut bademcik iltihabının en büyük nedeni hava yoludur ama kronik ve tekrarlayan bademcik iltihapları da genellikle bakteriyel kökenlidir.

Bakteriyel bademcik iltihapları genellikle çok hızlı ve aniden oluşurlar. Belirtileri ise şöyledir:

⚫ Ateş

⚫ Bademciklerde şişkinlik ve ağrılı kızarıklık

⚫ Yutkunmada zorlanma

⚫ Nefes almada sıkıntı

⚫ Boyun bölgesinde ağrılı lenf bezleri

Hava yoluyla bulaşan bademcik iltihapları, kişiyi aşağıdaki gibi etkiler:

⚫ Baş ağrısı

⚫ Kulak ağrısı


⚫ Öksürük

Bademcikleri aşırı şekilde şişmesi nefes almaya engel oluşturabilir. Bunun belirtileri ise şöyledir:

⚫ Ağızdan nefes almaya başlamak

⚫ Horlama

⚫ Uyku sırasında solunumun düzensiz olması

⚫ Uyuşukluk ve genel bir rahatsızlık hissi

Tüm bu anlattıklarımızdan “Faranjit bulaşıcı mı?” Sorusunun yanıtı da ortaya çıkmıştır.

Faranjit Ve Larenjit

Larenjit ve faranjit arasındaki fark üzerine de, genellikle anlamları karıştırıldığından, değinmemiz doğru olacaktır.

Larenjit, gırtlakta ya da ses tellerinde aşırı kullanmaya veya enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Larenjitin en yaygın nedeni hava yoluyla geçen üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bakteriyel larenjit ise nadiren görülür.

Larenjit genellikle boğaz ağrısı ve faranjit ile ilişkisi olan bir hastalıktır.

Öksürükte larenjitle ilgilidir ve bu nedenle de sık sık grip, zatürre, bronşit, kızamık ve kuşpalazı gibi hastalıklarla birlikte görülmektedir.

Larenjit belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

⚫ Ses kısıklığı ya da sesteki diğer değişimler

⚫ Boğazda gıdıklanma hissi

⚫ Boğazda kuruma

⚫ Boğazı sık sık temizleme ihtiyacı

Bazı durumlarda ses kısıklığı ve boğaz ağrısı larenjit kanseri belirtisi de olabilir.  Bu kanser oldukça nadir görülen bir hastalıktır. Sigara ve aşırı alkol tüketimi larenjit kanseri için önemli risk faktörüdür. Ayrıca papilloma ve reflü de bu hastalık için riski artıran faktörlerdir.   

Faranjit Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok durumda faranjit tedaviye gerek kalmadan 1 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Hava yoluyla bulaşan enfeksiyonların neden olduğu farenjitlere antibiyotiklerin herhangi bir faydası olmaz ve sadece bakteriyel enfeksiyonun ömrünü uzatır. Çoğu farenjit türü ise evde var olan gereçlerle tedavi edilebilir.

Faranjit Evde Tedavisi

Farenjit belirtilerini yönetmeye yardımcı olacak birçok yol vardır. Bunlar şöyledir:

⚫ Dehidrasyondan kaçınmak için bol miktarda sıvı tüketmek çok önemlidir. Çünkü boğazların kuru kalması hastalığında daha kötüye gitmesine neden olabilir.

⚫ Farenjit durumunda evde bulunan ayrı kesici veya ateş düşürücü kullanmak önemlidir. Bu sayede hastalığın neden olduğu ateş ve baş ağrısı azalır.

⚫ Eğer kulakta ağrı meydana gelmişse, pastil kullanımının buna faydası olabilir.

⚫ Son olarak neredeyse her evde bulunan boğaz spreyleri de hastalığın temel belirtilerinin neden olduğu ağrı ve boğaz kurumasına iyi gelebilir.

Farenjit Ve Antibiyotikler

Antibiyotikler, hava yoluyla bulaşana faranjitlere karşı etkisizdir. Ancak bakteriyel enfeksiyonlara karşı doktorlar tarafından reçete edilmektedirler.

Doktorlar, her zaman etkili olmadıklarından ve yan etkilere neden olabildiklerinden bakteriyel farenjite karşı antibiyotik reçete etmek konusunda isteksizdirler. Bir bireye antibiyotik verilmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için, doktorlar bazen Centor puanı olarak bilinen bir test kullanırlar. Bu teste göre doktorlar aşağıdakilere bakarlar:

⚫ Bademciklerde iltihap

⚫ Boğazdaki bezlerde ağrı ya da hassaslık

⚫ Öksürüğün olup olmadığı

⚫ Ateş

Faranjitten Nasıl Korunulur?

Birçok insan Faranjit bulaşıcı mı? Sorusunu zaman zaman sorar. Evet, faranjit bulaşıcıdır. Ancak bu bulaşmayı azaltmak için çok sayıda yol da vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

⚫ Mutfak eşyalarını, yiyecek ve içecek paylaşmaktan kaçının

⚫ Hasta olan insanlarla temas kurmaktan kaçının

⚫ Özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ve yemekten önce ellerin iyice yıkanması gerekir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Ben de hiç geçmiyor maalesef. Sürekli boğazımda kaşıntı ve balgam çıkarma isteği oluyor.

    YanıtlaSil
  2. Sigara içmeme rağmen çok sık faranjit oluyorum.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.